A leggyakoribb nyári gyerekbetegségek tünetei és a megoldások: a szalmonellától a húgyúti fertőzésig
A kánikula és bizonyos tevékenységek is veszélyeket rejthetnek magukban.
A nyár a gyerekek számára a gondtalan nyaralásról, a fürdőzésről, a játékról és a nagy felfedezésekről szól. Kedvükre pancsolhatnak a medencében, játszhatnak a homokozóban, nagyokat kirándulhatnak az erdőben, vonattal utazhatnak, ezeken a helyeken pedig minden érdekességet megvizsgálhatnak.
A nyár az élmények mellett ugyanakkor számos veszélyt is tartogathat. A kánikula és bizonyos tevékenységek olyan betegségeket, veszélyeket rejthetnek magukban, amire szülőként jobb felkészülni.
A leggyakoribb nyári betegségek
Némi előrelátással és tervezéssel a leggyakoribb és legkellemetlenebb nyári betegségek is elkerülhetőek.
Napszúrás
Aki felnőttfejjel átélt már egy napszúrást, tudja, milyen kellemetlen tünetekkel jár. A tűző napon való hosszabb tartózkodás során az agy hőmérséklete megemelkedik, és koponyaűri nyomást idéz elő. A duzzadt agyhártyák nyomják az agy különböző területeit, aminek következtében olyan tünetek jelentkeznek, mint a fejfájás, hányinger, szédülés, hőemelkedés, súlyosabb esetben ájulás. Ezalól a gyermek sem kivétel, mi több, a napszúrás különös veszélyt jelent a csecsemők számára, amennyiben nem fedi semmi a kis fejecskéjüket, de még így sem szabad őket napoztatni.
A nagyobb gyerekek is csak a megfelelő óvintézkedések mellett lehetnek a napon. A magas faktorszámú naptejek mellett érdemes odafigyelni, hogy délelőtt 11 és délután 3 óra között egyáltalán ne legyen a gyermek a napon. A babakocsi fölé érdemes napernyőt rögzíteni, strandolásnál pedig árnyékos helyet keresni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amennyiben mégis a napszúrás jeleit tapasztalod a gyermeken, itass vele bőven folyadékot, és vidd árnyékos helyre. Szükség lehet vizes lepedős hűtésre a test nagyobb felületein, valamint lázcsillapításra. Csecsemőket minden esetben orvoshoz kell vinni.
Szalmonellafertőzés
A szalmonella fertőzés az egyik legismertebb és leggyakoribb hányással-hasmenéssel járó fertőzés nyáron. A kánikulában, a nem megfelelően - például alacsony hőmérsékleten vagy rövid ideig - készített hús és tojást tartalmazó ételek okozhatnak problémát, ahogy a kézmosás elmulasztása is, mivel a baktérium emberről emberre is terjedhet. A hányást és hasmenést előidéző megbetegedés különösen veszélyes lehet a picik számára, hiszen fogékonyabbak a fertőzésekkel szemben, és könnyen kiszáradhatnak, így a folyadékpótlásról is érdemes fokozatosan gondoskodni. A tünetek általában 2-7 nap alatt megszűnnek. A fertőzés megelőzésében fontos szerepe van a megfelelő higiéniának, azaz a gyakori, alapos kézmosásnak, és a megfelelő főzési technikáknak. Érdemes lemondani ebben az időszakban a majonézről, tejes fagyiról vagy nyers tojást tartalmazó desszertekről.
Húgyúti fertőzés
A kislányoknál gyakoribb a húgyúti fertőzés esélye, mivel náluk a húgycső rövidebb, mint a fiúk esetében, másrészt fiatalkorban még hiányzik a kórokozókkal, vírusokkal, fertőzésekkel szemben fellépő Döderlein-flóra, ami egy olyan jótékony baktérium, amely a hüvelyflóra alapját képezi. Jellegzetes tünet, ha a gyermek számára a pisilés fájdalmas, égető érzéssel párosul, vagy ha gyakran érzi, hogy ürítenie kell, holott csupán pár cseppet sikerül kipréselnie.
A kezelésnél és a megelőzésnél is elsősorban a megfelelő intimhigiénia betartása a kulcs. A strandokon, nyilvános helyeken ne ültesse rá a szülő a gyermeket a WC-ülőkére, a kislányoknál a WC-papírt pedig elölről hátra húzzák végig a szeméremtájékon. Mivel a húgyúti fertőzések túlnyomó része bakteriális eredetű, antibiotikumra lesz szükség, amit az orvos ír fel a kis páciens számára.
Lyme-kór
A kullancsok a felnőttekre és a gyerekekre is egyaránt veszélyesek. Nemcsak az erdőben kirándulva, de már a kertben is lehet velük találkozni. A fertőzött kullancs terjeszti a Lyme-kórt, tünetei órákkal, de hetekkel később is jelentkezhetnek. A legszembetűnőbb jele a bőrön megjelenő, kokárdaszerű bőrpír, de a láz, a fáradtság, fejfájás, ízületi és izomfájdalmak, valamint a megnagyobbodott nyirokcsomók is figyelmeztethetnek a bajra. Egy vérvétel meg tudja állapítani a fertőzöttséget, amit antibiotikummal kezelnek. Amennyiben agyhártyagyulladás lép fel, érdemes kórházban tartani a gyermeket, hiszen ott megfelelő ellátásban részesül.
Amennyiben erdős területen kirándul a család, mindenekelőtt fontos a megfelelő ruházat. A hosszú szárú nadrág, hosszú ujjú felső és sapka viselése javasolt, valamint a kullancsriasztó szerek használata. Kirándulás után érdemes alaposan átvizsgálni a gyermeket, főként a térdhajlatot, az ágyéki területet, a hónaljat, az ujjak közötti részt, valamint a fülek mögötti területet.
10 mondat nyárra, ami megmentheti a gyerek életét: mondd el neki!
Beszélgess el vele komolyan a fürdőzésről! Rágd a fülét akár már kisebb korától évről évre, milyen fontos szem előtt tartani a veszélyeket. Legyen az illegális szakasz vagy kijelölt strand, ha ezeket észben tartja, az megmentheti az életét.
10 mondat nyárra, ami megmentheti a gyerek életét: mondd el neki még ma
Különösen akkor fontos elmondanod ezeket, ha gyermeked már szervez önálló programokat.
ElolvasomBorító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- foglalkoztatottság
- diákmunka