Ennyi a szülési szabadság itthon és külföldön - Van, ahol csak 12 hét jár

Hogy a szülési szabadság idejére jár-e térítési díj, abban is vannak különbségek.

Szülési szabadság Magyarországon és külföldön
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyermek érkezése mindig komoly mérföldkő a családok életében. Óriási változást hoz magával fizikai és pszichés szempontból egyaránt. A nappalok és éjszakák ilyenkor felborulnak, hormonális változások színesítik a mindennapokat, a baba ellátása miatt az anyák egy időre kiesnek a munkából. A családok életének ezt a szakaszát a legtöbb fejlett ország igyekszik segíteni szabadsággal, különböző anyagi juttatásokkal - amennyiben a baba érkezését megelőző időszakban biztosított volt a szülő. Az alábbiakban megnéztük, mennyi szülési szabadságot kaphatnak a családok Magyarországon, Angliában, Németországban és az Egyesült Államokban.

Ennyi a szülési szabadság itthon és külföldön

Magyarország

Hazánkban a szülési szabadság a szülés várható időpontja előtt legfeljebb egy hónappal kezdhető meg. A szülési szabadság megkezdését követő első 168 napban az anya a korábbi jövedelme 100%-át kapja, csecsemőgondozási díj néven. A csed a baba születését követő 168. napig jár - melyből két hetet kötelezően ki kell venni. A csed feltétele, hogy a gyermek születését megelőző két évben legalább 365 napon át biztosított volt az anya. A csed lejártával a gyerek kétéves koráig - illetve ikergyermekek esetén hároméves korig - a gyed következik. A gyermekellátási díj a jövedelem naptári napi átlagának 70%-a, de van egy plafonértéke: havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (ez 2024-ben 266 800 ft) kétszeresének 70%-a lehet. Tehát a gyermekgondozási díj 2024 évi felső határa havi bruttó 373 520 ft. Magyarországon a gyerek hároméves koráig otthon maradhat a szülő, de 2-3 éves kor között már csak gyes - gyermekellátási segély - jár a szülőnek. Ennek összege 2024-ben bruttó 28 500 Ft. 

Anglia

Az Egyesült Királyságban a gyermek születését követően az anya legfeljebb 52 hét szülési szabadságot vehet ki. Az első 26 hetet Ordinary Maternity Leave-nek, vagyis rendes szülési szabadságnak nevezik, a második 26 hetet pedig Additional Maternity Leave-nek, vagyis kiegészítő szülési szabadágnak. A szülési szabadságot legkorábban a szülés kiírt időpontja előtt 11 héttel lehet megkezdeni. Két hetet kötelezően ki kell venni, illetve fizikai munkavégzés esetén négy hetet.

Az úgynevezett Statutory Maternity Payre, vagyis törvényes anyasági fizetésre legfeljebb 39 hétig jogosult a munkavállaló. A szülési szabadság első hat hete alatt a korábbi fizetése 90%-a illeti meg, a következő 33 hétben pedig vagy az átlagos kereset 90%-a vagy heti 172,48 font (amelyik alacsonyabb). Ezek a törvényileg megállapított minimális összegek. A cégek azonban adhatnak ennél többet is.

Épp ezért Angliában a munkakeresésnél nemcsak a fizetés számít, hanem az olyan extra juttatások is, mint a szülési szabadság, életbiztosítás, magánorvosi ellátás stb. Mivel az állami szociális háló gyengébb, mint Magyarországon, így a cégek bizonyos fokig átveszik ezt a terhet az államtól.

Németország

Németországban a szülés várható időpontja előtti hat hétben, illetve az azt követő nyolc hétben kötelező a szülési szabadság (Mutterschutz). Ebben az időszakban az anya nem dolgozhat, és a korábbi fizetése 100%-át kapja. Ha letelt a 14 hét, következik a szülői szabadság (Elternzeit), melynek ideje alatt a szülést megelőző nettó jövedelem 65%-át kapja a gyermekkel otthon lévő szülő. Elternzeitre legfeljebb három évig lehet menni - ez a szabadság a gyerek nyolcéves koráig vehető ki.

Ebben az időszakban a szülők választhatnak az úgynevezett szülői alapdíj (Basiselterngeld), melyet 14 hónapon át folyósít a biztosító (maximum havi 1800 euró), valamint a szülői pótlék (Elterngeld Plus) között, melyet 28 hónapon át kap a gyermekkel otthon maradó szülő (ennek maximális értéke havi 900 euró).

Egyesült Államok

Az Egyesült Államok családi és egészségügyi szabadságáról szóló törvénye (Family and Medical Leave Act) 12 hétig védi a gyermek születését követően az anyát. Tehát újszülött gyermeke gondozása okán legfeljebb ennyi ideig lehet távol a munkából. Mivel azonban ez a 12 hét gyakran fizetés nélküli szabadságnak számít, így aki anyagilag nem engedheti meg magának, ezt a rövid időt sem tölti otthon a gyermekével. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bár államonként változhat némiképp a szabályozás. Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware és még néhány állam elfogadta a fizetett családi és egészségügyi szabadságra vonatkozó törvényeket. Így például Kaliforniában legfeljebb négy hét fizetett szabadságot kaphatnak a kismamák normál terhesség esetén, és legfeljebb nyolc hetet a császármetszést követően. 

Összességében azonban elmondható, hogy az Amerikai Egyesült Államok az egyetlen fejlett ország a világon, amely alapból nem kínál a szülőknek valamilyen fizetett szülési szabadságot. Hogy szülési szabadság idejére kap-e az anya pénzbeli juttatást, az jellemzően a munkáltatótól függ, az állam nem követeli meg a vállalatoktól, hogy fizetett szülési szabadságot adjanak a dolgozóknak.

Ez az ideális életkor a gyerekvállalásra a tudósok szerint - És ennyi idősen szülünk először

Mennyi idősen szülnek a magyar nők, és hol állunk az Európai rangsorban?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük