Ez az ország legtermékenyebb megyéje - Itt a legmagasabb a születésszám a KSH szerint

Mi kellene ahhoz, hogy több baba szülessen Magyarországon?

Születésszám magyarországi megyék
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évtizedek óta halljuk, hogy „fogy a magyar”. És valóban. Míg az éves születési szám a 2000-es évek óta nem haladta meg a 100 ezret, addig minden egyes esztendőben 120-140 ezer magyar hal meg. Az elmúlt években 90 ezer körül mozgott a születésszám Magyarországon, ám a KSH nemrégiben közölt statisztikája szerint a 2023-as évben történelmi mélypontra értünk: csupán 85 ezer gyerek látta meg a napvilágot. Utánanéztünk, az ország mely részein születik több gyermek.

Itt születik a legtöbb baba Magyarországon

Az előrejelzések szerint 2065-re már csak 71 ezer baba születik Magyarországon, ekkorra a teljes népességet 7,9 millióra becsülik. Igen, évről évre egyre kevesebben leszünk, amivel egyébként nem vagyunk egyedül Európában: Horvátország, Görögország, Litvánia, Románia és Olaszország esetében is hasonló mértékű természetes fogyást mutatnak a statisztikák. És hogy mit lehetne tenni ez ellen a fogyás ellen, annak belátásához némi támpontot adhat, ha megvizsgáljuk, hogy mely megyékben születik a legtöbb baba napjainkban.

A leggazdagabb és a legszegényebb megyékben

A KSH statisztikája szerint a legtöbb gyerek Budapesten születik: 2022-ben 14 220 baba jött világra. Pest megyében pedig 12 557 újszülött sírt fel ugyanebben az évben. Ez a magas születésszám természetesen a lakosság számából is adódik: Pest megyében és Budapesten együttvéve több mint 3 millió ember lakik, vagyis Magyarország 9,5 milliós lakosságának csaknem harmada. Emellett az osztrák határhoz közeli, gazdaságilag erős, magas vásárlóerővel bíró Győr-Moson-Sopron megyében születik még viszonylag sok baba: évi 4512 újszülött érkezett itt 2022-ben. Magas, ötezer feletti születésszám jellemzi az ország északkeleti, szegényebb megyéit is: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 6817, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 5899 baba született 2022-ben.

A statisztikák alapján tehát a magasabb születésszámhoz vagy anyagi biztonság kell, vagy éppen az ellenkezője: egzisztenciális kilátástalanság. A jómódú családok megengedhetik maguknak, hogy három - vagy akár négy - gyermeket vállaljanak, míg a nagyon szegény családok esetében akkora lehet az egzisztenciális kilátástalanság, hogy már szinte mindegy, eggyel több vagy kevesebb. És persze a szegénység gyakran - különösen a szegregátumok esetében - összekapcsolódik az iskolázatlansággal, a tinédzserkori terhességgel, illetve azzal, hogy pénz hiányában az emberek nem jutnak hozzá olyan modern fogamzásgátló eszközökhöz, melyekkel a nem kívánt terhességek megakadályozhatóak lennének.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mi kell ahhoz, hogy több várt gyerek szülessen?

Ahhoz tehát, hogy országos szinten a termékenységi arányszám 1,5-ről felfelé mozduljon, megálljon a népességfogyás, és több várt gyermek szülessen, nem a csok és a szívhangrendelet fog hozzásegíteni, hanem jobb anyagi körülmények szükségesek. Az általánosan javuló életkörülmények, a reálbérek növekedése, az egészségügyi - többek között a szülészeti - ellátás javítása és az oktatás fejlesztése, a bölcsődei és óvodai férőhelyek számának növelése járulhat hozzá ahhoz, hogy a szülők úgy érezzék: érdemes akár több gyermeket is vállalniuk, mert megnyugtató körülmények közé születnek majd, és lesz jövőjük.

Ebben a hónapban születik a legtöbb baba Magyarországon - A KSH statisztikája szerint

Tényleg szeptemberben születik a legtöbb gyerek? Megnéztük a KSH statisztikáját.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük