A téli szezon végére még a legedzettebb gyerekeknél is lemerülhetnek a vitaminraktárak. Napfény híján nem jutnak elegendő D-vitaminhoz, ami pedig fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez és az egészséges csontozat fenntartásához. A hideg időszakban a friss gyümölcsöknek és zöldségeknek is híján vagyunk, ahogy a szabad levegőn való mozgás időtartama is lecsökken, így nem meglepő, ha az új évszak kezdetén a kicsik fáradtak, kimerültek és betegek lesznek.
A tavasz és a napsugarak beköszöntével ideje a gyerek immunrendszerét is felvértezni. E célból nem kell feltétlenül drága vitaminokhoz vagy táplálékkiegészítőkhöz fordulni, természetes módon is lehet támogatni a védekezőképességet.
Immunerősítő teák tavaszra
Az alábbi teák segítenek, hogy a gyerek energikusabb, szervezete pedig ellenállóbb legyen. Bizonyos gyógyteákat nem lehet bármilyen korban adni, így használat előtt olvasd át az elkészítési javaslatot, vagy konzultálj gyógyszerésszel.

A kakukkfű timol- és karvakoltartalmának köszönhetően fertőtlenítő hatással bír, véd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, és erősíti az immunrendszert. Kétéves kortól hígítva adható, egy teáskanál teafüvet 2,5 dl vízzel forrázz le, és napi egy csészével adj belőle a gyereknek.
Fotó: YelenaYemchuk / Getty Images Hungary

A málnalevéltea erősíti a fogakat, a körmöt, a csontokat, jó hasfájás, nátha, láz esetén is. Gyerekeknek hatéves kortól adható hígítva: egy teáskanál teafüvet forrázz le két és fél deci vízzel, hagyd picit állni, majd szűrd le.

A kamilla antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, és segít megelőzni a meghűlést, ugyanakkor ritkán, de allergizálhat, így csak alkalomadtán ajánlatos adni a gyerkőcnek belőle. Két hét után érdemes egy kéthetes pihenőt beiktatni. Hatéves kortól adható hígítva, egy teáskanál kammilavirágzatot két és fél deci forró vízzel önts le.

A csipkebogyó a legjobb természetes C-vitamin-források egyike, de A-, K- és B-vitaminokat is tartalmaz. Fertőzések, megfázás, nátha esetén is jó szolgálatot tesz. Négy-öt órára kell szoba-hőmérsékletű, 5-6 dl vízbe áztatni a kissé összenyomott, 9-10 gramm mennyiségű bogyót, és már fogyasztható is a tea. Öt-hat hónapos kortól adható a gyerekeknek.
Fotó: peredniankina / Getty Images Hungary

A hársfatea cseranyagtartalma révén jó segítség az immunerősítésben, virágja pedig tele van antibakteriális hatású flavonoidokkal. Már öt-hat hónapos kortól adható a gyerekeknek. 20-22 gramm szárított hársfavirágot 5-6 dl forrásban lévő vízbe téve készíts el.

A vasat és A-vitamint tartalmazó mentatea cukorral vagy mézzel és citrommal isteni, de mivel allergizál, hétéves kor alatt nem javasolt a fogyasztása. Egy teáskanál levelet két és fél deci vízzel forrázz le.
Fotó: YelenaYemchuk / Getty Images Hungary

A rooibostea jó eszköze az immunerősítésnek, mivel ásványi anyagokban gazdag, kalciumot, vasat, magnéziumot tartalmaz. 5 deciliter forrásban lévő vízbe tegyél 2 púpozott teáskanál rooibosteafüvet, majd 5-6 perc után szűrd le. Visszahűtve fogyasztható. Hat hónapos kortól adható.

A bodza A-, B- és C-vitamint tartalmaz, erős antibakteriális és antioxidáns hatással rendelkezik. Egy evőkanálnyi szárított virágot önts le másfél deci forró vízzel, és hagyd öt percig állni, majd hűtsd vissza. Hat hónapos kortól adható.
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary