Mécs Károly egy 60 évig őrzött titkot árult el: a színészlegenda eddig senkinek nem beszélt róla
Mécs Károly 2021-ben beszélt arról először, miben vett részt az 1956. november 4-i események után.
- A 25 éves, gyönyörű teniszcsillag Victoria’s Secret-kollekcióval jelentkezett: Naomi Osaka megőrizte természetességét a fotókon »
- Csodás sminkújdonságok, melyek felpezsdítik a tavaszi megjelenést: árakkal mutatjuk a nőies és ragyogó árnyalatokat »
- Lady Gagát modellnek kérték fel, művészi alkotássá varázsolta a reklámot: megkapóan természetes »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Mécs Károly 1961-ben végzett Színház- és Filmművészeti Főiskolán, de már 1958-tól szerepelt a Nemzeti, 1960-tól a Petőfi Színházban, ugyanebben az évben pedig bemutatták A Noszty fiú esete Tóth Marival című filmet, amiben Noszty Ferit alakította. Népszerűségét és ismertségét csak tovább növelte az 1965-ös A kőszívű ember fiai, amelyben Baradlay Richárdot formálta meg.
1970-ben Jászai Mari-, 2013-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, 2021-ben pedig a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Kossuth-nagydíjat kapott.
Mécs Károly szerepvállalása 1956-ban
A Kossuth rádióban a Nagyok - Zenés portréműsorban júniusban az irodalmi eszmefuttatások és színpadi múltidézés mellett az idén tavasszal kapott elismerés is szóba került.

- Álmodni sem mertem arról, hogy Kossuth-nagydíjat kapok, úgy gondolom, ez nemcsak nekem szól, hanem a nemzedékemnek is. Ezek az emberek rendkívül sokat tettek azért, hogy a magyar színművészet fennmaradjon, és jellegében, lelkiségében megőrizze tisztaságát. Ez egyúttal az ő díjuk is - fogalmazott Mécs Károly.
A színészlegenda arról is beszélt, hogy mindenki, aki részt vett A kőszívű ember fiai elkészítésében, átélte az 1956-os forradalom és szabadságharcot. A rádióműsorban erről az időszakról, és egy olyan történetet is mesélt, amelyet hatvan évig titokban tartott.

- Húszéves voltam 1956-ban. Amikor a november 4-i események után elindult az élet, ismét elkezdtünk munkába járni. Én akkor egy sokszorosítóüzemben dolgoztam, és a főnököm, aki régi katonatiszt volt, egy nap megjelent, és hozott egy igazolványt. Az volt ráírva, hogy az illető a szovjet hadsereg védelme alatt áll. Kérte, hogy ebből csináljunk még.
Körülbelül 200 darab ilyen igazolványt készítettünk, aztán minden, a gyártáshoz használt kelléket megsemmisítettünk. erről hatvan évig senkinek nem beszéltem
- árulta el a színész.
Mécs Károly azt is hozzátette: "azt kívánom, hogy háború többé ne legyen, mert ez az emberi produktum legmocskosabb alkotóeleme".
A kőszívű ember fiainak színészei egykor és ma
Jókai Mór regényéből Várkonyi Zoltán közel száz évvel később, 1964-ben forgatott filmet, amit a következő évben mutattak be. A főbb szerepekben feltűnt fiatal színművészek közül néhányan mára a magyar színjátszás ikonikus alakjaivá váltak, megkapták a Jászai- és a Kossuth-díjat is. Képes összeállításunkban megnézheted a szereplőket egykor és ma.