Nem a cukros bácsitól kell ma már félteni a gyereket: 6 mítosz az abúzusról, amivel ideje leszámolni

A gyerekekkel szembeni szexuális abúzusokról még mindig fájóan keveset tudunk.

Gyerekkel szembeni szexuális abúzus tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A köztársasági elnök kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatóját fedező K. Endrének. Kaleta-ügy. Néhány kékfényes eset. Az emberek többsége csak a jéghegy csúcsát látja, hallja a hírekben. A felszín alatt azonban olyasmi húzódik, amiről gyakran nem szeretnénk tudomást venni. A pedofília, illetve a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak egy egészséges lelkületű ember szemében annyira abszurdnak, abnormálisnak tűnik, hogy a többség nem szívesen foglalkozik a témával.

Gyakran épp azért nem derül fény még az évek óta tartó abúzusra sem, mert az emberek elhessegetik a gondolatát is annak, hogy a környezetükben ilyesmi történhet. Ráadásul a témával kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban.

6 mítosz a gyerekekkel szembeni szexuális abúzusról

Felismerjük a szexuális ragadozókat?

A szexuális ragadozókat felismerjük. Valamiért azt gondoljuk, hogy aki ennyire beteg dolgokat művel, annak a homlokára van írva, hogy mit tesz. Ez a tévhit egyfelől segít abban, hogy nagyobb biztonságban érezzük magunkat és családunkat, ne gondoljuk, hogy akár a mézes-mázas szomszéd bácsi is megérintheti a gyerekünket olyan helyen, ahol nem lenne szabad. Másfelől sajnos abban is "segít", hogy ne vegyük észre az esetleges vészjeleket. Nem kell mindenkire gyanakodni, de ha a gyerek viselkedése megváltozik, ha érezhetően nem szívesen tartózkodik valamely ismerős vagy családtag társaságában, azt mindenképpen tartsuk tiszteletben. Nem feltétlenül bántalmazás áll az ellenállásának hátterében, de igyekezzünk utánajárni annak, hogy mi lehet az oka.

A „cukrosbácsik” követik el?

Évtizedek óta él a köztudatban, hogy a „cukrosbácsiktól”, de legalábbis számunkra ismeretlen emberektől kell félteni a gyereket. Sajnos a kiskorúakkal, kamaszokkal szemben elkövetett szexuális zaklatások esetében igaz, hogy az esetek 80%-ában az elkövetők ismerik az áldozatot. Sőt, legtöbbször a családot is. Lehet rokon, ismerős, edző, bárki, akinek a gyerek ki van szolgáltatva. Akinek van lehetősége, alkalma rá, hogy megtegye. Valaki, aki gyakran szeretetnek álcázva lépi át a határokat.

Csak pedofil lehet az elkövető?

A gyerekekkel szemben elkövetett szexuális bűncselekményeket a pedofíliához kötjük. Pedofilnak tekinthető az az ember, aki serdülőkor előtti gyerekek iránt szexuális vonzalmat érez. Valójában a gyerekekkel szemben szexuális bántalmazást elkövetőknek kevesebb, mint 10%-a pedofil. Tehát nem annyira a szexuális vonzalom a döntő, egyszerűen azért használja a gyereket szexuális célok kielégítésére, mert nem kell megküzdenie érte, alá-fölérendeltségi viszonyban állnak, érzelmileg zsarolható, vagy éppen az elkövető tudja, hogy úgysem hinne neki senki, ha elmondaná.

A gyerek elmondaná?

Sok szülő hiszi, hogy a gyereke elmondaná neki, ha szexuális abúzus érné. Sajnos egyfelől sok esetben a bántalmazó és a bántalmazott között bizalmi viszony áll fenn, ami megnehezíti, hogy szóljon a szülőnek. Az is előfordulhat, hogy a gyerek életkorából adódóan még szavai sincsenek igazán arra, ami történik vele. Végül pedig megesik, hogy a gyerek jelzi ugyan a történteket, ám nem hisznek neki, úgy gondolják, túlságosan élénk a fantáziája. A szülő gyakran tudat alatt nem akar szembesülni azzal, mi történik a gyerekkel. Súlyos esetben az is előfordulhat, hogy az anya azért hunyja be a szemét, mert erős egzisztenciális függésben van az elkövetőtől.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kamasz is akarta?

A tizenévesekkel szemben elkövetett szexuális visszaélések esetén fordul elő, hogy az elkövető (vagy a környezet) azzal mentegetőzik, hogy a kamasz is akarta. Jelenleg hazánkban a beleegyezéses szexuális kapcsolat alsó korhatára 12 év - amennyiben a felek közötti korkülönbség nem több hat évnél. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Magyarországon egy 18 éves szexelhet egy 12 évessel, ha az együttlét beleegyezésen alapszik. Aki azonban látott már ennyi idős fiatalokat, az pontosan tudja, hogy ebben az életkorban a hat év korkülönbség lényegében generációs szakadék. Ez a „Rómeó és Júlia-törvény” tehát nem csak a szerelmes fiatalok életét könnyíti meg, hanem a gyerekek szexuális kizsákmányolását is. 14 éves kor felett pedig egy kamasz Magyarországon bárkivel együtt lehet. A cselekedet jogi értelemben nem büntetendő, amennyiben mindkét fél beleegyezésével történt. Érdemes azonban belegondolni, vajon milyen esetben akarhat egy alig serdült 14 éves lány szexuális kapcsolatot létesíteni egy harmincas férfival, és mennyire életszerű arra hivatkozni, hogy a kamasz is akarta.

Csak mélyszegénységben fordul elő?

Sokan gondolják úgy, hogy a gyerekekkel, kamaszokkal szemben elkövetett szexuális erőszak csak mélyszegénységben fordul elő. Igaz, hogy az anyagi szempontból kiszolgáltatottabb életük miatt nagyobb veszélyben vannak ezek a gyerekek, ugyanakkor nem ringathatjuk magunkat abban a tévhitben, hogy egyedül a szegregátumban élők, érdekérvényesítésre képtelenek érintettek. Az anyagi szempontból jó körülmények között élő családok gyerekeinél éppúgy előfordul, hogy szexuális abúzus áldozativá válnak. Riasztó adat, de érdemes belegondolni, hogy a WHO becslése szerint világszerte 20 százalékra tehető azoknak a nőknek, és 5-10 százalékra azoknak a férfiaknak az aránya, akiket gyermekkorukban szexuális bántalmazás ért.

Bugyiszabály: hány évesen tanítsd meg a gyereknek, hogy nem nyúlhat hozzá bárki?

A bugyiszabály nem egyenlő a felvilágosítással.

Elolvasom

(Forrás: www.yelon.hu; Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük