Mandulakivétel gyerekkorban: mikor javasolt, és mire kell számítani az orvos szerint?

A gyermek fül-orr-gégész válaszolt kérdéseinkre a mandulaműtét kapcsán.

Mandulaműtét gyerekkorban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mandulaműtétet gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt végeznek, ám napjainkban jóval kevesebbet, mint egykor. Lehet ugyanakkor olyan eset, amikor valóban indokolt eltávolítani a mandulát.

Szülőként fontos erről minél alaposabban tájékozódni, főleg, ha torokfájós a gyerek. A gyermek fül-orr-gégészt, Dr. Bacsa Juditot kérdeztük meg a mandulaműtét kapcsán.

A manduláról

- Mi a mandula tulajdonképpen?

- Az orr és a garat védelmi rendszerei a mandulák: orrmandula, garat-, nyelvgyöki mandulák és a hátsó garatfalon elszórt, apró nyirokszigetek. Összefoglalóan Waldeyer-gyűrűnek hívjuk a nyirokrendszer garat körüli részét, melynek szerepe az alsó légutak védelme a fertőzésekkel szemben.

mandula-hol-van

- Mi a mandula szerepe a szervezetben?

Amikor a köznyelvben manduláról beszélünk, általában a garatmandulákat értjük rajta, amelyek garatszorost alkotnak a torkunkban. Nem engedik a hideg, forró, csípős ételeket az algaratba zúdulni, ezáltal a nyelőcsövet is védik. Jellemzően a véletlenül lenyelt halszálkák is itt szoktak megakadni.

Döntés a mandulaműtétről

- Milyen esetben indokolt a mandula eltávolítása?

- A mandulaműtétet minden esetben gondos és részletes kivizsgálásnak kell megelőznie, adott esetben az altatóorvos bevonásával. Műtéti indikáció lehet az évi három-öt lázas mandulagyulladás, a második betegség, a terápiarezisztens, gombás mandulagyulladás.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A doktornő így folytatta:

- Önmagában a mandula nagysága nem mérvadó, de, ha alvási apnoét - légzéskimaradás - okoz az összeérő mandula, akkor mandulafelezést javasolunk.

A mandulaműtétet fül-orr-gégész szakorvos javasolhatja. Második betegség esetén előfordul, hogy kardiológus, belgyógyász, bőrgyógyász vagy a reumatológus a kezdeményező. Mivel a fül-orr-gégészé a felelősség a műtét elvégzéséért, a kockázat-előny mérlegelésével az operáló orvos dönt a tonsillectomiáról.

Az érem másik oldala, hogy, amit a háziorvos tüszős mandulagyulladásnak vél, sokszor nem is az. Nagyon könnyű összetéveszteni a tüszős mandulagyulladást például a mononucleosis garatképével, vírusos gyulladásokkal és a nagyon gyakori detritus-szal - nyálkő. Sokszor a fül-orr-gégész szakorvos is leoltást végez a garatból, kizárandó a gombás mandulagyulladást, ami kísértetiesen hasonlíthat a gennyes mandulagyulladásra. Dokumentációs céllal is fontos a tenyésztés és a vérkép.

- Furcsa lehet a kérdés, de nem fog hiányozni a mandula a szervezetből? Nem mennek lejjebb más szervekre a bajok?

- Régi megfigyelés, hogy mandula nélkül gyakoribbá válhatnak a hörgőgyulladások, hiszen a mandulagyulladások megjelenésében fontos szerepük van a környezeti tényezőknek - bölcsőde, óvoda -, melyek a műtéttel nem változnak meg.

Ennél is feltűnőbb a felnőttkori száraz, krónikus garatgyulladások gyakori megjelenése. Garatmandula nélkül nincs garatszoros, ezért minden irritáló anyag akadálytalanul áramlik a tüdő és a nyelőcső felé. A nyelvgyöki mandula átveszi a garatmandula szerepét, és a megduzzadása gombócérzést, nyelési panaszt tud okozni.

A mandula műtéti eltávolításának indikációja megváltozott az utóbbi évtizedben. Negyven-ötven évvel ezelőtt sokkal több mandulaműtétet végeztek. Azóta azonban megjelentek az újabbnál újabb, széles spektrumú antibiotikumok. Ennek hatására nemcsak a tüszős, lázas mandulagyulladások száma csökkent drasztikusan, de az úgynevezett második betegségek előfordulása is ritkább - szívbelhártya-gyulladás, ízületi gyulladások, bőrgyógyászati elváltozások, hajhullás, vesebetegségek - mondta az orvos.

A mandulaműtét

-  Hogyan történik a mandulakivétel?

A mandulaműtét altatásban történik, az alsó légutak védelme és a légutak biztosítása mellett. A mandulákat kifejtjük a tokjukból, és a vérző ereket ellátjuk. Amikor a műtéti terület tiszta, és a páciens felébredt, akkor vihetik ki a műtőből, de még ezután is gondos felügyeletet igényel.

Az altatás kockázata hozzáadódik a műtét kockázatához. Ez a műtét időtartamát is növeli. Felnőttek kérhetik az altatást, de nem kötelező.

- Laikusok mondják, a mandulaműtét rutinműtét. Igaz ez orvosi szemmel nézve is?

- Rutinműtét nincs. Előfordulhat utóvérzés, félrenyelés vagy hányás.

-  Meddig fáj utána a torok, meddig kell kórházban lenni?

- A kórházi tartózkodás mindig az ellátó osztály rendjétől és a szövődmények megjelenésétől függ. A fájdalom nagyon egyéni, van, akinek csak egy-két napig van fájdalma, van, aki két hétig szenved, és olyan is van, aki nem nyel, nem iszik, kiszárad, és vissza kell mennie a kórházba. Fontos a műtét utáni időszakra kapott életmódbeli tanácsok betartása a késői szövődmények elkerülése érdekében.

- Valóban jobban viselik a gyerekek a mandulakivételt, mint a felnőttek?

A kicsi gyerekek valóban jobban viselik a műtét utáni gyógyulással járó fájdalmat. Mivel éhesek, hamarabb kezdenek el enni, inni, mint a felnőttek, akik kímélik a torkukat. A megfelelő műtét utáni fájdalomcsillapítással és felvilágosítással a felnőttet is meg lehet arról győzni, hogy a nyelés javítja a garat vérellátását, és hamarabb szűnik a fájdalom, gyorsabb a gyógyulás.

- Hány éves kortól szokták a műtétet elvégezni?

- Már három-öt éves korban szóba jöhet a műtét, de nagyon meg kell gondolni, és csak gyermekintézményben, gyermekaneszteziológus közreműködésével elvégezni.

Fotók: Getty Images

Immunerősítő teák, melyeket gyerekeknek is lehet adni: természetes pajzs a betegség ellen

Az ősz beálltával jól jön egy kis immunerősítés. A gyerek is szeretni fogja ezeket a teákat.

Elolvasom
Ezt is szeretjük