A preeklampszia tünetei és kezelése
A terhességi magas vérnyomás a babára is veszélyes lehet. Figyelj a tünetekre, hogy időben orvoshoz fordulhass!
A terhességi magas vérnyomás vagy preeklampszia igen veszélyes lehet, ha nem kezelik időben. Bár a kötelező vizsgálatok során többnyire fény derül a betegségre, nem árt, ha ismered az intő jeleket, melyek előfordulása esetén minél hamarabb orvoshoz kell fordulnod, hogy akkor is biztonságban legyen a baba, ha váratlanul jelentkezik a probléma.
Mi okozza?
Senki nem tudja biztosan, hogy mi váltja ki a preeklampsziát, de feltehetőleg nagy szerepet játszik benne az öröklődés. A kutatók feltételezése szerint a magzat genetikai állománya lehet az egyik hajlamosító tényező, ha tehát a családban korábban már előfordult hasonló eset, nálad is nagyobb valószínűséggel alakul ki.
A kutatások egyre gyakrabban találnak összefüggést az elégtelen táplálkozás, a C-, E-vitamin-, valamint magnéziumhiány és a terhességi magas vérnyomás előfordulása között is. Emellett a betegséggel küszködő kismamák trigliceridszintje általában magasabb, ami a sok cukrot tartalmazó étrend következménye lehet. A tudósok azt az elméletet is vizsgálják, miszerint a preeklampsziás terhes nők véredényei elégtelenül működnek, azaz ahelyett, hogy kitágulnának, mint a várandósság alatt általában, összeszűkülnek, aminek következtében a vese és a máj vérellátása romlik.
Mikor vagy veszélyben?
A preeklampszia a terhesség huszadik hete után jelentkezik. Ha ekkor vérnyomásod 140/90 fölé emelkedik, pedig azelőtt sosem volt vele gondod, feltétlenül fordulj orvoshoz! A betegség enyhébb változatánál feldagad a kéz és az arc, és hirtelen megnő a testsúly, mivel a szervezet visszatartja a felesleges vizet.
Intő jel lehet, ha duzzadt bokád 12 órányi pihentetés után sem apad le, és a vizsgálatok során fehérjét találnak a vizeletedben. Ha nem fordulsz időben orvoshoz, állapotod gyorsan romolhat, ami végzetes következményekhez vezethet.
Intő tünetek
- Magas, akár 160/110-es vérnyomás.
- Elhomályosult látás.
- Erős fejfájás.
- Magas láz.
- Zavart tudat.
- Fájdalom a has felső részében.
- Ideges reflexválaszok, izomrángások lépnek fel.
Ha rendszeresen részt veszel a kötelező terhességi szűrővizsgálatokon, szinte biztos, hogy orvosod időben észreveszi a terhességi magas vérnyomást. Amennyiben mégsem derül fény problémádra a rutinvizsgálatok során, és a fenti tüneteket észleled, fontos, hogy minél hamarabb a megfelelő ellátásban részesülj. Amennyiben ugyanis a preeklampszia az idegrendszerre is kiterjed, súlyos rohamokat és rángógörcsöket okoz, ebben az esetben pedig csak a szülés azonnali beindításával lehet megmenteni az anya életét.
Az is előfordul olykor, hogy a terhességi magas vérnyomás a vajúdás, a szülés vagy éppen a gyermekágy alatt jelentkezik. Lehet, hogy a vérnyomás pusztán a stressz miatt szökik fel, de okozhatja a preeklampszia is. Ezért elengedhetetlen, hogy, ha a kilenc hónap alatt gyanús jelek léptek fel nálad, a pici születése után továbbra is vegyél részt az ellenőrzéseken. A gyakori vérnyomásmérésen kívül vizeletvizsgálatra, a reflexek ellenőrzésére és a vér laboratóriumi vizsgálatára is számíthatsz.
Gyógymód
A végső megoldást az esetek többségében a szülés hozza el. Léteznek ugyan gyógyszerek és eljárások arra, hogy az állapot ne súlyosbodjon, de egyedül a szülés szüntetheti meg végleg.
Az enyhe esetekben elsősorban a vérnyomást csökkentik. A helyes étrend, a testmozgás és a feszültség elkerülése is sokat segíthet, de előfordulhat, hogy gyógyszerre is szükséged lesz. Ha preeklampsziás vagy, veszélyeztetett terhesnek minősülsz, ezért súlyosabb esetben folyamatos kórházi felügyelet mellett kell kihordanod a babádat, hiszen csak nagyon gyenge lefolyású betegséggel maradhatsz otthon, amennyiben sikerül vérnyomásodat a normális tartományba szorítani.
Szülés után a preeklampsziás, de krónikus magas vérnyomásban nem szenvedő kismamák 97%-ának újra az átlagos szintre süllyed a vérnyomása. Az újdonsült anyák többségénél a gyermekszülést követő 24 órában, de legalább egy héten belül végbemegy ez a változás.
Hogyan előzheted meg?
A legújabb kutatási adatok szerint a naponta, kis adagokban szedett aszpirinnel megelőzhető a preeklampszia kialakulása, azonban a kezelést csak a 36. hétig lehet alkalmazni, kizárólag az orvos utasítására. Ha a napi szükséges mennyiségnél kevesebb kalciumot fogyasztasz, jó hatással lehet a napi kalciumpótlás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az antioxidánsokban, magnéziumban, főleg C-vitaminban és ásványi anyagokban gazdag étrend és a stresszmentes életmód hatékonyan mérsékelheti a preeklampszia veszélyét. Ha tehát családodban korábban már előfordult hasonló eset, vagy a fogantatást megelőzően is magas vérnyomásod volt, nem árt, ha a kilenc hónap alatt jobban ügyelsz életmódodra és étrendedre.
Cikkünk az Az a 9 hónap című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges
- terhesség
A 6 legegészségesebb étel, amit muszáj fogyasztanod
- cipő
- terhesség
Nőies, lapos talpú cipők körképe
- terhesség
- kezelés