4 mondat, amit kerülj tanév végén: maradandó lelki sérülést okoz a gyereknek
Ha a bizonyítvány nem is sikerül fényesen, ezeket soha ne ejtsd ki a szádon.
Itt a tanév vége, és a legtöbben tudják, miből hányast kap a gyerek az év végi bizonyítványába. Ha ezúttal nem túl örömteli összképet nyújt majd az érdemjegyek sora, fontos, hogy előre átgondoljátok, mit mondtok majd neki.
A gyerek számára a ti szavaitok, mint szüleié, elképesztő súllyal bírnak. Épp ezért kell nagyon vigyáznotok, hiszen minden, amit mondtok, szinte belevésődik a lelkébe.
Négy mondat, amit kerüljetek
Tanév végén a következő négy mondatot mindenképpen kerüljétek. Lelki sérülést okoznak, és sértik a gyerek önbecsülését is.
Azért ilyenek a jegyek, mert hülye vagy, fiam.
Soha, semmilyen szín alatt ne hülyézd le a gyereket. Nemcsak megbántod, de el is hiheti magáról, hogy valóban az, és egyszerűen képtelen jobban tanulni. Elveszik az önbizalma, és elhagyja a lelkesedése a javítás kapcsán.
A bizonyítványban szereplő rossz jegyek hátterében sok minden állhat: lelki probléma, feszültség az iskolában, egészségi probléma, látás- vagy hallásprobléma, nehézség az adott tárgy megértésében, be nem azonosított részképességzavar, úgymint diszkalkulia vagy diszlexia, esetleg szociális viselkedészavar. Mindenképpen tarts folyamatos kapcsolatot a tanárral, és beszéljetek a gyerek teljesítményéről, hogy felszínre kerüljön a probléma magja. A gyerek nem hülye, hanem hátráltatja valami a tanulásban.
Jövőre sem lesz jobb, mert nem tanulsz.
Ne legyints a bizonyítványára tekintve, hogy nem is lesz jobb! A te dolgod az, hogy ha csak egy morzsányi esélyt is látsz a javításra, vagy még annyit sem, akkor is biztasd őt. Ne vedd el tőle a reményt, hogy ha igazán akarja, összejöhet egy jobb jegy! A beskatulyázás megkeseríti a gyereket, és egy életre elmegy a kedve a tanulástól, de talán minden mástól is, amiért küzdenie kellene.
Bezzeg a húgod bizonyítványa, azt megnézheted, csupa ötös!
Öreg hiba a gyerekeknek egymással példálózni. Ne kövesd el! Minden gyerek egyéniség, és minden gyerek másban jó. Ez az, amit ismételgetned kell neki, illetve biztatni arra, hogy jövőre jobban sikerül a bizonyítvány, ha hisz magában. Arról nem is beszélve, hogy ha az egyik gyereknek a másikkal példálózol, feszültséget generálsz köztük, ami rossz esetben egy életen át elkísérheti őket.
Nem lesz belőled semmi!
Ugye, nem akarod, hogy ne legyen a gyerekből semmi? Akkor ne is sulykold bele már most! Hidd el, idővel ki fog kristályosodni, miben jó. Lehet, hogy olyan munkája lesz, amihez nem is kell a kritikus tantárgy. Mindenki másban tud kiteljesedni, és másban sikeres felnőttként. A te dolgod, hogy mögötte állj az úton, és biztasd.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- gyerekek
- gyerekjáték