Állandóan veszekednek a gyerekek? Gyakorló anyákat kérdeztünk, hogyan kezelik a testvérféltékenységet

Bár a szülőnek a haja ilyenkor rendszerint az égnek áll, a veszekedés, verekedés a testvérek között elkerülhetetlen része a gyermeki fejlődésnek.

GettyImages-918516940
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor kis testvér születik, teljesen természetes, hogy a figyelem, ami addig az egykére hárult, hirtelen megosztott lesz. A nagyobb gyerkőc azt látja, hogy mindenki a picivel törődik, őt babusgatják, neki hoznak ajándékot, érthető, hogy féltékenységet érez az újszülött iránt.

Akinek van testvére, bizonyára emlékszik kisebb-nagyobb csetepatékra gyerekkorából: amikor a fiútestvér húzza a hugica haját, amikor elcsenik egymás megtakarított pénzét vagy ruháját, elolvassák egymás titkos naplóját, vagy amikor olyan tettlegességig fajulnak a dolgok, hogy az egyik műanyag kalapáccsal üti ki a másik fogát. Bár a szülő haja ilyenkor rendszerint az égnek áll, a veszekedés, verekedés a testvérek között szinte elkerülhetetlen része a gyermeki fejlődésnek, ezáltal tanulják meg a konfliktusaikat kezelni és kompromisszumot kötni egymással, amiből a jövőben is profitálhatnak. 

Anyákat kérdeztünk

A szülők helyzete ezekben a szituációkban nem egyszerű, gyakran nem bírják birkatürelemmel végignézni, amíg a gyerekek megoldják a problémáikat, és próbálnak rendet tenni közöttük. Az alábbiakban édesanyákat kérdeztünk: ki hogyan kezeli a testvérféltékenység kérdését és azt, ha állandóan veszekednek a gyerekek? 

GettyImages-98631152

Anna, egy négyéves kisfiú és egy kétéves kislány anyukája

- Fontosnak tartottam már a legelején, hogy a születendő kis tesó valamilyen ajándékkal lepje meg a nagyobbat, ezáltal is próbáltuk éreztetni a báttyal, hogy már most fontos az életében. A kórházi látogatás során a húga "odaadta" neki az ajándékot, ami egy rendőrautó volt, ezzel rögtön le is kenyerezte a bátyját. Amikor hazamentünk a kórházból, a nagyobb rövid időn belül tudatosította, hogy sokat kell a hugicával foglalkozni, szoptatni, ringatni, nincs mindig arra idő, hogy vele foglalkozzanak. A féltékenysége gyakran abban nyilvánult meg, hogy odacsapott a kicsinek, egyszer az egyik játékával majdnem a szemecskéjét is eltalálta. Mivel szeretném, hogy idővel jó testvérekké váljanak, és elsősorban ne vetélytársat, de a barátot, családtagot lássák egymásban, egyre gyakrabban szerveztem külön kettes programokat a nagyobbal, hiszen azt olvastam, hogy ez a fajta megnyilvánulás inkább a szülőknek szól.  Ilyenkor az apa vagy a nagyszülők vigyáztak a babára, mi pedig elmentünk fagyizni, játszóterezni, de olyan is volt, amikor a kicsit a földön szoptatva autókáztam vele. Azt is megbeszéltük, hogy mindent ő csinálhat elsőként, ő vacsorázhat és ő pancsizhat este először. Bár még csak négy- és kétévesek, sokat nyúzzák egymást, de amikor egymáshoz bújnak, és a nagyobb mesét "olvas" neki, vagy megöleli, megpuszilja, tudom, hogy jó irányba haladunk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Réka, egy három hónapos és egy négyéves gyerek anyukája

- Számomra életmentő volt a Testvérek féltékenység nélkül című könyv, sok okos tanácsot, hasznos tippet olvastam benne, és már az elején megfogadtam belőle egyvalamit: azt, hogy ha bárki jön hozzánk látogatóba, kértem, ne a pici újszülöttel, de a naggyal foglalkozzanak, érezze, hogy nem mindenki csak a kicsire kíváncsi. A nagy tesót megkértem, hogy mindig ő mutassa be a kis tesóját a vendégeknek, gyakran megdicsérem őt, és mindennap elmondom neki, mennyire szeretem. 

GettyImages-915227020

Iza, két iskolás fiú anyukája

Bence nyolcéves, az öccse, Bálint hat, szeptemberben kezdi majd az iskolát ugyanott, ahová a nagy jár. Már kicsi koruk óta sokat gyepálták egymást, hol az egyikkel ülök le beszélni, hol a másikkal, de a problémák állandóan előjönnek. A legfájóbb az volt, amikor a nagyobb azt mondta, bárcsak ne lenne testvére. Egy anyukától kaptam a tanácsot, hogy a nagyobb előtt ne beszéljek a kicsiről, például, nem kell emlékeztetni őt mindig arra, hogy a játszótéren vigyázzon rá, vagy hogy milyen szülinapi bulit készülök a kicsinek tervezni. Az is jó megoldás volt, hogy alkalmanként pár napig a nagyszülőknél hagytuk őket, így kénytelenek voltak egymásra számítani, mi több, élvezték, hogy cinkostársai egymásnak. Azt mondom, amíg vér nem folyik, a nagyobb gyerekek próbálják meg maguk megoldani a nézeteltéréseiket, és ha nem megy, akkor vonódjon be a szülő.

Klára, egy kétéves és egy ötéves kislány anyukája 

- Véleményem szerint mindenki próbálja a szituációból a legjobbat kihozni és az anyai ösztönei szerint nevelni, ugyanakkor azt gondolom, a testvérféltékenység a gyerekek habitusától is függ. Az a gyerek, aki a játszótéren elveszi más játékait, vagy lökdösődik, a testvérkével is hasonlóképp fog viselkedni. Nálunk, ami bevált, az az, hogy minél több kicsivel kapcsolatos dologba bevontuk a nagyobbat, segített fürdetni, babakocsit tolni. Ha óvatosan terelgeti a szülő a nagyot, de vele is minőségi időt tud tölteni, idővel kifizetődik a dolog.

GettyImages-1188343800

Rita, két kamasz lány anyukája

"Anya, elvette az új szoknyámat, anya, kipróbálta a körömlakkomat, anya, belenézett a telefonomba" - naponta mediálnom kell a 14 és 12 éves lányaim között, akik természetileg tűz és víz. Minden apróságon összekapnak, és keresik az alkalmat, hogy odaszúrjanak a másiknak. Amikor már én sem bírom tovább a civódásukat, a szoba két sarkába különítem el őket, hogy lecsillapodjanak, és megnyugodjanak a kedélyek. Majd amikor úgy látom, kifújták magukat, együtt átbeszéljük a problémákat. Szerintem fontos, hogy meghallgassuk őket, és lehetőséget adjunk arra, hogy mindkét fél elmondhassa a saját verzióját az esetről.

Ikrek, akik egymásra találtak

Közös genetikai kódjukból fakad mélyen gyökerező, utánozhatatlan és egyedi viszonyuk, ami egy egész életen át tart.

Szinte telepatikus kapcsolat van az egypetéjű ikrek között - Hiába választották szét őket, egymásra találtak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük