Ölelése mentette meg ikertestvére életét - A megható fotó szívfacsaró története
Ma van a koraszülöttek világnapja!
November 17. a koraszülöttek világnapja. Magyarországon a statisztikák szerint az újszülöttek 8-9%-a érkezik a 37. hétnél korábban: orvosi értelemben ők tekinthetők koraszülötteknek. Ezek az aprócska, törékeny babák gyakran valamilyen fertőzés miatt, esetleg az anya krónikus betegsége (magas vérnyomás, cukorbetegség, epilepszia), illetve ikerterhesség miatt látják meg a kelleténél hamarabb a napvilágot.
Megmentő ölelés
1995. október 17-én ikerlányok születtek Massachusettsben. Brielle és Kyrie Jackson a vártnál 12 héttel korábban, a terhesség 6. hónapjában éreztek. Míg Kyrie szépen fejlődött, a mindössze 90 dkg-mal született testvére, Brielle állapota még egy hónappal a születésük után sem volt megnyugtató. Pulzusa és légzése gyenge volt, és úgy tűnt, semmire sem reagál, amit az orvosok próbáltak. November 12-én az állapota rosszabbodott: a színe megváltozott, a pulzusa pedig nagyon felgyorsult.
Ekkor Gayle Kasparian nővér kétségbeesetten keresett valamit, hogy segítsen a babának, és eszébe jutott egy módszer, amiről hallott, de akkor még Amerikában nem alkalmazták. Azt javasolta, hogy helyezzék a lányokat egy inkubátorba.
Az ikrek majd egy hónapja, a születésük óta nem találkoztak, ám azután, hogy újra együtt voltak, Brielle állapota rohamos javulásnak indult. A testvére átkarolta, Brielle pedig hozzábújt, és rögtön megnyugodott: testhőmérséklete normalizálódott, pulzusa pedig kiegyensúlyozottá vált. Brielle és Kyrie végül karácsony előtt mehettek haza családjukkal. Amikor elhagyták a kórházat, a 28. hétre született babák már mindketten egészségesek és több mint 2 kg-osak voltak. A fenti fotó "Megmentő ölelés" címmel jelent meg a Life magazinban 1996-ban. A CNN pedig később megkereste az ikerpárt, amikor azok 18 évesek lettek: a rövid riportjukat itt nézheted meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kengurumódszer szerepe
Bár a koraszülött babák túlélési esélyei az orvosi technológiai fejlődésének köszönhetően sokat javultak az elmúlt évtizedekben, ahogy a fenti példa is mutatja, néha a legjobb gyógyszer nem a sokmilliós gépekben, hanem az emberi érintésben rejlik. Az Egészségügyi Világszervezet 2015 óta javasolja koraszülött, de stabil állapotú babák esetén a kengurumódszert - vagyis hogy minél több időt tölthessen a baba bőr-bőr kontaktusban az édesanyja vagy az édesapja mellkasán. Bár sokáig féltek az egészen kis súllyal született babák esetében a fertőzések kockázatától, a WHO 2022-ben kiadott irányelvében már a klinikailag nem stabil állapotban lévő koraszülöttek esetében is ajánlják a szakemberek, hogy napi 8-24 órát (amennyit csak lehet) töltsön a baba bőr-bőr kontaktusban valamelyik szülőjével - vagy ha ez nem lehetséges, akár más családtaggal.
A kengurumódszer egyenletesebb szív- és légzésritmust, jobb és stabilabb véroxigénszintet eredményez a babáknál. Emellett fájdalomcsillapító hatású, segíti a keringési rendszer érését, csökkenti a hirtelen csecsemőhalál - SIDS - kockázatát.
Nézd meg, mennyit nő a pocak az ikerterhesség során!
A következő kismama a terhesség 10. hetétől a 36. hetéig, illetve az ikrek egyhetes koráig videózta testének átalakulását.
Több mint 9 millióan látták a kismama videóját: ennyit nő a pocak ikerterhesség során
A 36. hétig videózta a kismama pocakja alakulását.
Elolvasom(Borítókép: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- ikrek
- vicces videó