Hatékony hisztikezelés életkor szerint: más kell a másfél és más az ötévesnek
Az elsődleges cél, hogy a gyerek megtanulja kezelni azokat a számára ijesztő helyzeteket, amik miatt kiborul.
Nincs olyan szülő, aki számára ne okozna időről időre kihívást a gyermekének a kiborulásának, hisztijének a kezelése. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu szerint kellő tudatossággal, önismerettel és 3+1 lépés betartásával sokat tehetünk a probléma tartós megoldásának érdekében.
Tapasztalata szerint az úgynevezett kapcsolódó elvek népszerűek a szülők körében, érezni is lehet a jótékony hatásukat, azonban sokakat tévútra visznek, holott minden információ a birtokunkban van arról, hogyan is kell ezt csinálni. B. Szirtes Dóra szerint az okok egy részét a generációs mintáinkban kell keresnünk.
Hatékony hisztikezelés életkor szerint
- Mi azt hozzuk magunkkal a felmenőink példáin keresztül, hogy a síró gyerek nem jó gyerek. Hogy a szülő személyes kudarca az, ha a kicsi kiborul és hisztizik. Éppen ezért, bár jól tudjuk, hogy ilyenkor a sírásmeghallgatás a kulcsfontosságú, sokunknál még mindig jelentkezik ilyen szituációkban a gyomorideg, és azonnal csendesíteni próbáljuk őt - húzza alá B. Szirtes Dóra.
Kiemeli, a pozitív fegyelmezés emlékeztet minket arra, hogy míg mi magunkra vesszük a gyerek sírását, addig nincs esélyünk arra, hogy meghallgassuk a sírását, és kapcsolódó szemléletben kezeljük a helyzetet. A Montessori-pedagógus szerint a hisztikezelés során az elsődleges célunk az, hogy a gyerek megtanulja kezelni azokat a számára ijesztő helyzeteket, amik miatt kiborul. A sírás az eszköze, amivel a feszültséget kiadja, ha ezt visszafojtjuk, annál szélsőségesebben dacol, ha megtanulja érzéseit kezelni, hosszú távon is fel fogja tudni oldani magában a stresszt.
Más kell a másfél és más az ötévesnek
- Mostanában sok videóban láttam a közösségi médiában, hogy ötven vagy akár százhúsz percig is hagyják a szülők sírni a gyereket. Ott ülnek vele szemben, meghallgatják a sírását, de nem tesznek semmit. Ez hatalmas hiba - mutat rá B. Szirtes Dóra, aki szerint egy-másfél éves gyerek esetében a dühöngés pillanatában már el kell kezdeni ölelni őt, mert amíg nem kap testi érintkezést, nem tud megnyugodni.
- Hároméves gyereknek már szüksége van valóban arra, hogy tomboljon, de amikor azt látjuk, hogy újra elkezdi magát hergelni, azt már nem hagyjuk, és segítenünk kell neki abban, hogy megnyugodjon, mert ekkor egyedül nem megy neki. Az öt-hat évesek általában már végig tudnak menni a folyamaton, és a visszacsatolást várják tőlünk, számukra az a legfontosabb, hogy jelezzük nekik: jól csinálják a dühkezelést.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hiszti kezelésének lépései:
0. lépés: tanuljuk meg ne magunkra venni a sírást, és ne kezdjük el azonnal csendesíteni.
1. lépés: hagyjuk a gyereket robbanni, hogy a fesztültséget levezesse. Ehhez természetesen kereteket, határokat nekünk kell adnunk, például nem szabad engednünk, hogy önmagában vagy a környezetében kárt tegyen. Amikor dühöng a gyerek, legyünk megértők és ezt adjuk is tudtára. „Megértem, hogy dühös vagy, ne tartsd magadban!”
2. lépés: meghallgatjuk és megnyugtatjuk. Ilyenkor kizárólag a gyerek érzelmeire koncentrálunk, legtöbbször nem is kell, hogy beszéljünk hozzá, pontosan elegendő, ha megöleljük vagy simogatjuk. A mindenki számára ismerős hüppögőfázis az, amiben valóban kiengedi a gyerek a gőzt, ekkor nyugszik meg igazából.
3. lépés: szituációtól függ, hogyan zárjuk le a folyamatot. Ha elesett, feltesszük a kérdést, hogy jól érzi-e magát, majd megyünk tovább. Ha ő okozott valami balesetet, például összetört valamit, először ugyanúgy tegyük fel a kérdést: Jól érzed magad most már? Ha igen a válasz, tegyük fel a következő kérdést: Mit tehetnénk, hogy ez legközelebb máshogy történjen? Találjunk együtt megoldást, alkossunk közösen szabályt!
+1 lépés: Amikor túl vagyunk egy ilyen helyzeten, és legközelebb hasonlóba kerülünk, akkor érdemes visszacsatolunk: Emlékszel, hogy a múltkor történt már ilyen? Mi a megoldás? Ha pedig legközelebb ugyanabban a szituációban már nem történik meg a baj, mert azt csinálta a gyermekünk, amit megbeszéltünk, még fontosabb, hogy visszacsatoljunk, megerősítsük, megdicsérjük.
Olvass tovább: Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában
Nevelj boldog, önálló, sikeres gyereket, legyen tápláló étel az asztalon, jusson időd a párodra. De inkább ne is soroljuk a szülőkkel szemben támasztott elvárásokat. Egy ausztrál grafikusnő vicces és találó rajzaival igyekszik szemléltetni, milyen is ma anyának lenni.
Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka
Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)