A gyerekkori nyelvtanulás 4 igen pozitív hatása az agyra: javítja a gondolkodási és megismerési képességet
Az ember ötéves kor előtt a legfogékonyabb egy második nyelv elsajátítására.
Mindannyian hallottuk már azt a kifejezést, hogy a gyermek agya olyan, akár egy szivacs, minden hallott és látott információt magába szippant. Így van ez az idegen nyelvek esetén is. Minél korábban kezd el valaki megismerkedni egy idegen nyelvvel, annál gyorsabban és könnyebben tudja elsajátítani azt.
Bár sokan vannak azon a véleményen, miszerint egy kisbabát csak megzavar, ha több nyelven beszélnek hozzá, pedig valójában hosszú távon csak profitálhat belőle. Az új tevékenységek új kapcsolatokat hoznak létre az agyukban, és bár a kétnyelvű babáknál előfordul, hogy később kezdenek el beszélni, agyuk már kicsi kortól kezdve rendkívül formálható mindazzal, amit tapasztalnak, észlelnek.
Mikor kezdjen el idegen nyelvet tanulni a gyerek?
Bár az első idegen nyelvet a gyerekek az iskolában sajátítják el, szakemberek szerint érdemes már korábban megismertetni őket egy másik nyelvvel. A legideálisabb, ha újszülött kortól egészen tízéves korig bezárólag kezdenek el foglalkozni egy másik nyelvvel, noha számos pozitívuma van annak, ha a gyermek már ötéves kora előtt megismerkedik eggyel. Kutatások kimutatták, hogy ebben a korban a gyermek öt különböző nyelvet képes elsajátítani.
Javítja a gondolkodási, megismerési készséget
Az, hogy mennyi idősen kezdi el egy gyermek az első idegen nyelvét tanulni, nagyban befolyásolja az agyszerkezetet. Két nyelv párhuzamos tanulásával az új idegsejtek új neuronkapcsolatok kialakulását eredményezi, sűrűsödnek az agykéregrostok, ezáltal több információátvitelt biztosítanak, így az agy kapacitása és teljesítménye növekszik, a gyermek gondolkodása javul.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jobban teljesít az iskolában
Egy idegen nyelv elsajátításához a jobb és bal agyfélteke összehangolt munkájára és az egymás közötti információáramlásra van szükség. Míg a jobb agyfélteke a kreativitásért, addig a bal agyfélteke a beszélt és az írott nyelv, a logika, a számolási képességekért felel. A legalább két nyelven beszélő gyerekek már az iskolában jobban teljesítenek, könnyebben oldanak meg összetett problémákat és feladatokat.
Fejleszti az empátiát
Két nyelv párhuzamos tanulása javítja a beleélési képességet is, hiszen meg kell tanulniuk máshogy kifejezni magukat egy-egy adott szituációban, meg kell érteniük a másik mondandóját, és hogy valamit közölni próbáljanak. Az adott nyelv kultúrájának megismerése által nagyobb lesz a szociális érzékenysége és befogadóbb lesz másokkal szemben.
Magabiztosságot ad
A gyerekek még ösztönösen, gátlások nélkül tanulnak nyelveket, nincs bennük görcsösség, és minél hamarabb ismertetnek meg velük egy új nyelvet, annál természetesebben fogják használni. Egyfajta pozitív attitűd alakul ki a nyelvtanulás iránt, így kedvet érez majd más nyelvek elsajátítására is.
Így növeld a gyerek IQ-ját 7 egyszerű dologgal
A gyermeki intelligencia fejlődéséhez nemcsak a megfelelő testmozgás, ezáltal a szorosan összefüggő beszédfejlődés, de a megfelelő étkezés, a sok játék, a mondókák és a meseolvasás is hozzátartozik.
Így növeld a gyerek IQ-ját 7 egyszerű dologgal: észre sem veszi, és okosodik
A legjobb IQ-fejlesztő játékok bölcsődés kortól kisiskoláskorig.
ElolvasomBorító- és ajánló képek: Getty Images Hungary