Szabad várandósan hajat festeni? A szakértő elárulta a választ
Bőrgyógyászt kérdeztünk meg, nem árthatnak-e a pocakban a babának a kozmetikumok vagy a hajfesték.
Aggódóbb kismamák fejében sok kérdés megszületik, például, hogy milyen kozmetikumot szabad és milyet nem ajánlott használni a terhesség alatt, valamint szabad-e például hajat festeni, szívódik-e fel a különféle szerekből bármilyen káros anyag a bőrön keresztül?
Az ötlet talán sokakat megmosolyogtat, de aki babát vár, az vigyázni akar magzatára, és abszolút nincs mit csodálkozni rajta, hogy mindenféle kérdés jut eszébe. Az ember inkább legyen óvatos, mint hogy ártson a születendő kisbabájának.
A kérdések megválaszolásában segítségül hívtuk dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus szakorvost.
- Nem ártalmas hajat festeni a várandósság alatt?
- Hajfestéskor nagyon kevés anyag szívódik a szervezetbe, így azt mondjuk, biztonságos a hajfestés ilyenkor is. Még biztonságosabb, ha várunk a második trimeszterig, amikor már kevésbé sérülékeny a magzat, és inkább melírt, satírozást választunk teljes hajfestés helyett, amikor a festék egyáltalán nem érintkezik a bőrrel.
- A terhesség ideje alatt lehet a megszokott hagyományos kozmetikumokat használni, vagy ilyenkor más jellegűt, például biót érdemes venni?
- Összességében elmondható, hogy nem kell tartani a kozmetikum használattól terhesség alatt, de vannak bizonyos hatóanyagok, amelyeket elővigyázatosságból el kell kerülni. A terhesség ideje alatt a legtöbb korábban is használt kozmetikumunkat nyugodtan használjuk tovább. A kozmetikumok forgalomba kerülésük előtt szigorú vizsgálatokon, kísérletsorozatokon mennek át, melyek során ezek teratogenitását, azaz magzatkárosító hatását is vizsgálják. A teratogén kozmetikumok nem kerülhetnek forgalomba.
- Mire kell vásárlásnál figyelni?
- Vigyázni kell, hogy csakis biztonságos helyen vásároljunk kozmetikumot. Ismeretlen forrásból származó, Magyarországon hivatalos forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező kozmetikumot ne vásároljunk, mert ezek nagy valószínűséggel nem estek át olyan hosszadalmas és költséges vizsgálatokon, mint a többi forgalomban lévő készítmény.
- Mit érdemes kerülni?
- Vannak hatóanyagok, melyeket érdemes elkerülni terhesen. Ilyen a retinol és egyes A vitamin-származékok, amelyek főleg akné elleni és bőrfiatalító készítményekben találhatóak meg, ezek nagy mennyiségben felszívódva magzatkárosító hatásúak lehetnek. A hydroquinone, amely bőrfehérítő hatóanyag, szintén kerülendő.
Nem szabad mélyhámlasztani terhesség alatt, hiszen minden hatóanyag sokkal nagyobb mennyiségben szívódik fel, illetve a savas peelingek gyakran triklórecetsav-, szalicilsav- és retinoltartalmúak, ezért kerülendőek terhesség esetén.
Kerülendőek a kémiai fényvédő szűrős készítmények, helyettük jobb fizikai szűrős készítményeket választani, amelyek fő hatóanyaga a titánium-dioxid vagy főleg a cink-oxid, hiszen ezek nem lépnek kölcsönhatásba a szervezettel, nem is szívódnak fel, csupán egy védőréteget képeznek. A körömlakkokban található toluol, formaldehid sem egészséges terhességben, azonban az élettelen szarun keresztül ezek nem szívódnak fel.
A ftalátok, amelyek illatanyag komponensei lehetnek illetve körömlakkokban találhatóak, szintén veszélyesek lehetnek a születendő gyermekre, de a ftalátok mennyiségét az EU-n belüli kozmetikumokban szigorúan szabályozzák. Ezen hatóanyagok hatásai a terhességre persze kétségesek, hiszen krémekből humán bőrön való felszívódásukat értelemszerűen terhes kismamákon nem vizsgálták, csupán állatkísérletekben mutatkoztak teratogénnek.
- A hasi striák elleni krémek közvetlen a babapocakra kerülnek - nem károsak a babára?
- A terhesek bőre igényli az ápolást, a striák megelőzésére alapvető a bőr hidratálása. A főleg természetes növényi olajokat tartalmazó, pH-azonos krémek biztonsággal használhatóak. A retinol és AHA sav-alapú krémek kerülendőek.
- A megszokott rutinnál maradhat a kismama? Lehet ugyanúgy sminkelni, esetleg szoláriumba menni várandósan?
- Ha a fent felsorolt összetevőktől mentesek sminktermékeink, akkor természetesen sminkelhetünk ugyanúgy. A szoláriumot elsősorban a kismama egészsége miatt nem javasoljuk. Ilyenkor az anyajegyek növekedhetnek, a hormonális változások miatt szabálytalanná válhatnak, nem szabad fokozni ezt a folyamatot. A szoláriumcsövek okozta felmelegedés pedig nem tesz jót a babának, különösen a terhesség első harmadában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- orvos
- terhesség
Mennyi hízás normális a terhesség alatt?
- étel
- terhesség
Nagyanyáink gyógymódja terhességi székrekedés ellen
- baba
- terhesség