Mi történik a kismama pocakjában hétről hétre?
Mikor derül ki a baba neme? Mikor hallja meg a hangodat, és rúg először? Kövesd nyomon a pici fejlődését!
A baba fejlődése már akkor megindul pocakodban, amikor te még mit sem sejtesz. A legtöbb nő számára a második hónap környékén lesz bizonyos a terhesség, de sokan már korábban is éreznek jeleket. Ezt követően azonban lassan megérzed az első mozdulatokat, pocakod is árulkodni kezd, és egészen a szülés pillanatáig folyamatosan alakul és változik a tested a pici szervezetével párhuzamosan.
De sajnos a méh rejtélyes világába csak időnként kukkanthatsz be, az ultrahangvizsgálatokon. Ha szeretnél többet megtudni a kilenc hónap csodás változásairól, és legszívesebben a baba minden egyes rezdülését nyomon követnéd, velünk megteheted! Tudd meg, hogyan zajlik a terhesség hétről hétre!
Az első pillanatok
A megtermékenyülés utáni hetedik napon a szedercsíra beágyazódik a méh nyálkahártyájába. A sejthalmaz az érés során hólyagcsírává válik, és olyan anyagokat választ ki, melyek alapvető változásokat indítanak be testedben, közöttük a menstruációs ciklus szünetelését. A nők néha ösztönösen tudják, mikor esnek teherbe. Ez a csaknem azonnal termelődő női hormonnak, az ösztrogénnek, a magas szinten fennmaradó progeszteronnak és a terhességi hormonnak, a HCG-nek köszönhető, ami nagyjából a fogamzás után kezd termelődni. Ha sejtésed beigazolódott, az ötödik hét környéke az az időszak, amikor érdemes orvost fogadnod, aki a vizsgálatok mellett azt is megállapítja, mikor várhatod a babát.
A terhesség első hetei alatt a baba hirtelen mértékű fejlődésen megy keresztül: minden nap jelentős változásokat hoz. Egyetlen sejt mindössze hét nap alatt több száz sejtből álló halmazzá alakul át. Erőteljes szerveződést még mikroszkóppal vizsgálva sem lehet látni, a sejtek azonban már előre meghatározott módon csoportosulnak. Némelyikből később maga az embrió válik, mások pedig az őt fenntartó rendszerekké alakulnak majd. A fogamzás után öt héttel fölpuhul a méhfal, hogy lehetővé tegye a hólyagcsíra beágyazódását.
(Fotó: Pocakosnapló)
A terhesség alatt minden hét új változásokat hoz. Nemcsak a pici fejlődik folyamatosan, de a te szervezeted is alkalmazkodik az új jövevény szükségleteihez. Ha részletesebben érdekel, mi történik a babával, és te mire számíthatsz, nézd meg az adott hétre vonatkozó írást a cikk melletti dobozban!
Már biztonságban
A nyolcadik héten a méh kezdődő duzzadásának talán még nincs látható jele, így rajtad és a medencetáji vizsgálatot elvégző orvoson kívül senki más nem észleli az állapotod. A legtöbb kismama ebben az időszakban jelentkezik először a terhesgondozóban, ahol egészen a 28. hétig havonta egyszer meg kell jelenni.
A terhesség ezen szakaszában a baba már kissé emberszerűbb kinézetet ölt. A fejlődéshez tartozik a kéz és a láb ujjainak elkülönülése, a fogcsírák és az ízlelőbimbók megjelenése, a farok eltűnése, valamint az agy folyamatos növekedése. Ez utóbbi rendkívüli gyorsasággal történik, ebben az időszakban percenként negyedmillió új idegsejt jön létre, és teljesen kifejlődik a magzati szív.
Bár a külső ivarszervek további egy hétig még nem jelennek meg, a fiú baba heréi már tesztoszteront termelnek, ami a férfias fejlődés útjára tereli őt. A baba számára a legnagyobb újdonság, hogy a tizedik hét végére túljut a születési rendellenességek kialakulásának veszélyes időszakán.
(fotó: Pocakosnapló)
Ezért a 12. hét közeledtével lassan ideje a környezetedben élők előtt is felfedned a titkot, hiszen a kockázatos időszakon túljutva, amikor minimálisra csökken a vetélés kockázata, lassan, ha akarnád, se tagadhatnád le, hogy babát vársz.
Fiú vagy lány?
A magzat fejlődése továbbra is gyors - az elmúlt három hét alatt duplájára nőtt, arca sokkal emberibb. A testi vázat alkotó elemek már vagy egy hete megjelentek, néhány befejező lépés azonban még hátravan. Ezen a héten kezdenek kialakulni a kéz- és a lábujjak körmei.
A magzati izmok elég fejlettek az önkéntelen rángásokhoz, de a baba még nem tudja akaratlagosan irányítani őket. A belek teljesen visszahúzódnak a hasüregbe, ha pedig fiú babát vársz, ekkorra elsorvadnak a női ivarszervek is, és a pici elindul a férfivá válás útján. Általában a 12. és a 16. hét közötti időszakban már ultrahanggal is meg lehet állapítani a kicsi nemét, így, ha szeretnéd tudni, kisfiú vagy kislány, már ennek megfelelően tervezheted a babaszobát, és a névválasztás is könnyebb lesz.
A 16 hetes kisbaba egyenesen tartja a fejét, és a már kissé fejlett izmaival különböző grimaszokat vág. Bandzsíthat, kinyithatja a száját, sőt, még a szemöldökét is húzogathatja. A kislányok petefészke lesüllyed a hasüregből a medencébe, és több mint ötmillió petesejt jön létre.
(Fotó: Pocakosnapló)
Hall téged, és te is érezheted
A fogantatás után 18 héttel lassan elérkezel abba a szakaszba, amikor már a külvilág előtt sem tagadhatod le pocakodat. A derekad annyira kiszélesedhet, hogy a derékvonal alig észlelhetővé válik, a méh pedig kifelé nyomja hasadat. Ez a hét azonban más szempontból is fordulópont, hiszen ekkor tapasztalhatod meg porontyod első mozdulatait. Van, aki ekkor még nem észleli a mocorgást, de két héten belül, vagyis a huszadik hétre minden bizonnyal érzed a baba első életjeleit.
Nemcsak te ismerkedhetsz azonban vele, ekkor ugyanis már az embrió hallása is kifejlődik, tehát érzékeli első hangjaid. A tapintása és a látása is kialakulóban van: ekkor veszi kezdetét egy roppant intenzív időszak, ami neked és neki egyaránt csodálatos. Ahogy fejlődő érzékszerveivel letapogatja, megvizsgálja környezetét, és fülel a külvilág zajaira, lassan te is megtanulod rezdüléseiből, mikor nyugodt, alszik vagy éppen zavarodott.
Akár meg is születhetne
Ahogy a baba fejlődik, a legtöbb anya az örömök mellett folyamatosan aggódik a pici egészsége miatt. Szerencsére azonban a mai orvosi technológia fejlettsége mellett már a harmincadik héttől is igen nagyok a csecsemő túlélési esélyei. A 34. héten már nem is számít éretlennek, és, ha ekkor jönne világra, apró szervezetének létfenntartó funkciói működnének.
Ekkor neked is egyre kellemetlenebb lehet már a hatalmas pocak, különösen, amikor a 36. héten az embrió leszáll szülési helyzetébe. Ha ekkor nem fordul meg, szinte biztos, hogy orvosod császármetszést javasol. A következő héten a baba már klinikai értelemben véve is megszületésre kész, ami nem azt jelenti, hogy a fennmaradó időben még ne fejlődne és gyarapodna, de ekkor már inkubátor nélkül is ugyanolyan életképes, mintha pontosan a 42. héten érkezne.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha először vársz babát, valószínűleg időben érkezik a kicsi, de a 37. héten nem árt, ha kórházi csomagod összekészítve vár, hiszen bármikor érkezhet várva várt gyermeked.
Cikkünk a Terhesség hétről hétre című könyv alapján készült, a képek forrása a Babáskönyvek Kiadó gondozásában megjelent Pocakosnapló - 4D-s ultrahang fotókkal.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- vetélés
Vetélés és vérszegénység
- terhesség
- nyár
Szexi nyári maxiruhák körképe
- mell
- terhesség