Tele van élősködőkkel, és a gyerek abban játszik: a legtöbb szülő nem sejti, hogy mik lehetnek a homokban

Mikroszkopikus felvételek.

Az önfeledten játszó csemetében gyönyörködve talán eszedbe sem jutna, hogy a homokozóban mennyi kórokozó leselkedik rá, pedig több száz különféle baktérium és élősködők petéi is megbújnak az aprócska homokszemek között. Természetesen ettől még nem kell tőle eltiltani a gyereket, hiszen azért van az immunrendszer, hogy védje őt, és némi edzés annak sem árt, ám jobb az óvatosság.

Arra érdemes figyelni, hogy ha a gyerek bőre sebes, ne érje homok a sérülését, intim részei fedve legyenek, homokozás után megfelelően tisztítsátok meg kezét, körmeit, egyéb testrészeit a szennyeződésektől, illetve vigyázzatok, hogy a szájába, szemébe ne kerüljön játék közben homok. Ha ez mégis megtörténik, sajnos komoly fertőzéseket kaphat el, amelyek hányást, hasmenést, de végzetes tragédiát, látásvesztést vagy akár halált is okozhatnak.

Sajnos még ahol gondosan is ügyelnek a homokozók vagy a homokos vízpart tisztán tartására, ott sincs 100%-os tisztaságú homok, és folyamatos az újraszennyeződés is. A homokban, mint ez a mikroszkopikus felvétel is mutatja, számos kórokozó bújik meg.

Vírusok, gombák, baktériumok ezrei, például coli baktérium, fekális streptococcus baktérium, penészgombák, továbbá veszélyforrásként vannak jelen bizonyos allergének is, például állati szőr, illetve toll. Még nagyobb veszélyt jelenthetnek az állati ürülékből származó peték: bármelyik játszótérre vagy vízpartra tévedhet fertőzött állat, mely ürítéssel terjeszti esetleges bakteriális vagy parazitafertőzését. A következő képek különösen megdöbbentőek.

Évente nyolc-tíz gyereknél okoz vakságot a túl későn diagnosztizált és kezelt leptospira baktérium-fertőzés. A leptospira baktérium állati vizeletből származik, és a szembe jutva megtámadja azt. Mivel a vizelet felszárad, sohasem tudhatod, levizelte-e korábban a homokot egy fertőzést hordozó állat. Ha a gyerek a szeméhez nyúl homokozás közben, esélyes, hogy megtörtént a baj.

Az állati ürülék féregfertőzést is okozhat. A fertőzött állat ürülékéből származó peték igen aprók, szabad szemmel nem láthatóak, így észrevétlenek maradnak, a szervezetbe jutva azonban parazitákká fejlődnek, és a testben tovább szaporodnak.

Ilyen paraziták például a fonalféreg, az orsóféreg, a vérszívó kampósféreg - fent -, illetve a galandféreg - lent. Az orsóféreg akár 50 centiméteresre is megnőhet, és napi 200 petét rak a bélben. A galandféreg, amely akár 4-11 méteresre is nőhet a testben, rendszerint az izmokat, a szemet, a szívet, illetve az agyat támadja meg, így különösen veszélyes, de bármely kezeletlen féregfertőzés halálos lehet.

Mérgező kültéri növények

Nemcsak a kórokozók, a mérgező növények is veszélyesek lehetnek: kattints, és ismerd fel őket idejében, ne hagyd a gyereket ezekkel játszani!

4 mérgező növény, ami minden játszótéren ott van: ne hagyd játszani vele a gyereket

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük