Így előzd meg a terhességi cukorbetegséget

Segít a szakember

A babára és a mamára egyaránt veszélyes, de megelőzhető.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nők életének egyik legizgalmasabb és legfelelősségteljesebb időszaka az a kilenc hónap, amikor babát várnak. Ilyenkor a legfontosabb, hogy saját és leendő gyermekük egészségére, épségére odafigyeljenek.

A várandósság idején az egyik leggyakoribb kóros állapot a cukorbetegség, annak is egy speciális formája, a terhességi cukorbetegség, amelynek hátteréről, kezeléséről és megelőzéséről a Budai Egészségközpont endokrinológusa, dr. Pusztai Péter adott tájékoztatást.

Kockázati tényezők

- A terhesség alatt megnövekedett inzulinigény az egészséges nőknél nem okoz problémát, azoknál a leendő anyukáknál azonban, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, nem megfelelően táplálkoznak, súlyfelesleggel küzdenek, ikerterhességük van, 40 év felettiek vagy genetikailag hajlamosak rá, terhességi cukorbetegség alakulhat ki - mondta dr. Pusztai Péter.

A várandósság ideje alatt természetes módon nő az inzulin iránti igény, a 27. héten kétszeresére, a 36. héten pedig akár három-négyszeresére, mivel más, az inzulinnal ellentétes hatású hormonok szintje megsokszorozódik a szervezetükben.

Sokszor tünetmentes a betegség

A terhességi diabétesz általában nem jár a cukorbetegség általános tüneteivel: bőrviszketéssel, gyakori vizeletürítéssel, túlzott fáradékonysággal.

A cukoranyagcsere egyensúlyának felbomlására ez utóbbi esetben is legkésőbb a terhesség 24-28. hetében végzett cukorterheléses vizsgálat során fény derül. A terhességi diabétesz kezelésének alappillére a megfelelő étrend, és annak kiegészítéseként szükséges lehet inzulinkezelés is. Az étrendi kezelés célja az anya és magzat számára szükséges tápanyagok biztosítása, normális vércukorszintek fenntartása mellett.

Tiltott ételek listája kismamáknak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A napi minimális energiabevitel 1500 kcal, ennek alapján napi 140 gramm szénhidrát bevitele lehetséges. A kismamák napi ötször étkezhetnek pontosan háromóránként, és a terhesség után is legalább további hat hétig kell tartani a korlátozott étrendet. Abban az esetben, ha a diéta ellenére még mindig magas - 6,7 mmol/l feletti - a kismama vércukorszintje étkezés után, orvosi felügyelet mellett inzulinkezelés szükséges.

Veszély a babára és a mamára

Az inzulinhiány következtében gyakrabban fordul elő koraszülés, fejlődési rendellenesség vagy terhességi toxémia. Csökken a méhlepény működése is, ezért romlik a magzat oxigén- és tápanyagellátása, ami az elhalálozásához vezethet.

10 láthatatlan magzatkárosító, ami a te lakásodban is jelen van

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fontos szem előtt tartani azt is, hogy azoknál a nőknél, akiknél az orvosok a terhesség alatt a fenti diagnózist állítják fel, később kialakulhat a 2-es típusú cukorbetegség is. Ezért a szülést követően a diagnózis megerősítése céljából újabb vércukor-terheléses vizsgálat szükséges.

Rendszeres mozgás, egészséges étrend

- Nem lehet elég sokszor hangsúlyozni, hogy rendszeres testmozgással, egészséges és jól összeállított étrenddel, valamint az ideális testsúly fenntartásával a legtöbb betegség megelőzhető. A nőknél életük során ezek a szempontok még inkább előtérbe kerülnek, hiszen nekik előbb-utóbb nem csak saját, hanem leendő gyermekük egészségére is vigyázniuk kell - tette hozzá dr. Pusztai Péter.

Ami az étrendet illeti, jó, ha kikéred szakember véleményét, ám annyi biztos, hogy célszerű előnyben részesítened a zöldségeket, a nem túl édes gyümölcsöket, a magvakat és a hüvelyeseket. A húsok közül a fehéret válaszd, a hagyományos pékáruk helyett inkább a teljes kiőrlésű lisztből készülteket tedd a kosaradba, fehér cukor pedig használj természetes édesítőszert, például sztíviát.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A mozgás terén megintcsak a szakember tanácsait kell követned. Ha nincs ellenvetése, jót tehet a séta, a tempós gyaloglás, valamint az úszás. Ma már számos helyen tartanak kismamajógát is, ami túl azon, hogy testednek jót tesz, egyúttal a lelked is kisimítja.

Forrás: Morpho Communications

Ezt is szeretjük