Gerincferdülést okozhat a túl korai ültetés: mikortól nem jelent hatalmas terhelést a babának?

Az ültetését nem szabad siettetni, hiszen lehet, hogy a baba csontozata, az izomzata és az idegrendszere sincs még készen erre.

Gerincferdülés korai ültetés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Öröm nézni a szülőknek azt, hogy pici babájuk napról napra egyre többet észlel a világból, egyre ügyesebb, okosabb lesz, egyre több mindent meg tud csinálni. 

Ami az utóbbit illeti, sok szülő hajlamos egy-egy mérföldkövet, így az ülést, a felállást, illetve a járást siettetni. Pedig minden egyes mozgásfejlődésnek megvan a maga üteme és ideje, amit türelemmel kell kivárni. Ha a szülő belehelyezi csemetéjét egy-egy testhelyzetbe abban reménykedve, hogy ezáltal megtanulja, hogyan kell azt megcsinálni, vagy fel akarja ezzel gyorsítani a fejlődését, ezzel csak árthat a babának. 

Miért rossz, ha túl korán ülteted a babát?

Sok szülő megfigyelheti, hogy kisbabája 3-4 hónaposan már olyan ügyes, hogy ülő helyzetbe húzza fel magát, azonban ez még nem számít igazi ülésnek. A babák csontozatának és izomzatának el kell érnie arra a fejlettségi szintre, ami szükséges a test megtartásához. Ha ez még nem következett el, akkor a gerincet káros mértékben éri terhelés, sőt az erre még felkészületlen idegrendszernek sem jó, így a korai ültetésnek gerincferdülés lehet a vége.

GettyImages-82109020

Ahhoz, hogy a baba ültethető legyen, megfelelően erős gerinc, erős hátizmok, kifejlett egyensúly- és testtartó reflexek szükségesek. Az első helyes felülés módja, amikor mászó, négykézlábas helyzetből tolja ki a popsiját, és úgy huppan le. A túl korai támasztás jele, ha a baba pár perc után előre vagy oldalra dől, valamint a kezein támaszkodik meg, mivel nem elég erős a hátizma ahhoz, hogy saját súlyát megtartsa. 

Ha az imént említett ülés még nem következett be, a babát nem jó ültetgetni, hiszen a még gyenge gerinc és a fejlődésre szoruló hátizom nincs felkészülve erre. A hátizmok pedig a kúszással, mászással erősödnek meg, és végül ebből következik az, hogy a baba képes lesz egyedül, megtámasztás nélkül ülni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha a baba kéri az ülést

Sok szülőnek az a válasza a korai ültetésre, hogy a baba kéri, hiszen ő húzza fel magát, így azt hiszik, hogy akkor már biztos megérett arra, hogy egyedül üljön. Ilyenkor ne engedjen a szülő a baba „kérésének”, de próbálja meg elterelni a baba figyelmét, játékkal, testhelyzet-váltással érdemes megpróbálni elfeledtetni vele a szándékát. Addig is jó ötlet minél többször hason fekvő helyzetben játszani a picivel, mert ez a testtartás erősíti a kicsi hátát és hasi izomzatát is, ezzel is felkészítve a majdani ülésre.

10 tündéri baba, aki bámulatos hajkoronával született

Az alábbiakban olyan babákat mutatunk, akik varázslatos hajkoronával születtek, igaz, ezért sokkal idősebbnek néznek ki valódi koruknál. 

8 tündéri baba, aki bámulatos hajkoronával született: egytől egyig zabálni valóak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük