Egy éven át a spájzban tartották a 11 éves kislányt: 21 kilós volt, mikor kiszabadították

Sajnos túl sokszor marad bejelentés nélkül a gyermekbántalmazás.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt hetekben megdöbbentő esetről esett szó a híradásokban: Kislétán egy 11 éves kislányt mentettek ki fogságából, 21 kilósan, miután a szülei egy éven át a spájzba zárva tartották. A gyerek vizet kért a helyiség apró ablakán át, egy arra járó helybéli járókelő így vette őt észre, és bejelentést tett.

El sem tudjuk képzelni, mit élhetett át a kislány, ám hála a bejelentőnek, kiszabadult. Ez egy eset, ám ezernyi másik is létezik sajnos, melyben gyermekeket bántalmaznak, és sajnos keveseknek adatik meg, hogy egy kívülálló a segítségükre siet.

Szomorú statisztika

A gyermekbántalmazásról szóló statisztikai adatok hazai és világszinten is megdöbbentőek, egyben szomorúak is. Június 4. az erőszak gyermekáldozatainak világnapja. Nem elég ezen a napon említést tenni a jelenségről, minél többet kellene beszélni róla, és muszáj megváltoztatni a problémához való hozzáállást is.

Hazánkban érthetetlen statisztikai adatok szerint ugyanis 1 felismert gyermekbántalmazási esetre jut 25 olyan, ami felismerés illetve bejelentés nélkül marad.

Ez elképesztő, miután, aki látja, mégsem jelenti be egy gyerek bántalmazását, voltaképpen olyan, mintha maga is bűnrészességet vállalna: ölbe tett kézzel nézi, ahogy egy ártatlan gyerek áldozattá válik.

2014 március 15 óta a bejelentésre anélkül is van lehetőség, hogy kiderülne, ki tette: ha másképp félt is valaki megtenni, többé ez sem kifogás a passzív hozzáállásra.

15 jel, hogy lelki problémákkal küzd a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Döbbenetes számadatok

Az UNICEF 2014 őszi közleménye szerint sajnos még ma is széles körben elfogadott a gyermekekkel szembeni erőszak család, nevelők vagy más gyerekek által.

10-ből 6 gyerek ki van téve testi bántalmazásnak otthon, hazai adatok szerint pedig a magyar felsős diákok kétharmada volt már valamilyen bántalmazás áldozata az iskola falai között.

Tavaly  az UNICEF 190 országban vizsgálta a gyerekek elleni erőszak megítélését. Az eredmények szerint 10 felnőttből 3 azt mondja, a gyerekek elleni testi fenyítés a nevelés része. A testi fenyítést helyeslő válaszadók javarészt szegényebb körökből kerültek ki, vagy kevésbé iskolázottak voltak.

Az UNICEF adatai szerint, amelyeket a szervezet egy 60 országban végzett felmérése alapján közölt, a gyerekek 1/5-e az arcára, fejére rendszeresen kap nagy ütéseket, és rendszeresen megverik.

Végzetes is lehet

A gyermekbántalmazás nem feltétlenül a verésben merül ki, noha a fizikai bántalmazás az egyik válfaja. Lehet még lelki és szexuális is, utóbbi az első kettő kombinációjának tekinthető. A bántalmazás egy életen át kiható lelki sérülést, felnőttkori agressziót, de akár halált is okozhat: Magyarországon évi 20 gyerek hal meg családon belüli erőszak következtében, ami miatt egyébként évente átlagosan 70 nő is életét veszti.

Sajnos a bántalmazásra sokszor nem is derül fény, vagy csak későn. Ennek oka, hogy a gyerek nem tudja, nem meri, esetleg nem akarja elmondani, mi történt vagy történik vele. A kívülállókon azonban sok múlhat: észrevehető jelei vannak, ha egy gyereket bántalmaznak, vagy akár egyszeri bántalmazás ért. Mindennek a testi jeleken kívül - például ütések helyei - lelki jelei is lehetnek.

A gyerek megváltozik, egyik napról a másikra homlokegyenest ellenkezővé válik a természete a korábbihoz képest, magába zárkózik, vagy éppen nagyhangú, agresszív lesz, holott korábban beszédes vagy csendes volt. A gyereket ért negatív hatásokról, lelki folyamatokról a gyerekrajzok is sokat elárulnak, ezt szülőként, tanárként kis figyelemmel észre lehet venni.

Mit tehetsz?

Ha bántalmazott gyermekről tudsz, vagy csupán feltételezed, hogy baj van, ne hallgasd el, mondván, nem a te dolgod, ami a gyerekkel történik. Ha más gyerekek bántják, vedd fel a kapcsolatot a szüleivel, tanáraival. Ha a nevelői bántják, a szüleit értesítsd mielőbb, hogy lépéseket tehessenek. Ha pedig otthon éri bántalmazás, akkor fordulhatsz különböző gyermekvédelmi szervezetekhez, például az Országos Gyermekvédelmi Ligához, vagy hívhatod a Kék Vonalat (116-111), akik tehetnek azért, hogy a bántalmazott gyermek sorsa jobbra forduljon, és egyáltalán túlélhesse az ellene irányuló bántalmazást. Azzal is sokat segítesz, ha csak a helyi rendőrséghez fordulsz. Bármilyen ilyen jellegű esetet 2014 óta már anonim módon is bejelenthetsz.

Ide kattintva további bejelentési lehetőségek listáját találod.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük