Szorongást és depressziót okozhat a gyereknél - Miben segíthet a szülő, ha a gyerek online zaklatás áldozata?
Minden szülőnek érdemes ismernie az online zaklatás jeleit, hogy baj esetén meg tudja védeni gyermekét.
A legtöbben hallottak már az online zaklatás vagy cyberbullying kifejezésekről. Sok szülőben felmerülhet a kérdés, hogy vajon saját gyermekét is érinti-e a jelenség.
Melyek lehetnek az online zaklatás jelei, és hogy mit tehet a szülő, hogy megvédje gyermekét?
Miért hallgatnak a gyerekek az online zaklatásról?
Lehetséges, hogy a gyermekek sok mindent nem mondanak el szüleiknek. Ennek lehet az is az oka, hogy a személyiségfejlődés egy olyan szakaszában vannak, hogy nehezen találják a szavakat, vagy az is előfordulhat, hogy élettapasztalat híján nem tudják, hogy miről fontos beszélniük szüleikkel, és miről nem.
Megeshet, hogy nem tudják pontosan, mi számít online zaklatásnak. Fontos meggyőződni arról, hogy a gyerek megérti-e, hogy ha pletykákat terjesztenek róla az interneten, hamis profilokat tesznek közzé róla, vagy aljas, inzultáló üzeneteket küldenek neki, az zaklatás.
Még ha tudatosul is a gyerekben, hogy zaklatják, nem biztos, hogy tudja, hogyan kezelje a helyzetet. Beszéd helyett hallgathat, és várja, hogy valaki kitalálja, ami történik. Aggódhat amiatt, hogy ha panaszkodik, a zaklatás súlyosbodik. Vagy azt érzi, hogy a többi gyerek negatív figyelme is jobb, mint ha egyáltalán nem figyelnének rá. Lehet, hogy attól tart, hogy elveszíti az internetezéshez való hozzáférését, illetve szülei elveszik elektronikus eszközeit.
Az online zaklatás jelei
Mivel gyakran előfordul, hogy a gyerek nem beszél erről, fontos tisztában lenni azokkal a jelekkel, amelyek arra utalhatnak, hogy zaklatják őt.
Internetes zaklatás áldozata lehet, ha:
- Nem akarja olyan helyen használni elektronikus eszközeit, ahol a szülő láthatja.
- Kikapcsolja az eszköz monitorát, vagy képernyőt vált minden alkalommal, amikor a szülő arra jár.
- Hirtelen abbahagyja a mobil, tablet vagy számítógép használatát, holott azelőtt örömmel használta azokat.
- Idegesnek tűnik, mikor üzenetet, SMS-t vagy e-mailt kap.
- Közvetve utal a zaklatásra olyasmivel, hogy „sok stressz van az iskolában” vagy „nincsenek barátaim”.
- Nem akar iskolába menni, vagy úgy tűnik, nyugtalanul megy.
- Visszahúzódóvá válik.
Hogyan segíthetsz?
Ha nem szűnik meg az internetes zaklatás, nagy a szorongás és depresszió kialakulásának esélye, ami az iskolai koncentrálást is megnehezíti. De vannak lépések, melyeket megtehet egy szülő, ha úgy gondolja, hogy gyereke online zaklatás célpontja.
A legjobb, ha a szülő először a gyerekkel próbál beszélni. A beszélgetést indíthatja egy olyan bántalmazó incidens elmondásával, amely gyerekkorában történt vele, vagy egy példát az internetes zaklatásra, amelyről a hírekben hallott. Ha a gyermek nem nyílik meg, és továbbra is a fenti jeleket mutatja, nyugodtan elmondhatja neki, hogy élni fog azzal a jogával, hogy ellenőrzi a számítógépét és mobiltelefonját. Fontos látnia a fenti jelek esetében, hogy a gyerek mit csinált online, vagy hogy mit törölt, hogy a problémára fény derülhessen.
Ha a gyerek megerősíti, hogy zaklatják, vannak lépések, amelyekkel a szülő segíthet megoldani a problémát. Érdemes azt tanácsolnia a gyereknek, hogy mondja a zaklatóinak, szülei hozzáférnek elektronikus eszközeihez, így látnak mindent, amit csinál, és hogy neki efölött nincs irányítása.
Ha ez nem működik, és a zaklatás intenzív és gyakori, akkor előfordulhat, hogy a szülőnek meg kell tennie a következő három lépés egyikét vagy mindegyikét:
- Beszélni azoknak a gyerekeknek a szüleivel, akik zaklatják gyermekét. Tudatni velük, hogy mi történik, és hogyan érinti a gyereket.
- A gyermek osztályfőnökéhez vagy igazgatójához fordulni. Minden iskolának kell rendelkeznie internetes zaklatás elleni irányelvekkel és protokollokkal, amelyek segítenek.
- Ha ezek a stratégiák nem működnek, előfordulhat, hogy be kell vonni a bűnüldözést. Fontos kinyomtatni vagy elmenteni a zaklatás bizonyítékát arra az esetre, ha be kellene mutatni a rendőrségnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha gyermek szorongást, magányt és egyéb problémákat tapasztal a zaklatás miatt, lényeges fontolóra venni szakember segítségét. Nem kell a szülőnek egyedül megbirkóznia a problémával!
A legfontosabb, hogy a gyermek érezze a szülők mellett biztonságban magát, és hogy ebben a bensőséges viszonyban meg tudjon nyílni, és hogy a szülők éreztessék, kifejezzék feltétel nélküli támogatásukat, segítőkészségüket.
Hogyan hatnak a felnőttek a gyerekekre? Erős fotósorozat
Frieke Janssens fotósorozata a megdöbbentés nyelvén tolmácsolja, hogyan hatnak a felnőttek a gyerekekre.
Hogyan hatnak a felnőttek a gyerekekre? Erős fotósorozat nyitja fel a szemeket
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images