Milyen a cukorbeteg gyerek lehelete? Egyértelmű jel, ami felett sokan átsiklanak
A lehelet árulkodó jele lehet a cukorbetegségnek.
A diabétesz nemzetközi világnapja, mely november 14-én felhívja a figyelmet a betegségre, fontos küldetést teljesít az egészségmegőrzésben, ám a bajra utaló tünetekre nemcsak ilyenkor kell élesebben koncentrálni, hanem egész évben nap mint nap résen kell lenni, a jelek felbukkanását pedig semmiképp sem szabad elbagatellizálni, hiszen a betegségnek komoly velejárói és szövődményei lehetnek.
Sajnos amellett, hogy számos egyes típusú, azaz inzulintermelődési elégtelenségből fakadó eset van, egyre gyakoribb a gyerekeknél az egészségtelen életmód és elhízás követleztében kialakuló kettes típusú cukorbetegség is. A szülők szerepe a megelőzésben kulcsfontosságú. Figyelni kell a gyerek egészséges táplálkozására, illetve a szénhidrát- és édességfogyasztás egészséges keretek közt tartására és a gyerek rendszeres testmozgására. Mindemellett a felismerésben is nagyon fontos a szülő szerepe: bizonyos jelek a szervezet vészjelzései ugyanis, melyek a cukorbetegség jelenlétére hívják fel a figyelmet.
Milyen a cukorbeteg gyerek lehelete?
Sokan annak ellenére, hogy azok szinte kínálják magukat, sajnos átsiklanak a legfeltűnőbb jelek felett is, ugyanis más, hétköznapinak mondható jelenségekkel hasonlatos jelekről van szó. A normálistól eltérő lehelet, a vizelés gyakoriságának változása, a folyadékfogyasztás, a testsúly addigitól való eltérése vagy a hányás ilyenek lehetnek. Fontos, hogy kellő odafigyeléssel ezekből a külön-külön nem egyértelműen cukorbetegségre utaló mozaikokból a szülő mégis össze tudja rakni a képet, hogy valószínűleg baj van.
Ami a leheletet illeti, a cukorbetegség jele az acetonos szagú lehelet, mely jellegzetes, már-már vegyszerre emlékeztető erősségű, sem az éhség, sem a gyomorrontás esetén előforduló leheletre nem emlékeztető lehelet. A cukorbetegség másik jele a gyakori vizeletürítés, illetve a fogyás. A cukorbeteg mindemellett kapkodva veheti a levegőt, gyomorpanaszai lehetnek, és gyakran érhetik fertőzések.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit kell tenni, ha felmerül a gyanú?
Ha felmerül a cukorbetegség gyanúja, a gyerekkel mielőbb orvoshoz kell fordulni. Az orvos vizsgálatok során felméri, valóban fennáll-e cukorbetegség. Ha igen, megállapításra kerül, hogy egyes, azaz autoimmun-eredetű, kettes, azaz a hasnyálmirigy inzulinelválasztásának elégtelensége miatt kialakult, vagy másodlagos, vagyis betegség mellékes következményeként kialakult cukorbetegségről van-e szó. A cukorbetegség nem gyógyítható, élethosszig kezelésre szoruló probléma. Fontos, hogy a szinten tartásban nemcsak a gyógyszeres kezelésnek, de az egészséges életmódnak is kulcsszerepe van.
OLVASD EL EZT IS!