Durva, hogy naponta hány kérdésre kell felelnie egy anyának: megszámolták a kutatók

Egy felmérés szerint a legkíváncsibb gyerekek a négyéves kislányok.

Mennyit kérdeznek a gyerekek?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

„Mit csinálsz?” „Anya, mi ez?” „Miért nedves a víz?” „Mi történik, miután meghalunk?” „Anya, mikor leszek akkora, mint apa?” „Miért pettyes a katicabogár?”

Csak néhány azon kérdések közül, melyekkel az óvodás-kisiskoláskorú gyerekek bombázzák napi szinten a szüleiket. És bár van, hogy az anya vagy apa számára bosszantó ezeknek a véget nem érő kérdéssorozatoknak a megválaszolása, valójában jó, ha felteszi őket a gyerek.

Napi 300 kérdést is kaphat a szülő

Egy brit felmérés, melybe 2-10 év közötti gyerekeket és szüleiket vonták be a szakemberek, arra az eredményre jutott, hogy az óvodáskorú gyerekek akár napi háromszáz kérdést is feltehetnek a szüleiknek. Elsősorban - az esetek 80%-ában - az anyáknak kell felelniük az „Anya, honnan jönnek a babák?”, illetve „Miért kék az ég?” jellegű dilemmákra.

Ennek oka, hogy az óvodás korosztály a legtöbb családban több időt tölt az anyával, illetve a felmérésben megkérdezett gyerekek 24%-a vallotta, hogy ha apát kérdezik, gyakran azt a választ kapják, hogy „kérdezd inkább anyát”. A legtöbb kérdés étkezés közben merül fel: egy átlagos vacsora során akár 11 kérdés is elhangzik a 2-10 éves korosztályban. De egy hétköznapi bevásárlás során is nagyjából tíz kérdéssel számolhat a szülő. A vizsgálat szerint a legkíváncsibbak a négy év körüli kislányok. Ők akár napi négyszáz kérdést is feltehetnek szüleiknek. Vagyis ébren töltött idejük nagyjából minden percében megfogalmaznak egy újabbat. A kutatók szerint a másik végletet a kilencéves fiúk jelentik: ők napi alig 144 kérdést tesznek fel. 

Miért jó, ha kérdez a gyerek?

Természetesen a szülő nem tudhatja minden kérdésre a választ, ilyen esetben érdemes egyszerűen bevallani, hogy ezt nem tudom. De jó észben tartani, hogy a kicsik egy olyan világban élnek, melynek - életkorukból adódóan - számos pontját, összefüggéseit még nem értik. Bár napjuk nagy részét azzal töltik, hogy megismerjék a közvetlen környezetüket, hosszú évekbe telik, mire annyi információ birtokába jutnak, hogy úgy érezzék, saját világukat valamennyire kontrollálni tudják. A sorozatos kérdések pedig egyúttal a kötődésről is szólnak, azt is jelentik, hogy a szülővel együtt szeretnék felfedezni a világot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Amikor azt érzed, hogy képtelen vagy még egy kérdésre felelni a következő negyedórában, próbáld megbeszélni a gyerekkel, hogy amíg anya megissza a kávéját, addig szeretne egy kis csendet, megkérheted, hogy kirakózzon, legózzon, rajzoljon kicsit. Nincs rá garancia, hogy ez működni fog, de van olyan gyerek, akinél beválik. És persze gondolj néha arra is, hogy úgy 8-10 év múlva örülnél majd neki, ha kérdezne tőled, illetve ha a tőmondatokon kívül mást is ki lehetne húzni belőle. 

Olvass tovább: anyaság előtti elveink a szülés előtt és után

Az alábbiakban kétgyerekes anyukák mesélnek róla, hogy melyek a szülői létnek azon területei, amikről a gyerek születése előtt meglehetősen más nézeteket vallottak, mint ma.

„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől

Tökéletes szülők voltunk, amíg meg nem született a gyerek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük