Fogcsikorgatás alvás közben: pontosan mi okozhatja a gyerekeknél?
Érdemes foglalkozni a jelenséggel, mert az okok és a következmények is komolyak lehetnek.
A bruxizmus vagy fogcsikorgatás legtöbbször éjszaka tapasztalható jelenség, és akárcsak a felnőtteknél, a gyerekek esetében is előfordulhat. A fogcsikorgatás alvás közben több okból fordulhat elő. Ezeknek érdemes utánajárni, elkerülendő a negatív következményeket.
Már csak kíváncsiságból is érdemes kicsit fülelni az alvó gyerek felett, tekintettel arra, hogy az alvás közbeni fogcsikorgatás a náluk gyakrabban fordul elő, mint a felnőtteknél. A szülő azt veheti észre a hangon túl, hogy a gyerek erősen összeszorítja a fogsorát. Ha ez sokszor megtörténik, érdemes orvoshoz fordulni.
Az alvás közbeni fogcsikorgatás oka
A fogcsikorgatás az alvó gyereknél sem tudatos cselekvés, így felesleges felhívni rá a kicsi figyelmét, hogy ne csinálja. Az okoknak érdemesebb utánajárni, azok kiiktatásával, megoldásával megszűnhet a dolog.
A fogcsikorgatás oka lehet a napközbeni stressz, ami miatt alvás közben a gyerek erősen összeszorítja a fogsorát. A stressz adódhat az óvoda, iskola miatti szorongásból, társaival való konfliktusából, eredhet esetleges magányából, de akár abból is, hogy valaki zaklatja őt. Más ok lehet még a családban lévő feszültség, változás és szinte bármi, ami felkavarhatja a gyereket. Ha a kiváltó oknak utánajárt, a szülő megoldást találhat a bajra, és a fogcsikorgatás abbamaradhat.
Alvás közbeni fogcsikorgatás előfordulhat a gyerek állkapcsának nem megfelelő állása miatt is. Ennek egyéb jelei, ha a gyerek nem tudja rendesen kinyitni a száját, állkapcsa kattog mozgás közben, vagy épp fáj. A fogcsikorgatást a fogak rossz elhelyezkedése vagy egy-egy egyenetlen fogtömés is előidézheti. Az állkapocs és a fogak rendellenességeit gyermekfogszakorvossal szükséges felméretni.
A fogcsikorgatás következményei
A fogak összeszorításával óriási nyomás nehezedik a fogsorra, a fogzománc, az íny sérülhet, a rágóizmok, az állkapocsízület megterhelődik. A fogakat erősen roncsoló dologról van szó, a gyerekek esetében ráadásul, akiknél épp cserélődnek, az új fogak rossz pozícióban nőhetnek ki a fogcsikorgatás miatt. A meglévő fogak helyzete is változhat, sőt, azok ki is lazulhatnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi a teendő?
Mindenképp fogszakorvoshoz kell fordulni, aki segít az okok felderítésében és a megoldásban, illetve ha a szülő szerint indokolt, illetve ha a fogcsikorgatás nem múlik, súlyosbodik, akkor pszichológussal is érdemes találkozni, aki segíthet kideríteni az esetleges lelki feszültséget, ami a fogcsikorgatás hátterében van.
Kalciumforrások
Védi a fogakat, erősíti a csontokat: miben van sok kalcium?
Magas kalciumtartalmú ételek, hogy gyermeked csontjai és fogai erősek legyenek
Nézegess képeket!
Elolvasom