90 éve született Soós Imre - A 27 évesen elhunyt színészzseni halála máig tisztázatlan

Soós Imre született tehetség volt, de nem becsülték eléggé.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

90 évvel ezelőtt született Soós Imre, a tragikusan fiatalon, máig tisztázatlan körülmények között elhunyt színészzseni. A Színművészetin eltöltött éveit is beleszámítva alig egy évtizedet töltött a színészi pályán, mégis örökre beírta magát a magyar film- és színháztörténetbe. 

Életét rejtélyek és legendák övezték, mint Ludas Matyit, ami az egyik leghíresebb szerepe volt. 

Soós Imre parasztcsaládba született őstehetség volt

Soós Imre 1930. február 12-én született Balmazújvárosban, szegényparaszt családban, nyolc testvér közül a másodikként. Jól tanult, de négy-öt elemi elvégzése után szükség volt rá kenyérkeresőként, ezért beállt kondásnak, cselédnek vagy éppen inasnak.

A legenda szerint 1947 tavaszán a legelőn a szél fújta a lába elé a Szabad Nép egy oldalát, amelyen a Színművészeti Főiskola felvételi hirdetménye állt: munkás és paraszt származású fiataloknak hirdettek felvételit. A felvételi bizottságban helyet foglaló Somlay Artúr, Rátkai Márton, Nádasdy Kálmán, Gellért Endre, Gobbi Hilda előtt Petőfi Sándortól a Szülőföldemet szavalta - mint mondta - azért, mert otthon nem volt más könyvük. Lenyűgözte őket.  

Soós Imre 949-ben helybeliekkel a Ludas Matyi című film forgatásakor.
Soós Imre 949-ben helybeliekkel a Ludas Matyi című film forgatásakor.
Fotó: Fortepan/Nemzetes Ferenc

Soós Imre és osztálytársa, Horváth Teri már 1948-ban feltűnhettek Bán Frigyes Talpalatnyi föld című filmjében. 1949 tavaszán még csak másodéves, amikor ráosztották Ludas Matyi szerepét. Horváth Teri javasolta, aki már megkapta a címszereplő szerelmének, Piroskának a szerepét. A Nádasdy Kálmán és Ranódy László rendezte alkotás volt az első teljes hosszában színes magyar film. A színésztanonc lenyűgözte a stábot, később pedig a közönséget is. 

A Ludas Matyi bemutatóját 1950 februárjában tartották, áprilisban a két fiatal szereplő megkapta a Magyar Népköztársaság arany érdeméremének első fokozatát. Még ugyanebben az évben Soós Imre 1950-ben a Karlovy Vary-i Filmfesztiválon elnyerte a legjobb férfi alakítás díját. Ezt követően minden évben volt legalább egy bemutatott filmje. 

A párthatalom Debrecenbe száműzte

Hiába ért el nagy sikereket, és tartják a pártjelentések is Sinkovits Imre és Ferrari Violetta mellett az egyik legtehetségesebbnek, miután 1952-ben elvégezte a Színművészetit, a jelentések szerint a munkához való viszonya nem olyan áldozatos és szerény, mint kellene, kifogásolják, hogy iszik, és mértéktelenül dohányzik. A diplomaosztó után hiába szerződtetné le a Madách Színház, a párt a debreceni kőszínházba küldi, ahol nem fogadták tárt karokkal. Hiába kapta sorra a színházi - és közben a filmszerepeket is, a vidéki évek megtörték. 

Soós Imre Mács, futballista szerepében Tabi László A piros sapkás lány című darabjában 1952-ben a Madách Színházban.
Soós Imre Mács, futballista szerepében Tabi László A piros sapkás lány című darabjában 1952-ben a Madách Színházban.
Fotó: MTI Fotó/Magyar Várkonyi László

A debreceni évek nem csak sok szomorúságot okoztak, de egy álomszerepet is adtak a színésznek: Vámos László, a debreceni színház rendezője 1954 tavaszán rá osztotta Rómeó szerepét, amelyet országszerte dicsértek. Alakítása után megkapta a Jászai Mari-díjat.    

1955 őszétől, Vámos közbenjárására leszerződtette a Madách Színház. Az ezt megelőző nyáron Fábri Zoltán Körhinta című filmjében Bíró Mátét alakította, Pataki Marit pedig Törőcsik Mari. A színésznő pár évvel ezelőtt árulta el, hogy a forgatás alatt kicsit egymásba is szerettek.

Soós Imre és Törőcsik Mari sosem látott fotókon - Ennyire odavoltak egymásért

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az alkotást 1956 tavaszán Arany Pálmára jelölték a cannes-i filmfesztiválon, Soós Imrét pedig a "magyar Gérard Philipe-ként" kezdte emlegetni a külföldi sajtó. Ki a fesztiválra nem utazhatott. Hiába dicsőítették a határainkon túl, a kritika a Madách Színházban játszott alakításait sorra lehúzta. 

Alkoholt és rengeteg kávét ivott, a nyugtatót szedett, alig evett, és sokat dohányzott. Zaklatott idegállapotán csak rontott, amikor viszonzatlan, nagy szerelme, Ferrari Violetta az 1956-os forradalom után elhagyta az országot. Még a főiskolán szeretett bele a gyönyörű színésznőbe, aki akkor készült feleségül menni a nála 19 évvel idősebb Básti Lajoshoz. 1949 telén össze is házasodtak, de 1954-ben már el is váltak. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tisztázatlan kettős öngyilkosság

Miután Soós Imre 1957-ben öngyilkosságot próbált meg elkövetni, bevonult a János Kórház pszichiátriájára. Az őt kezelő doktornővel, dr. Perjési Hedviggel rövid időn belül házasságot kötött, de Horváth Teri visszaemlékezései szerint a színész továbbra is Ferrari Violettát szerette, és az esküvő után három nappal azt mondta, rosszul nősült, Szirtes Ádámnak pedig azt mondta, fél a nőtől.

1957. június 21-én Soós Imrét és dr. Perjési Hedviget holtan találták lakásukban. A hírek szerint öngyilkosok lettek. Ezt sokan a mai napig kétségbe vonják. A helyszínen több tárgyat is elmozdítottak a nyomozás során, valamint nem vizsgálták meg azokat előírás szerint, másnap pedig kitakarítottak a lakásban, Soós Imre körme alatt pedig egy harmadik személy bőrének darabját találták meg.

soos-imre
Fotó: MTI

Sztankay Ádám 2019 márciusában megjelent cikkében azt írta egy állambiztonsági jelentést idézve, hogy dr. Perjési Hedvig évekkel korábban egy orvos vőlegényét rá akarta venni a közös öngyilkosságra, altatót fecskendezett a férfi vérébe, de annak volt annyi ereje, hogy el tudta oltani a kinyitott gázcsapot. Müller Péter is azt mesélte neki, hogy tudomása szerint a doktornő Soós Imrével egy másik férfit kívánt helyettesíteni, és a helyszínen készült fotók számára is gyanúsak voltak. 

"Perjési Hedvig a nyitott gázsütő előtt ült. Soós Imre ellenben láthatóan ki akart jutni a helyiségből, a földön fekve is a küszöböt kaparta a zárt ajtó előtt. A rendőrök azt is elmondták az írónak: az akkoriban használt világítógáz különös gyorsasággal okozott eszméletvesztést. A két holttest mindegyikén korábbi dulakodásból származható sérülések voltak. A pontos történések utólag rekonstruálhatatlanok, de az biztosnak tűnik: az asszony várta a halált, a színész menekülni próbált" - olvasható az Origo cikkében. 

A magyar sztárvilág tragikus szerelmei

A magyar művészvilág legendás sztárpárjai közül az egyik legmegrázóbb Domján Edit és Szécsi Pál tragikus véget ért kapcsolata. Nem ők az egyetlen legendás magyar sztárpár, akiknek szerelme tragédiával végződött.

Képeken 5 magyar sztárpár, akiknek a szerelme tragédiával végződött

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük