Ha kisgyerekes szülőként a saját kertedben ültetsz növényt, valószínűleg alaposan átgondolod, hogy mit is válassz.
Előfordulhat azonban, hogy vendégségbe mentek valahová, ahol a bölcsődés, óvodás korú gyerek kíváncsiságból megkóstol olyasmit, amit nem lett volna szabad.
Mérgező növények a kertben
Különösen a színes bogyók lehetnek vonzóak a kicsik számára, de vannak, akik a virágszirmokat is megkóstolják. Az alábbi növények közül egyesek csak enyhébb tünetekkel járó mérgezést okoznak, de akadnak olyanok, melyeknek egy-két szem termése is halálos lehet.

A tiszafa levele és a csábító piros bogyóban található magja mérgező. A mérgezés tünete lehet többek között a szédülés, ájulás, nehézlégzés.

A ricinust egyre több kertben ültetik dísznövényként, termése azonban erősen mérgező, károsítja a gyomrot, lépet, májat, veséket. Gyerekeknél már 1-2 szem termés is halálos lehet.
Fotó: TatianaMironenko / Getty Images Hungary

A többnyire rózsaszín virágú leander minden része mérgező. A szervezetbe kerülve enyhébb esetekben émelygést, hasmenést, súlyosabb esetben görcsöket, szív- és keringési zavarokat okoz.
Fotó: Anatoliy Sadovskiy / Getty Images Hungary

A remek pukkanó hangot adó hóbogyó gyökere és bogyója is mérgező. Bőr- és nyálkahártya-irritációt okoz, szervezetbe kerülve hányást, hasmenést okoz.

A trombitafolyondárnak minden része mérgező. Termése zöldbabra emlékeztet, ami ismerős és csábító lehet a gyerekek számára.

A magyal piros bogyói csábítóak lehetnek, ám a termés és a levelek egyaránt mérgezőek. A benne lévő teobromin hányingert, rosszullétet, hasmenést, szapora pulzust okoz.

A gyönyörű sárga nárcisznak csak a hagymája mérgező - hányást, hasmenést, görcsöket okoz -, de az ásni szerető gyerekekkel jobb figyelni.
Teszteld a tudásod: melyik ehető, és melyik nem?
Játékos kvízünkből most kiderítheted, hogy mennyire vagy jártas a virágok színpompás világában!
Kvíz: ehető vagy mérgező virág van a képen? Teszteld tudásod!
Kvíz!
Elolvasom
(Képek: Getty Images Hungary)