A kötődési zavarok 10 korai jele: van, ami már babakorban megfigyelhető

A kötődési problémákra utaló jelek már egész kis korban megfigyelhetők, javarészt már csecsemőkorban kialakulnak.

Kötődési zavarok gyerekek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy gyermek életében rendkívül fontos a szüleivel való kapcsolata. A modern pszichológia kötődéselmélete szerint a szülők vagy gondozók és csecsemőjük között létrejövő első interakciók minősége meghatározza a gyermek későbbi életében létrejövő szociális viszonyulási formáit, kapcsolatait.

A kötődési problémák széles spektruma ismert enyhébb nehézségektől az egész extrém esetekig, aminek véglete a reaktív kötődési rendellenességben nyilvánul meg. Ebben az esetben a gyermek képtelen bizalmi kapcsolatokat kialakítani, az ezt megkövetelő szituációkat sokszor impulzívan, agresszívan kezeli.

Hogy alakulhat ki kötődési zavar?

Kötődési zavarok nem csak szélsőségesen hátrányos helyzetű gyerekeknél alakulnak ki. Ha egy baba vagy kisgyermek nem kap elég figyelmet, nem érzi, hogy megbízhat, vagy számíthat szüleire, hogy szeretve van, ha megéli, hogy bizonyos szituációkban terhet vagy zavaró tényezőt jelent, kialakulhatnak nála negatív kötődési minták .

GettyImages-740528763
Fotó: Peter Muller / Getty Images Hungary

Nehéz vele szembesülni

Fontos, hogy a szülő érzelmileg is elérhető legyen, ne csak fizikailag legyen jelen a gyerek életében, mert egy olyan szülő, akihez nem lehet hozzászólni, hiába van ott, sokszor több hiányt hagy egy gyermek lelkében, mint aki sosem volt ott. Hogy miért nem kötődik a szülő a gyermekhez, annak számos oka lehet. Ilyen az általa tanult minta, szülés utáni depresszió, de átmenetileg az anyagi gondok is.

A szülő nem mindig tehet arról, hogy nem tud elég figyelmet fordítani gyermekére, ez még nem azt jelenti, hogy annak kötődési zavara lesz. Sok az egyedülálló és/vagy munkától leterhelt szülő, akiket nem kímélnek főnökeik vagy körülményeik, és átmenetileg egyszerűen nem tudnak elég időt szakítani, hogy gyermekükhöz lelkileg is kapcsolódjanak, de ilyenkor is nagyon fontos, hogy a gyermek számíthasson a szülőkre. Hosszabb távon ugyanis csúnya következményei lehetnek annak, ha nem figyelnek a kicsire.

Jelek, melyek kötődési problémákra utalnak:

  • Kerüli a szemkontaktust.
  • Nem tud, vagy nehezen mosolyog.
  • Nem nyúl, hogy felvegyék, vagy megfogják a kezét.
  • Elutasítja vagy figyelmen kívül hagyja, ha nyugtatni vagy vigasztalni szeretnék.
  • Nem mutatja, hogy észreveszi, ha egyedül hagyják.
  • Nem érdeklik az interaktív játékok.
  • Sok időt tölt maga ringatásával.
  • Megmagyarázhatatlan szomorúság, elutasítás vagy ingerlékenység jellemzi.
  • Nem tud segítséget kérni.
  • Figyeli mások szociális interakcióit, de nem vesz részt bennük.

Sosem menthetetlen

A kötődési zavarokat nem lehet hirtelen semmissé tenni, de kis lépésekre, gesztusokra alapozva nem lehetetlen egészséges kapcsolatot kiépíteni egy kötődési zavaros gyermekkel.

GettyImages-605740676
Fotó: Geber86 / Getty Images Hungary

A felnőtt önmagához való viszonya nagyban kihat a gyermek lelkiállapotára, így ha valaki azt érzi, hogy nem tudja érzelmileg ellátni a gyermekét, bátran kérjen szakmai segítséget. Egy pszichológus segít feltárni, hogy mi gátolhatja a szülőt abban, hogy kapcsolódjon a gyermekhez, és hogy ezen hogyan tud változtatni.

A család és a barátok bevonása azért is fontos, mert a túlterhelt szülő vagy gondozó, ha magára sem tud elég időt fordítani, a gyermeknek sem képes elég figyelmet áldozni, és kötődni vele. 

A biztonság- és szeretetérzet garantálása elengedhetetlen, hogy a gyermek merjen kötődni, és későbbi életében ne korlátozzák saját félelmei és szorongásai.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha a szülő vagy gondozó időt tud fordítani arra, hogy megtalálja azokat a dolgokat, amik a gyermeket örömmel töltik el, vagy azokat a módokat, amik segítségével szeretetét és törődését ki tudja mutatni, a gyermek is megtanulja majd ezeket alkalmazni.

Növeli a gyerek intelligenciáját, és elősegíti a kötődést

Az együtt alvás talán az egyik legtöbb vitát kiváltó téma a kisgyerekesek körében: míg egyes szülők szívesen alszanak egy ágyban a baba pici korától kezdve, addig mások azt vallják, a szülői ágy tabu, a gyereknek pedig a saját szobájában a helye. Bármelyiket is választják, mindkettőnek megvannak a maga pozitívumai és negatívumai. 

Növeli a gyerek intelligenciáját, és elősegíti a kötődést: az együtt alvás 4 pozitív hatása

Sokat vitatott téma, de nézzük a pozitívumokat!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük