Te is sokszor magányosnak érzed magad anyaként? Magyar applikáció segít, hogy többé ne így legyen
Szeretnél környékbeli anyukákkal ismerkedni?
A Momz névre hallgató magyar alkalmazás, a Momz App hasonló elven működik, mint a mindenki által ismert Tinder, azonban nem szinglik, hanem kisbabás, illetve kisgyerekes anyukák számára fejlesztették ki.
A Momz egy anyatárs-kereső applikáció, mely lehetővé teszi, hogy az egymáshoz közel élő anyukák személyesen is ismerkedhessenek, kapcsolatokat építhessenek, információkat szerezzenek a helyi közösségüktől.
Momz App: „Ki akar velem babázni?”
A modern társadalom egyik fájdalma, mikor a nők anyává válásuk során magányosan, elszigetelve érzik magukat mind egymástól, mind a külvilágtól. Az újdonsült anyukákat ez az izoláció súlyosan érintheti, akár a mentális egészségüket is. Ez a boldog, gyönyörű időszak, mely a kisgyermek érkezésének köszönhető, olyan megpróbáltatás is tud lenni, amire szinte lehetetlen felkészülni. Beszélni róla pedig még nehezebb.
- Kisfiam születése életem legcsodálatosabb pillanata volt. Úsztam a boldogságban, azt hittem, teljesen felkészültem. Ahogy eltelt a kezdeti időszak, egyre inkább úgy éreztem, kezd utolérni egyfajta elhagyatottság. Bár ott volt a kisbabám, éjjel-nappal együtt voltunk, mégis magányosnak éreztem magam. Mind jobban hiányoztak a felnőttkapcsolatok. Minden porcikámmal arra vágytam, hogy valaki ott legyen velem, akivel megoszthatom az aggodalmaimat, kételyeimet és a boldogságom. Aki megért, mert ugyanazon a szavakkal leírhatatlan, csodálatos élményen megy keresztül, ami ugyanakkor nehéz és kimerítő is tud lenni. Ahogy teltek a mindennapok egymás után, monoton módon, egyre jobban szomjaztam egy közelben lévő anyuka társaságára és a helyi anyukák ajánlásaira. Legszívesebben kiálltam volna az utca közepére, és kiabáltam volna, hogy „Ki akar velem babázni? Van itt valaki?” - mondja Bólyai Eszter, a Momz App megálmodója.
Ekkor körvonalazódott Eszterben, hogy talán nem csak ő érez így, valószínűleg más is vágyik hasonló cipőben járó anyák társaságára. Úgy gondolta, eljött az ideje a helyi közösség építésének, egymás megismerésének és támogatásának. Így született meg az anyatárs-kereső applikáció ötlete.
Match-making algoritmus
Az applikáció fejlesztését megelőző piackutatás során több mint száz édesanyát kérdeztek meg, akiknek 75%-a érezte magát elszigetelve a szülés utáni otthon töltött időszakban. 90%-a vallotta, hogy segített volna egy másik anyuka társasága hasonló korú gyermekkel, melyből 60% jelezte, hogy azzal a feltétellel, hogy a másik anyuka hasonló gondolkodású, mint ő. Sokszor már várandósság alatt igény mutatkozik más kismamák vagy anyukák társaságára, tapasztalataira. A piackutatás során az is kiderült, ahhoz, hogy új kapcsolatok alakuljanak ki köztük, nagyon fontos a fizikai közelség. Ezekre a főbb kimutatásokra építkezve alakult ki az appnak a motorja, a match-making algoritmus, mely a lokációt és a gyermekek korát veszi alapul.
Nem csak alkalmazás, közösség is
A Momz nem csak egy applikáció, hanem egy közösség is, ahol támogatják, segítik egymást az anyák. Hisznek abban, hogy az anyasággal járó élményeket, legyen az mérhetetlen öröm, kétség vagy épp egy hullámvölgy, senkinek nem szabadna egyedül megélnie. Mert együtt könnyebb, és az anyaság egy láthatatlan kapocs, ami összeköt. A rengeteg mérföldkő, élethelyzetek, élmények, mind-mind egy kapcsolódási pont. De nemcsak a nagy életesemények, hanem a mindennapi apróságok is közös nevezők. Hiszen ki érthetne meg jobban egy anyát, mint egy másik anya? Ki más érthetné meg, hogy milyen hosszúra nyúlhatnak az éjszakák, ugyanakkor milyen gyorsan elrepül egy év?
- Ezektől a gondolatokról vezérelve tudtam azt is, hogy kellenek magam mellé olyan anyák, akik tudásukkal, személyiségükkel és segíteni akarásukkal újabb és újabb lendületet adnak a Momz-projektnek. Nagyon nehéz volt olyan társakat találni, akikkel nemcsak együtt dolgozni jó, hanem a szabadidőnket is önfeledten tudjuk eltölteni. Így ismerkedtem meg Virággal és Annával. Sánta-Arany Virág, akit a blogján keresztül ismertem meg, a Momz tartalomfelelőse. A közösségimédia-tartalmakat és a Momz blogon megjelent cikkeket irányítja, igazgatja. Zsengellér Annát már régről ismertem, vele az anyaságunk hozott újra össze, ő azon kivételes nők közé tartozik, aki élvezi a digitális termékek fejlesztését, így ebben tud nagyon sokat segíteni, tanácsot adni - mondja Eszter.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
"Lokál csevegő" és „Épp ráérő momzik”
A cikk írója ugyancsak kipróbálta az applikációt, és két nagyon hasznos, felhasználóbarát részt is felfedezett benne. Az egyik az úgynevezett "Lokál csevegő", ahová a környékbeli édesanyák írhatnak. Ha nem szeretnél konkrétan valakit megszólítani, itt lehetőséged van például arra, hogy feldobj egy témát, amihez mások is hozzászólhatnak. Ugyancsak jó platform arra, hogy beírj egy helyszínt és egy időpontot - ahol például délelőtt játszótereztek -, és akinek van kedve a környékről, az csatlakozhat hozzátok. Az "Épp ráérő momzik" opció lényege pedig, hogy a rendszer feldob minden olyan anyukát a környékeden, aki bejelölte ezt, és van kedve - az általa beállított időintervallumon belül - valamilyen spontán programhoz. Ez lehet játszóterezés, kávé, séta vagy bármi más, ami egy babával, kisgyerekkel megoldható.
Az applikációban ezen kívül szakértői cikkek is várják az anyákat.
Anyaság: ahogyan látod, és a valóság
Egy ausztrál grafikusnő vicces és találó rajzaival igyekszik szemléltetni, milyen is napjainkban anyának lenni.
Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka
Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!