Összenőtt hüvely: a lányos szülők rémálma, pedig otthoni kezeléssel gyógyítható
Bár a szülők számára kifejezetten rémisztő lehet, az összetapadt kisajkak esetében általában nincs szükség komolyabb beavatkozásra.
A kisgyermekes szülők számára érthető módon ijesztő lehet minden olyan elváltozás, amelyet csemetéjük testén észrevesznek. Amennyiben pedig ez az eltérés a nemi szervek környékén jelentkezik, még az átlagosnál is tanácstalanabbak és ijedtebbek lehetnek.
A kislányok körében viszonylag gyakori probléma a kisajkak összetapadása, amely idővel a húgycső nyílását és a hüvelybemenetet is elfedheti. A jelenség ijesztő, de szerencsére az esetek jelentős részében otthoni körülmények között is jól kezelhető.
Így jelentkezik az elváltozás
A kisajkak összetapadása újszülötteknél ritkán fordul elő, jellemzően három hónapos és hatéves kor közötti gyermekeknél alakul ki, tehát nem veleszületett betegség. Pelenkázás, fürdetés során észreveheti ugyan a szülő, de az sem kizárt, hogy elkerüli a figyelmüket, és csak a gyerekorvos azonosítja a problémát egy rutinvizsgálat alkalmával. A kis szeméremajkak kötőszövetes összetapadását fehér vonal jelzi, előrehaladottabb állapotban a gyerek hüvelybemenete részben vagy teljesen zárt lehet. Az idő múlásával az összetapadás mértéke nőhet.
A probléma általában nem jár fájdalommal, de a kicsit nagyobbak biciklizés, libikókázás közben jelentkező kellemetlenségről beszámolhatnak. Bizonyos esetekben nehezített vizelés, esetleg vizeletcsepegés jelentkezhet. Az összetapadt kisajkak miatt felgyűlhet a vizelet, ami kedvez a fertőzések kialakulásának.
Mi vezet a probléma kialakulásához?
A kisajkak összetapadásának legfőbb okaként az alacsony ösztrogénszintet szokták megnevezni, de kisebb fertőzések és gyulladások is állhatnak a hátterében. A nem megfelelő higiénia, a pelenka okozta irritáció fokozzák kialakulásának kockázatát, ezért a kicsik nemi szervének tisztán tartására, a rendszeres pelenkacserére érdemes kiemelt figyelmet fordítani, illetve bizonyos időközönként alaposan szemügyre kell venni a területet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan kezelhető?
Az elváltozás észrevételét követően szakember felkeresése ajánlott, aki meg tudja állapítani az összetapadás mértékét is, amely a kezelést alapvetően befolyásoló tényező. Míg a panaszmentes esetek olykor maguktól is elmúlhatnak, a teljes fokú, esetleg makacsul vissza-visszatérő összetapadás akár műtéti beavatkozást is igényelhet. Szerencsére ma már ez a ritkább eset. Az orvos felírhat ösztrogéntartalmú kenőcsöt, amellyel naponta kenegethető a problémás terület, és szükség lehet az összenövés óvatos, manuális szétválasztására. Nagyon fontos, hogy az erős feszegetés mindenképp kerülendő, hiszen az komoly fájdalmat és megrázkódtatást okozhat a kicsiknek!
A megelőzés érdekében az intim területek higiéniájára, épségére nagy hangsúlyt kell fektetni, ebbe többek között beletartozik a gyakori pelenkacsere, a megfelelő, a kicsi bőrét nem irritáló pelenka kiválasztása és az alapos tisztítás a fürdés során.
A leggyakoribb fertőző gyerekbetegségek bőrtünetei: képeken mutatjuk őket
A kicsik bőrén sokféle elváltozás megjelenhet, a diagnózis felállítása természetesen minden esetben az orvos feladata, de nem árt, ha a szülő is tisztában van bizonyos bőrbetegségekkel.
A leggyakoribb fertőző gyerekbetegségek bőrtünetei: képeken mutatjuk őket
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- széklet
- székrekedés
Székrekedés kisgyerekeknél: pszichés oka is lehet, ha nem tud vécézni
- kisgyerek
- gluténérzékenység