3 ok a túlsúly hátterében, amire nem biztos, hogy gondolsz
Olyan mindennaposak, hogy fel sem tűnnek. Nagyon sok családban jelen vannak.
Nem biztos, hogy kizárólag a tévézést-számítógépezést, a reklámokat és az iskolai büfét kell hibáztatni akkor, ha a gyerek túlsúlyos.
Persze a felsoroltaknak is lehet köze - valószínűleg nem is kevés - a felesleg kialakulásához, de olyan okok is meghúzódhatnak a háttérben, amikre a legtöbb szülő nem is gondol. Ismerd meg őket!
Az étel mint nevelési eszköz
Az ételek sok családban a büntetés, jutalmazás eszközeiként szolgálnak. A szülő rendre megeteti a gyereket, amikor az nyűgös vagy pláne sír, függetlenül attól, hogy esetleg csak fáradtság, unalom, hasfájás vagy bármi más áll a háttérben. Könnyen elszaladhat a ló akkor is, ha a lurkónak rendszeresen édességgel kedveskednek - így azt tanulja meg, hogy az evés a legjobb fájdalom-, szorongásűző és egyben boldogságfokozó.
Később a nagyszülők, rokonok látogatásai kapcsán adott csemegék is ezt az összefüggést erősíthetik, amely nagyban elősegíti a túlsúly, elhízás kialakulását.
A szakember szerint legjobb, ha a gyermek a kezdetektől az élelmiszerek saját, természetes ízét szokja meg. Desszertnek inkább gyümölcsöt vagy gyümölcsturmixot érdemes adni neki, így egyben a vitaminok, ásványi anyagok, élelmi rostok pótlásáról is megoldódik.
A közös családi étkezés hiánya
A rendezett körülmények között élő és rendszeresen családi körben étkező tíz év alatti gyerekeknek 50%-kal kisebb az esélyük az elhízásra egy magyar részvétellel végzett nemzetközi kutatás közelmúltban összesített eredményei szerint.
Molnár Dénes orvosprofesszor, a Pécsi Tudományegyetem - PTE - gyermekklinikájának igazgatója az MTI-nek elmondta: az Európai Közösség által támogatott I Family elnevezésű kutatási program ezen legfontosabb megállapítása nyolc európai országban élő 16 ezer, köztük 3600 magyar gyermek vizsgálatán alapul. Az elhízás összefügg a stresszel. Azon családok tagjai, amelyek közös étkezésekkel, programokkal, beszélgetésekkel több időt töltenek együtt, sokkal jobban kezelik a stresszt, és ez a gyermekek testi, lelki fejlődésére is kedvező hatással van - jegyezte meg. Ide kattintva többet is megtudhatsz a témáról.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem a büfé, hanem a túlterheltség a hibás
Ami az iskola büfé kínálata és a túlsúly kialakulása közötti összefüggést illeti, tanulságos lehet egy amerikai kísérlet. Jennifer Van Hook, szociológiai és demográfiai professzor és tanítványa, Claire Altman megvizsgálta, van-e kapcsolat a tizenévesek iskoláiban az eladott egészségtelen ételek és italok, valamint a gyerekek elhízása között. A vizsgálat 1998-1999-ben indult az amerikai óvodákban, és a kutatók ebből a gyermekközösségből emeltek ki csaknem 20 ezer ötödik osztályost, akik 2003-2004-ben 10-11 évesek, illetve nyolcadikost, akik 2006-2007-ben 13-14 évesek voltak.
A fiatalabb korosztályok iskoláiban a hizlaló ételek a tanintézetek 60%-ában voltak jelen, a nyolcadikosok iskoláinak 86%-ában. A tudományos értékelés szerint az idősebb gyerekek iskoláiban több gyerek juthatott hozzá az egészségtelen ennivalóhoz, ennek ellenére a túlsúlyos és kövér gyerekek aránya nem különbözött. Valójában a tényleges eredmény fordítottnak bizonyult: a súlytöbblet az ötödikesek körében 39%-os volt, a nyolcadikosoknál 35%.
A szakemberek szerint nem annyira a sulibüfé, mint a túlterheltségből adódó kapkodás okolható a túlysúlyért - a gyerkőcök túl gyorsan gyűrik magukba az ételt, aztán tanulás közben - vagy a tévé, számítógép előtt - ha kell, ha nem, nassolnak. Legalább ennyit nyom a latban azonban a negatív szülői példa is. Kattints ide, ha szeretnél többet megtudni a témáról!
OLVASD EL EZT IS!
- cukor
- kisgyerek