Így lesz elégedett felnőtt a gyerekből - Minden nap lehet gyereknap

Egy kicsit mindennap tehetsz azért, hogy a gyerekből kiegyensúlyozott felnőtt váljon.

Kiegyensúlyozott gyermek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyereknap sok családban jár együtt kisebb-nagyobb ajándékkal vagy közös családi programmal - ugrálóvárral, jégkrémmel, koncerttel.

Ám mint ahogyan a karácsony vagy a nőnap kapcsán gyakran felmerül, az lenne az igazi, ha nem csak december végén szeretnénk egymást, és nem csupán május 8-án tisztelnénk a nőket. A gyereknap esetében is az volna jó, ha egész éven át egy kicsit jobban figyelnénk, több időt szánnánk rájuk. Ennek hatásai hosszú távon mutatkoznak meg, de sokat hozzátesznek ahhoz, hogy a gyerekből elégedett, kiegyensúlyozott felnőtt váljon.

Legyen minden nap gyereknap!

Figyelj rá!

A gyerekek egészséges lelki fejlődéséhez kevés tárgyi ajándék szükséges, a legtöbb családban sokkal inkább a figyelem hiányzik nekik. A hétköznapok rohanásában természetesen egyre nehezebb megoldani, hogy valóban kíváncsian forduljunk a problémái vagy éppen örömei felé. Ugyanakkor törekedni kell arra, hogy mindennap jusson legalább egy kis figyelem a gyerekre. Amikor nincs telefonnyomkodás, ő is azt érzi, elmondhatja a szülőnek, ha valami nyomasztja, valami jó történt vele, esetleg kérdéseket tehet fel, amelyekre valódi választ kaphat. Ha máskor nincs rá alkalom, ez lehet akár vacsora vagy - kisebbeknél - fürdés közben is.

Idő és közös program

A figyelem mellett fontos, hogy rendszeresen töltsünk együtt időt. Ez lehet otthoni játékidő, sütés-főzés, kirándulás, közös sporttevékenység. Ha az anya nem szeret társasjátékozni, de olvasta, hogy jó hatással van a gyerek fejlődésére, nem érdemes erőltetni. Majd társasozik vele az apa, nagypapa, vagy akinek nagyobb affinitása van hozzá a családban. Olyan közös időtöltést, programot érdemes találni, ami mindkét fél számára örömteli közös kikapcsolódást jelent.

Pozitív megerősítés

A több évszázados poroszos nevelés hatása még élénken él a mai szülők generációjában is. Épp ezért sokaknak nehéz megszabadulnia attól a berögződéstől, hogy csak a negatív történésekre reagáljanak. Tesszük ezt annak ellenére, hogy valójában a kritikánál sokkal inkább kedvező a pozitív megerősítés. Ez lehet verbális dicséret is, de sokat számít akár egy szemvillanás, vállveregetés is, ha szívből jön. A lényeg, hogy éreztessük a gyerekkel, ha valamit jól csinált, adjunk pozitív visszajelzést a cselekedeteiről, viselkedéséről. És természetesen fontos, hogy a pozitív megerősítést ne muszájból, hanem őszintén kapja, azokat jókor és jól használjuk, hiszen nem szabad túlzásba sem vinni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos a pihenőidő!

Végezetül pedig az is lényeges, hogy a gyereknek olykor legyen alkalma unatkozni. Az ugyanis azt jelenti, hogy nincs telezsúfolva minden ideje kötelező programokkal. Az unalom percei, órái lényegében gondolkodóidőt jelentenek. Amikor kevesebb külső inger éri a gyereket, felszabadulhatnak a kreatív, alkotó energiák, lesz alkalom elmélyülni valamilyen általa választott elfoglaltságban. 

Olvass tovább: a "mi volt ma a suliban" kérdést felejtsd el!

A szülők többsége ismeri a szituációt, amikor iskolás gyerekétől próbál érdeklődni afelől, hogy milyen is volt a napja, mi történt a suliban, ám a felelet rendszerint ennyi: „semmi különös”.

8 kérdés, amit mindennap tegyél fel a gyereknek - Segít feldolgozni neki a napot

Felejtsd el a „Mi volt ma a suliban?” kérdést!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük