10 jel a gyerek rajzán, ami azt mutatja, harmonikus az élete és a lelke: képeken mutatjuk
A gyerekek rajzain nem csak a problémára figyelmeztető jeleket érdemes észrevenni.
![Pozitív jelek a gyerekrajzon](https://kep.index.hu/1/0/5709/57096/570965/57096531_4222423_61287169d05c2a558c5d5cfbef0e097f_wm.jpg)
Az érzéseikről és belső világuk rezdüléseiről sokszor még a felnőttek is csak nehezen képesek beszélni, a kisgyerekek pedig általában koruknál fogva sem rendelkeznek a megfelelő eszközkészlettel mindehhez, szerencsére azonban léteznek olyan gazdag és sokrétű lehetőségek ezek kommunikálására és feldolgozására, mint a játék, azon belül is a szerepjáték, nem utolsósorban pedig az alkotás, a rajz.
Felsorolni is nehéz, hogy a rajzolásnak gyermekkorban mennyi pozitív hatása lehet, a finommotorika fejlődésétől a kifejezőkészség, a fantázia és a kreativitás szárnyalásáig, az sem véletlen azonban, hogy a kisgyermekek rajzainak elemzése régóta a pedagógusok, pszichológusok és kutatók figyelmének kereszttüzében áll, egy-egy alkotás gyors és közvetlen hozzáférést jelent ugyanis a gyermek érzelmi állapotához.
Pozitív jelek a gyerekrajzon
Az életkori sajátosságok miatt csodát a nagyon kicsi gyermekektől nem érdemes várni, elemzést elsősorban olyankor érdemes megkísérelni, amikor már magabiztosan rajzolnak a kicsik. Emellett sosem érdemes egy-egy rajzból kiindulni, a visszatérő elemek és sajátosságok megfigyeléséhez akár 8-12 rajzra is szükség lehet. A pszichológiai vetületű rajzelemzés egy külön szakma, így a konkrét következtetések levonása előtt minden esetben szakértőre kell bízni, léteznek azonban támpontok, melyek laikusként sem vezethetnek túlságosan félre. Ilyeneket gyűjtöttük most össze, megmutatjuk, milyen jelekből lehet arra következtetni, hogy kiegyensúlyozott, harmonikus lelkivilágú, boldog gyerek alkotásáról van szó.
8 jel a gyerekrajzon, ami arról árulkodik, hogy valami nincs rendben
Egy gyerekrajz jelentése nem csak aranyos és könnyed lehet.
Elolvasom![](https://kep.index.hu/1/0/6013/60133/601334/60133479_a729eedb42f47622fd8e15f9f4d8bc6d_wm.jpg)
Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?
Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. április 9. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: Getty Images Hungary.