Ezt a nevelési módszert válaszd a kutatók szerint, hogy minden helyzetben rugalmas maradjon a gyereked
Egy agilis gyermekkel nemcsak hogy könnyebb az élet, de felnőttként is sokkal nagyobb sikereket érhet majd el.
Talán a szülők egyik legnagyobb álma, hogy gyermekük rugalmas és alkalmazkodó legyen, bármilyen szituációban. Amikor azonban a különböző nevelési stílusokról van szó, nem könnyű kiigazodni, mit érdemes követni, hogy gyermekünk később a jég hátán is megéljen.
Rengeteg kutatás foglalkozik azzal, mi vezet az agilis gyermekhez. Egy stabil szülő vagy gondozó jelenléte, az önmagukba vetett erős hit vagy a jó stresszkezelési módszerek elsajátítása.
Ez a kulcs a rugalmas gyerekhez
Egy friss kutatás most egy új tényezőt is behozott a képletbe: ez pedig a kreativitás. Az Ohioi Állami Egyetem által a Journal of Creativity című folyóiratban közzétett tanulmánya szerint az olyan speciális irodalmi technikák, mint a perspektívaváltás, a "mi lenne, ha" gondolkodás, valamint az oksági vagy "mi miért történik" gondolkodásmód segíthet a gyerekeknek abban, hogy megtanulják, hogyan kezeljék a nehézségeket a való életben.
Angus Fletcher, a tanulmány vezető szerzője szerint a gyerekek ellenálló képessége a pandémiás időszakban próbára lett téve, nehéz dolguk volt az iskolában és a magánéletükben is. A kreativitás azonban segíthet nekik egy második tervvel előállni, ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy kéne. A perspektívaváltás megtanítása pedig segíthet a gyerekeknek, hogy jobb problémamegoldók legyenek.
A kutatás egyik vizsgálatában 32 diákot két csoportra osztottak. Az egyik csoportot arra kérték, hogy gondoljanak egy olyan barátra, aki különleges képességekkel rendelkezik, és bármilyen probléma megoldásában segíthet nekik - ezt nevezik perspektívaváltásnak az irodalomban. A másik csoportnak azt mondták, hogy azonosítsanak egy különleges tulajdonságot önmagukban.
Ezután mindkét csoportot olyan hétköznapi problémákkal szembesítették, mint például hogy nem tudnak elmenni egy születésnapi partira, pedig nagyon szerettek volna. Arra is megkérték őket, hogy gondoljanak saját problémáikra, és próbálják megoldani azt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az eredmények kiértékelésekor azt tapasztalták, hogy azok a gyerekek, akik egy elképzelt személyre támaszkodtak, sokkal kreatívabb alternatív megoldásokkal rukkoltak elő, és sikeresebben vették a változást.
A második vizsgálatban 28 diák vett részt egy ötnapos, narratív kreativitás tantervű workshopon. A végén arra kérték a gyerekeket, hogy oldjanak meg egy saját maguk által kitalált problémát, hasonlóan az első vizsgálathoz. A gyerekek különféle megoldásokkal álltak elő, de hogy teszteljék a rugalmasságukat, a kutatók azt mondták nekik, hogy ezek az ötletek nem fognak működni.
A visszautasításra minden workshopon részt vett gyerek jól reagált, és képest volt egy második megoldással előállni. Fletcher szerint a gyerekeket nem zavarta, hogy azt mondták nekik, az első megoldásuk nem működik. Előálltak egy második tervvel, ami komoly rugalmasságot jelent részükről. A gyerekek könnyen dühösek lesznek, vagy zavarba jönnek, ha olyan problémával szembesítik őket, amelynek megoldása sokáig tart. A kreativitás erejével azonban sokkal megoldásorientáltabbak lesznek.
Így lesz optimista a gyerek - Olvass tovább!
Minden szülő egyik legnagyobb vágya, hogy a gyermeke boldog legyen, és ehhez meg is próbálnak mindent megteremteni, hogy elindítsák ezen az úton. Azonban az anyagi támogatás mellett a nevelés is nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerek később is mindig úgy lássa, hogy a pohár félig tele van, ne pedig úgy, hogy félig üres.
Az optimizmus nevelés kérdése - Így lesz mindig derűlátó a gyerek
Könnyű megtanítani a gyereket arra, hogyan lássa az életnek mindig a napos oldalát.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)