Hogy ne kényeztesd el a gyereket? Így szeretheted jól a kicsit

Súlyos következményekkel járhat, ha elkényezteted a gyereked.

Elkényeztetés ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szeretet nem ismer határokat, tartja a régi mondás, ami egyfelől pozitívum, másfelől viszont ennek megvannak a maga hátulütői is. Főleg abban az esetben, amikor az ember gyermeket vállal.

Ugyanis egyes szülők annyira szeretik a gyermeküket, hogy mindent megadnak neki anyagi szinten. Ha a kicsi bármely játékra rámutat, azt azonnal megkapja, emellett még azokat a kívánságait is megteszik azonnal, amelyeket ő maga is megtehetne egyedül. Ez viszont hosszútávon azt eredményezi, hogy a gyerek teljesen elkényeztetett lesz, és végül ő fogja a nadrágot hordani otthon. Ennek azonban nem kell így történnie.

Az elkényeztetés veszélyei

Connie Dawson és David J. Bredehoft amerikai kutatók egy tanulmányban foglalták össze, miért is rossz, ha a szülő elkényezteti a gyermekét. A kicsik felnőve nem lesznek képesek önálló döntéseket hozni, mindig arra várnak majd, hogy a sült galamb a szájukba repüljön ahelyett, hogy tennének valamit a céljaikért. Kialakul náluk az a fajta gondolkodás, hogy nekik nem kell felnőniük, mert valaki úgyis gondoskodik róluk.

agressziv-gyerek

Így kapcsolatfüggővé is válhatnak a későbbiekben. A kutatók szerint, ha a szülők túlzásba esnek a szeretetükkel, az gátolja a gyerekeket abban is, hogy megfelelő módon fejlődjön a kommunikációs készségük. Gyakran előfordul az is, hogy a lurkók nem tanulják meg a felelősségteljes viselkedést, illetve számukra nem léteznek határok sem. Utóbbi később olyan súlyos következményekkel járhat, mint például a túlköltekezés vagy a túlevés, de akár alkohol- vagy szerencsejáték-függőség is kialakulhat náluk.

Hogyan ne kényeztesd el a gyereket?

Bármennyire is szeretik a szülők a gyerekeiket, meg kell tanulniuk azt, hogyan is kell azokat a bizonyos határokat meghúzni. 

Állítsd fel a szabályaidat, és ne hagyd megszegni őket!

Bár mindenkinek vannak olykor gyenge pillanatai, muszáj következetesnek lenni. Bármilyen elveket vallasz, legyen szó a tévénézésről vagy a nassolásról, a szabályokat mindig tartsd be. Ha például este nyolc órakor le kell feküdnie aludni, mert másnap óvoda lesz, ne engedd meg neki azt, hogy elkezdjen könyörögni azért, hogy hadd nézzen meg még egy mesét a laptopon.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha csak egyszer beadod neki a derekad, a gyerek automatikusan megtanulja, hogy a könyörgés célravezető. Ezután pedig újra és újra előveszi ezt a trükköt, ha viszont legközelebb nem ér el vele sikert, mert éppen kemény próbálsz meg vele lenni, rögtön elkezd hisztizni. Ha nagyon makacs, akkor a végén pedig újra eléri a célját, így egy ördögi kör alakul ki.

Tanítsd meg már most küzdeni a céljaiért!

Sok szülő hajlamos az engedékenységre, emiatt azonnal teljesíti gyermeke kérését. Pedig ez nem helyénvaló. Ha a kicsi szeretne játszani a telefonoddal, ne nyomd a kezébe automatikusan a készüléket, helyette adj neki valamilyen feladatot, melyet meg kell tennie azért, hogy megkapja a jutalmat. Például, ha összeszedi a játékait a szobájában, akkor lehet arról szó, hogy játszhat a modiloddal.

Vond be a házimunkába!

Sok anya jön azzal a hasonlattal, hogy ő otthon igazából már csak egy bejárónő. Pedig már a kicsinek is adhatsz bátran feladatokat. Természetesen egy háromévesre még nem szabad rábízni a mosogatást, ő maximum csak a játékait tudja elrendezni, viszont egy hét-nyolc éves gyermeket nyugodtan megkérhetsz, hogy végezze el ezt a fajta házimunkát. Akár még motivációt is adhatsz neki. Például addig nem videojátékozhat, ameddig nem végezte el a kitűzött feladatot.

Ha szigorú és felelősségteljes vagy vele, akkor ez segíti a gyereket abban, hogy megbirkózzon a feladatokkal, a kötelességeivel és még a frusztrációval is. Ezt pedig felnőttként meg fogja hálálni neked.

Ne félj csalódást okozni neki!

Nincs is annál szívfacsaróbb egy szülő számára, amikor azt látja a gyermeke arcán, hogy szomorú. Viszont senki nem kaphatja meg mindig azt, amit akar. Ezt pedig a gyermeknek kicsi korában meg kell tanítani. Ha például hisztit csap azért, mert nem vetted meg neki valamelyik játékot, akkor ne rohanj vissza a boltba azért a tárgyért.

gyerek

Hidd el, a csalódás elfogadásának megtanulása a gyermek számára fontos, mivel később az érzelmi stresszt sokkal könnyebben kezeli majd.

Ha tényleg következetes leszel, azzal tudsz a legtöbbet adni a gyermekednek, nem pedig a sokadik babával vagy játékfigurával. Ezáltal pedig a szemed fénye egy kiegyensúlyozott felnőtt emberré válhat később.

Ezt is szeretjük