Mai magyar valóság: csak Romániában és Bulgáriában több a tiniterhesség, mint itthon

A magyar gyerekek több mint 6%-át tizenéves anyák hozzák világra.

Tiniterhesség Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Április közepén meghalt egy kétéves gyermek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A kisfiú holttestét egy gépkocsi csomagtartójában vitték a Nyíregyházi Rendőrkapitányságra. A kocsiban volt a kisfiú egy év körüli húga is, akin zúzódásos sérüléseket találtak.

A gyermekek szülőanyja egy 17 éves, Vásárosnaményhez közeli faluból származó lány, aki jelenleg harmadik gyermekével él egy nyírségi anyaotthonban.  

Nyíregyházi tragédia: meghalt egy kétéves kisfiú

A gyermekeket az Ilk nevezetű községben élő családjukból emelték ki, és az RTL értesülése szerint előbb egy egyházi fenntartású otthonban helyezték el őket, majd 2023 januárjában kerültek nyíregyházi nevelőszülőkhöz. Mindkét gyermek alultáplált volt, a kisfiú halálát fulladás okozta - a nevelőszülők állítása szerint a gyermek evés közben, egy csont miatt fulladt meg -, egy év körüli húgán pedig zúzódásos, horzsolásos sérülések voltak - őt kórházba szállították.

A rendőrség segítségnyújtás elmulasztása bűntett gyanújával indított nyomozást, a nevelőanyát gyanúsítottként hallgatták ki - írja a Magyar Nemzet. A Nyíregyházi Egyházmegye közleményt adott ki, melyben arról tájékoztatott, hogy egy rendkívüli bizottságot hoztak létre a haláleset kapcsán. A bizottság célja a rendőrség munkájának segítése, valamint az érintett személyek lelki támogatása.

Tizenéves anyák itthon

Az Eurostat legfrissebb, néhány évvel ezelőtti statisztikája szerint a tiniszülések aránya Magyarországon a harmadik legmagasabb az EU-ban. Egyedül Románia és Bulgária előz meg minket ezen a téren. Romániában az első gyermeküket tizenévesen világra hozó anyák száma olyan magas, hogy az összes szülés 12,3%-át teszi ki, Bulgáriában 11,8%-ot regisztráltak, míg hazánkban a gyerekek több mint 6%-át hozzák világra tizenéves anyák. Csak összehasonlításként: Olaszországban, Hollandiában és Dániában a statisztikák szerint a tizenéves anyáktól született gyerekek aránya 1% körül van. A statisztika tehát nem a terhességek számát vizsgálta - mely nyilván még magasabb lenne -, hanem a ténylegesen tizenéves anyáktól született gyermekek arányát.

Egy kamasz lány biológiai értelemben talán érett az anyaságra, ám pszichésen, mentálisan a legritkább esetben áll készen rá. Ha a család nem tudja vállalni a gyermek gondozását, ezek a nem tervezett csecsemők otthonba vagy nevelőszülőkhöz kerülnek - illetve, amennyiben lemondanak róluk, örökbe adhatóak.

Hogyan lehet valaki nevelőszülő?

Aki ma Magyarországon nevelőszülő szeretne lenni, annak be kell tölteni a 24. életévét, és a gondozott gyermeknél legalább 18, legfeljebb 50 évvel lehet idősebb. Büntetlen előéletűnek kell lennie. A nevelőszülő szerepe átmeneti: vállalja, hogy segíti a gyerekek vér szerinti családjába történő visszagondozását, illetve örökbe fogadó családba kerülését. Jelenleg a nevelőszülőknek egy 240 órás kötelező tanfolyamot kell elvégezniük, de már egy 60 órás kurzus után munkába lehet állni. Pszichológiai tesztekkel vizsgálják a leendő nevelőszülők alkalmasságát, fontos, hogy érzelmileg érettek legyenek, sajnos azonban hiányszakmáról van szó, és a jelentkezők jó részét alkalmatlannak nyilvánítják.

A nevelőszülők jelentős része kétezer főnél kisebb településeken él, sokan egyéb munkalehetőség hiányában választják ezt a foglalkozást. A szakma elöregszik, kevés az utánpótlás. Jelenleg körülbelül 5500 nevelőszülő dolgozik hazánkban, miközben annyi fiatal él gyermekvédelmi gondozásban, mint egy közepes város lakossága.

Szomorú, de nem egyedi eset a nyíregyházi történet: 2023 márciusában szintén egy kétéves kisfiú halt meg Polgáriban. A gyermeket és ötéves bátyját a nem megfelelő lakhatási körülmények miatt emelték ki vér szerinti családjából. A nevelőanyát letartóztatták.

Mi javíthatna a helyzeten?

Társadalmi felzárkóztatás, szexuális felvilágosítás

Ahhoz, hogy a tragédiák elkerülhetőek legyenek, nélkülözhetetlen a társadalmi felzárkóztatás, integráció, illetve természetesen a minőségi szexuális edukáció. Ha a pontos és hiteles információkhoz való könnyű hozzáférés biztosított az iskolákban, a nem kívánt terhességek száma jelentősen csökkenthető volna, és nem kellene olyan eső után köpönyeg módszerekkel próbálkozniuk a jogalkotóknak, mint a 2022 szeptemberében bevezetett szívhangrendelet

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Támogatott fogamzásgátló eszközök

A magyar tizenéves kismamák magas arányát látva talán nem túl meglepő a tény, hogy hazánkban a fogamzásgátló eszközök nem részesülnek állami támogatásban. Pedig jó példák vannak erre az EU-ban: a francia kormány például 2022 év elejétől minden 25 év alatti nő számára ingyenessé tette a fogamzásgátlást, sőt az esemény utáni tabletták is térítésmentesek lettek az országban. Eközben statisztikák szerint Magyarországon az egyik legalacsonyabb a fogamzásgátló módszerek elérhetősége az EU-ban.

A nevelőszülői szakma megbecsültsége

Amennyiben a nevelőszülői szakma megbecsültsége nagyobb lenne, az ugyancsak segíthetne elkerülni a fentihez hasonló tragédiákat. Ha anyagilag jövedelmezőbb munkának számítana, valószínűleg több ember számára volna vonzó lehetőség. Jelenleg a nevelőszülői alapdíj a minimálbér 30%-a - melyet gyermekszámtól függetlenül kap a nevelőszülő -, ehhez jön még a kiegészítő díj, mely a minimálbér 20%-a - ez gyermekenként értendő.

Olvass tovább: ilyen egy amerikai nevelőszülőpár élete

Lindsey Porternek a legnagyobb álma volt, hogy anya lehessen. Amikor pedig megtudta, hogy egyik gimnáziumi tanára örökbe fogadott egy kislányt, elhatározta, hogy később ő is adoptálni szeretne. Élete azonban egy ideig másképp alakult.

Három babát vesztettek el, megható döntést hozott a pár - 16 gyermeken segítettek nevelőszülőként

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük