Magyarország vezet az EU-s rangsorban: sok meglepetés van a listán
Hogy miben vagyunk a legjobbak Európában?

A házasság hetét idén február 9–16. között ünnepeljük. Ennek a néhány napnak célja, hogy Valentin-nap környékén ne csak a szerelemről essen szó, hanem a házasság, a család fontosságára is irányuljon egy kicsivel több figyelem. Bár hazánkban a lakosság számának csökkenésével évről évre kevesebb a megkötött házasságok száma is, az arányokat tekintve EU-s összehasonlításban nem állunk rosszul.
Nálunk a legmagasabb a házasságkötések aránya
A házasság intézményének szerepe sokat veszített az elmúlt évtizedekben jelentőségéből. Míg az 1960-as években egy házasságon kívül született gyermeket és anyját nemcsak falun, de a városban is megszólták, ma már elfogadott, ha a szülők nem házasodnak össze, illetve egy nő úgy dönt, hogy egyedül vállal gyermeket.
Ettől függetlenül nyilván a gyerekek számára az az ideális, ha a szüleik hosszú távon elköteleződnek egymás mellett, illetve jól működő, stabil szeretetkapcsolat van közöttük, mely az egész családra, így a gyerek lelki fejlődésére is pozitív hatással van. Ez természetesen nemcsak a házasság keretein belül képzelhető el, de tény, hogy a házassági esküvel a felek kinyilvánítják, hogy „kitartok melletted jóban, rosszban”.

A legutóbbi EU-s statisztika szerint az ezer emberre vetített házasságkötések arányát tekintve Magyarország áll az első helyen. 2022-ben az uniós átlag 4,2 volt. Mutatjuk az EU-s rangsort:
- Magyarország: 6,6
- Lettország: 6,3
- Románia: 6,2
- Litvánia: 5,7
- Szlovákia: 5,4
- Észtország: 5,3
- Csehország: 5,1
- Málta: 4,8
- Horvátország: 4,7
- Németország: 4,7
A lista szerint a házasodási arány csak Albániában és Törökországban magasabb, mint nálunk – ám a két ország jelenleg még csak európai uniós tagjelöltnek számít. Meglepő továbbá, hogy a statisztika szerint a legkevesebb házasságot Szlovéniában, illetve Olaszországban (3,2), valamint Portugáliában (3,5) kötik. Ami a válások számát illeti, az 1,8-cal már a középmezőnyben haladunk – ez egy kicsivel még magasabb is, mint az 1,6-os uniós átlag. A legkevesebb válás Máltán (0,9) van – a szigetországban egyébként csak 2011 óta engedélyezett törvényileg a házasság felbontása. Őt követi Szlovénia (1,0), valamint Horvátország (1,2).
Mitől működik egy házasság?
Természetesen önmagában az, hogy két ember házasságban él és gyereket nevelnek, nem jelenti, hogy a kapcsolat jól működik. Annak érdekében, hogy hosszú távon mindkét fél – illetve a gyerekek számára működőképes lehessen egy házasság, fontos, hogy a felek tudjanak csapatban működni, ha már vannak gyermekeik, akkor is szakítsanak időt a kettesben töltött programokra, ugyanakkor ne feledkezzenek meg az énidő fontosságáról sem. Erről a témáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Mennyire vagy erős érzelmileg? - Csak a legszívósabbak válaszolnak jól erre a 8 kérdésre
Ha helyesen válaszolsz a következő 10 kérdésre, keményebb vagy, mint az átlag.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)