Grétsy László 90 éves lett: az Álljunk meg egy szóra! műsorvezetőjeként lett országosan ismert
Az 1932. február 13-án született Grétsy László nemcsak folyóiratokban, hanem televíziós műsoraiban is foglalkozott a magyar nyelv helyes használatával.
Grétsy László 1932. február 13-án született Budapesten. Az egyik legismertebb magyar nyelvész 1960-ban szerezte meg a nyelvtudományok kandidátusa címet, ezt követően a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársa lett, itt kezdett el könyveket is írni.
1987-ben távozott, és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Kar magyar nyelvi tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára lett. 1998-ban vonult nyugdíjba. 1992-ben az MTA Magyar Nyelvi Bizottságának társelnökévé választották, 2006-ban annak tiszteletbeli elnöke lett.
Grétsy László 90 éves lett
Grétsy László neve akkor lett országosan ismert, amikor már nemcsak folyóiratokban, hanem rádiós és televíziós műsoraiban is foglalkozott a magyar nyelv hagyományaival, helyes használatával. Balázs Gézával és Vágó Istvánnal is volt közös műsora, de több saját műsort is vezetett.
A Vágóval közösen vezetett Álljunk meg egy szóra! biztosan mindenkinek beugrik: abban egy-egy szó, kifejezés helyességét, eredetét, esetleges hibás használatát magyarázták el. A nyelvművelő tévésorozat 500. adása alkalmából 1997-ben nívódíjjal tüntették ki.
2019 júliusában azt mesélte a Story magazinnak, hogy ma is hajnalban kel, a kollégáinak néha reggel 5-kor küld e-mailt, nehogy később elfelejtse, majd fél óráig tornázik, egy órát a szabadban is tölt, a lakása környékén sétálgat.
- Ismeretlenek nemegyszer fordulnak kérdéssel hozzám, és továbbra is írok cikkeket, az Édes Anyanyelvünk című folyóirat felelős szerkesztője vagyok. Ráadásul több hobbim is van: olvasás, sakkozás, s módjával még tévézés is - tette hozzá.
Az Édes Anyanyelvünknek napjainkban a tiszteletbeli főszerkesztője, a Magyar Nyelvőr szerkesztőbizottságából pedig 2022. február 1-jei hatállyal, alig két héttel a 90. születésnapja előtt mentették fel, előzőleg a lap felelős szerkesztőjét is leváltották - adta hírül a 24.hu.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Grétsy László a feleségét több mint másfél évtizede, a fiát 2011-ben veszítette el. Három leánya és az unokák gondoskodnak róla - utóbbiak dédunokákkal is megajándékozták.
- Három remek lányom hat, négy, kettes „leosztásban” tizenkét unokával ajándékozott meg. Idén azt az örömteli hírt kaptam két unokámtól is, hogy ismét tovább bővül a família. Ők egy-egy csemetével lesznek többen, én pedig ezáltal két dédunokával gazdagodom - osztotta meg 2019 nyarán a Story olvasóival.
Grétsy László 1981-ben megkapta a Kiváló népművelő díjat, 2004-ben Prima díjat, 2012-ben Prima Primissima díjat vehetett át. 2007-ben Magyar Örökség díjjal ismerték el munkásságát, 2020 novemberében pedig a Duna Médiaszolgáltató által 2019-ben alapított Tőkéczki László-díjjal.
A Magyar Televízió bemondónői akkor és most
Kertész Zsuzsa 1945. december 31-én látta meg a napvilágot. Sok más pályatársához hasonlóan ő is rádiózással kezdte a karrierjét, 1965-ben lett a Magyar Rádió munkatársa, amihez negyven évig hű maradt, közben pedig a televíziósok figyelmét is felkeltette. Képes összeállításunkból megtudhatod, mi lett a Magyar Televízió kedvenc bemondónőivel - akkor és most fotókon többek között Kertész Zsuzsa, Lőrincz Gabriella és Endrei Judit.
Cover-fotó: MTI/Cseke Csilla
OLVASD EL EZT IS!