4 jel, ami iskolai bullyingra utal: nem mindegyik egyértelmű

Nem csak a levertség és szomorúság hívhatja fel a figyelmet az iskolai bullyingra.

Iskolai bullying
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A történelem során mindig voltak olyan emberek, akiket a kortársközösségből néhányan kipécéztek maguknak. Az iskolai zaklatás vagy bullying tehát nem új keletű dolog - ettől függetlenül semmilyen formája nem elfogadható. A különbség a negyven évvel ezelőtti és a mai iskolai bullying között, hogy a technológiai fejlődés következtében ma már nem csak tanítási időben, hanem akár 0-24-ben tudják zaklatni a gyerekek egymást. Szülőként olvasni kell a jelekből, mert nem biztos, hogy a gyerek rögtön elmondja, hogy baj van a suliban.

Iskolai bullying Magyarországon

Az iskolai cyberbullying leginkább a 7. és 9. évfolyamos gyerekeket érinti - derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 11 és 17 év közötti diákok körében végzett kutatásából. A jelenség éppúgy előfordul alapítványi, egyházi, mint állami fenntartású iskolákban. Nem találtak összefüggést a családszerkezet és a bullying között, viszont érdekes módon a kedvezőbb anyagi helyzetű gyerekek jobban ki voltak téve a zaklatás veszélyeinek.

Az eredményeket vizsgálva arra jutottak, hogy az anya magasabb iskolai végzettsége egyfajta „védőfaktor”, de legtöbbet a támogató, kellő magabiztosságot adó családi háttér segíthet a bullying megelőzésében. A sok párbeszéd - mely nem merül ki a „Mi volt ma a suliban?” című klasszikusban -, az internethasználat szabályainak tisztázása segíthet abban, hogy a gyerek elkerülje az iskolai bullyingot, vagy könnyebben megoldjon egy esetleg kialakult nehéz szituációt.

Az iskolai bullying jelei

Zárkózottá válik a gyerek

A zárkózottság lehet egyszerűen a kamaszkor velejárója. A gyerek tartózkodóbbá válik a szülővel szemben, az apa, anya talán nem aggódik, hiszen természetes, hogy egy tizenéves egyre többet akar a barátaival beszélgetni, ezzel párhuzamosan kevesebbet kommunikál a szüleivel. Ám ha a zárkózottság mellé más jelek is társulnak, mindenképpen érdemes utánajárni az okoknak.

Gyakori egészségügyi panaszok

A lelki problémák gyakran fizikai formában öltenek testet. Ha a gyerek az utóbbi időben sokszor panaszkodik hasfájásra, fejfájásra, nem biztos, hogy iskolaundor áll a háttérben. Az iskolai bullying során felhalmozódó stressz, szorongás is kiválthatja a tüneteket. Ha mindemellett nincs kedve iskolába menni - és ez korábban nem volt különösebben jellemző rá -, az ugyancsak gyanakvásra adhat okot. Próbálj finoman, érdeklődve, nem vádló módon rákérdezni a gyereknél: „Mostanában gyakran érzed rosszul magad. Szerinted mitől lehet ez?”

A cikk az ajánló után folytatódik

Meddig játék a játék?

Hallottál már az iskolai bántalmazásról? Tudtad, hogy a magyar diákok 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást?
Most Te is segíthetsz! Minden Dörmi árának 1%-ával a Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programját támogatod, ezzel is segítve az iskolai bántalmazás megelőzését.

Promóció

Étkezés körüli gondok

Ha a gyerek gyakran jön haza éhesen az iskolából, azt mondja, „nem ízlett az ebéd”, vagy „nem volt idő ebédelni”, figyelj oda! Előfordulhat, hogy elveszik az ebédpénzt, vagy a tízóraiját odaadta valakinek, ezért kopog a szeme az éhségtől. A kajapénz és az étel gyakran összefonódik az iskolai zsarolásos esetekkel, ezért külön odafigyelést igényel.

Erőszakos megnyilvánulások

Ha a gyereket bullying éri, nem csak visszahúzódással reagálhat rá. Amennyiben azt tapasztalod, hogy szaporodnak a nála kisebbekkel, például kis testvérrel szembeni erőszakos megnyilvánulásai, érdemes elgondolkozni, vajon hol érik őt hasonló hatások. Nem csak fizikai agresszióban nyilvánulhat meg mindez: lehet, hogy többet kiabál, esetleg próbálkozik az érzelmi zsarolással.

Egy osztálynyi gyerek lesz öngyilkos Magyarországon évente - Az iskolapszichológussal beszélgettünk a bullyingról

Több szomorú, tragikus eset is történt az elmúlt hetekben.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük