Meg szabad mosni a tojást, mielőtt megfőzöd? 5 szabály, amit tarts be, hogy egészséges és mutatós legyen
A tojásfőzés egyszerűnek tűnik, mégis könnyű elrontani.
Elsőre talán úgy tűnhet, a tojásfőzésnél nem létezik egyszerűbb mutatvány a konyhaművészet terén, amilyen könnyű azonban a nyers verziót ehetővé varázsolni, olyan trükkös elérni azt, hogy a végeredmény esztétikai szempontból is tökéletes legyen.
Míg feldolgozva, például tojásos krémhez adva mindegy, milyen a főtt tojás külleme, a húsvéti asztal díszeként, félbevágva vagy épp töltött finomságként tálalva sokkal hívogatóbb, ha sima a felülete, élénksárga a színe, vagy épp szimmetrikus. Ha utóbbiak számodra sem jelentenek utolsó szempontot az ünnepi készülődés során, a tojásfőzés előtt, közben és után vesd be a következő technikákat!
Tárold megfelelően, és tarts vízpróbát
A tökéletes főtt tojás alapja az egészséges, nem romlott nyersanyag, amit a tárolás nagyban befolyásol. A héjas nyers tojást száraz, hűvös helyen kell tárolni, 2-18 Celsius-fok között, kamrában vagy hűtőszekrényben. A tiszta tojást nem kell megmosni felhasználás előtt, sőt, ha csak tárolni szeretnéd utána, kifejezetten tilos, a mosás során ugyanis megsérülhet a tojás külső védőrétege, így pedig átjárhatóvá válhat a kórokozók számára. Ha nagyon piszkos, szennyezett a tojás, szárazon próbáld megtisztítani, ha nem sikerül, csak közvetlenül a felhasználás előtt mosd és öblítsd le.
A főtt tojás a végeredmény tekintetében némileg zsákbamacska, azt viszont, hogy romlott-e, könnyen ellenőrizheted még főzés előtt vízpróbával: merítsd a tojásokat egyesével vízbe, a frissek lesüllyednek, míg a már rossz tojás a víz felszínén lebeg.
Figyelj a hőmérsékletre
Ha szeretnéd elkerülni, hogy a tojás héja megrepedjen, soha ne tedd hidegen forró vízbe, a hőtágulási tényezők és a nyomás fokozódása miatt ugyanis ez könnyen megtörténik, ha egyenesen a hűtőből veszed ki, majd forró vízzel teszed a tűzhelyre. Vedd ki egy kicsit előbb, hogy szobahőmérsékletű legyen, vagy áztasd kézmeleg vízben 10 percig.
A víz legyen ugyanolyan hőmérsékletű, mint a tojások, és lepje el őket. Ha forr a víz, vedd lejjebb a hőmérsékletet, és ne hagyd nagyon bugyogni, hogy a tojások ne verődjenek össze. Ha keménytojást szeretnél készíteni, a forrástól számítva 10-12 percig főzd, míg a lágyabb tojás 6-8 perc alatt kész van. A könnyebb pucolás érdekében és a repedések ellen egy kevés sót és ecetet is tehetsz a főzővízbe.
Nincs kézügyességed? Képeken 8 mutatós húsvéti tojás, aminek az elkészítéséhez nem is kell
ElolvasomÍgy lesz szép a sárgája
A tökéletes tojássárgája eléréséhez vezető út sem bonyolult, ahhoz, hogy szép szimmetrikus legyen a főtt tojás, a sárgája pedig épp középen helyezkedjen el, elég annyit tenned, hogy főzés előtt nem állítva, hanem már előző este elfektetve tárolod, így a sárgája középre mozdul el. Frissebb tojások esetében egyébként nagyobb valószínűséggel számíthatsz jó eredményre ilyen téren.
Figyelj arra is, hogy ne főzd túl sokáig a tojást, ha szeretnéd elkerülni a sárgája halványulását és zöldessé válását, ez ugyanis annak köszönhető, hogy a főzés során egy idő után a tojássárgájában található vas és a fehérjében található hidrogén-szulfid reakcióba lép egymással, és vas-szulfidot hoz létre.
Főzés után a hideg víz a lényeg
A régebbi tojások könnyebben pucolhatók, de egyéb esetben is elősegítheted a héj gyors és egyszerű leválasztását, ha a forró tojásokat hideg víz alá tartod, vagy addig cserélgeted a vizüket, míg teljesen le nem hűlnek. Akár 10-12 percig is hagyhatod hideg vízben állni a tojásokat, mielőtt pucolni kezded. Végül, de nem utolsósorban, minél nagyobb felületen törd fel a tojást, hogy egyenletesebben távolíthasd el a héjat.
Egyben lejön a tojás héja, ha így főzöd meg: a világ legegyszerűbb trükkje
Ezt a hámozótrükköt mindenkinek érdemes megismernie: egyben lejön a főtt tojás héja.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.