Mikortól ehet cukrot a gyerek a tudomány szerint? Megdöbbensz a szakértők válaszán
A gyerek nem kis felnőtt. Ezt a táplálkozás szempontjából is fontos szem előtt tartani.
Emlékszem, évekkel ezelőtt a fiam első születésnapján összesen három torta volt az ünnepi asztalon. Kettő olyan, amit ő is ehet - egy zabpelyhes-banános és a gyümölcsös-túrós -, illetve egy hagyományosabbnak mondható, csokis a rokonságnak. Mert bár a kicsi az első életév betöltésével babából hivatalosan is kisgyerek lesz, az étrend szempontjából még nem tekinthetünk úgy rá, mint kis felnőttre. Nem ehet például annyi cukrot, mint a felnőttek. Sőt, ideális esetben egy baba, de még egy kétéves gyerek sem eszik hozzáadott cukrot.
2 éves korig ne egyen hozzáadott cukrot!
Az emberi élet első két évében elképesztően intenzív növekedés, fejlődés megy végbe, melyhez kalóriákra és testsúlykilogrammokra vetítve hétszer annyi tápanyagra van szüksége a kicsinek, mint a felnőtteknek. Bár a magas hozzáadottcukor-tartalmú élelmiszerekben sok kalória van, ám mivel tápanyagtartalmuk alacsony, ezeket üres kalóriáknak nevezzük. Épp ezért az első két életévben a gyerekeknek egyáltalán nem kellene cukrot fogyasztaniuk a National Academies of Science, Engineering and Medicine ajánlása szerint.
A hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása kétéves kor alatt azért problémás, mert ebben az életszakaszban a gyerek még viszonylag kis mennyiségű ételt fogyaszt - és ebből a kis mennyiségből kell szervezetének kinyernie az intenzív növekedéshez szükséges tápanyagokat. Ha a gyerek ilyenkor rendszeresen fogyaszt hozzáadott cukorban gazdag táplálékokat, ezek az üres kalóriák kiszorítják az étrendből a valóban tápláló ételeket.
Az első évek befolyásolják az étkezési szokásokat
Az az étrend, melyet a gyerek kétéves koráig megszokik, hosszú távon alakítja az étkezési preferenciákat. Azok a gyerekek, akik kis korukban hozzászoktak a magas kalóriatartalmú, hozzáadott cukrot tartalmazó ételekhez, nehezebben vehetők rá a későbbiekben a rostban gazdag, egészségesebb táplálkozásra. Ennek következtében esetükben gyakoribb a székrekedés, fogszuvasodás, túlsúly kialakulásának esélye, hosszabb távon pedig nő a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
Ha tehát az első években a gyerekek hozzászoknak az egészségesebb, tápanyagban gazdag zöldségek, gyümölcsök fogyasztásához, a későbbiekben is nagyobb eséllyel követik majd ezt a táplálkozási mintát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi számít hozzáadott cukornak?
Tudjuk, hogy a gyümölcsökben, zöldségekben, tejtermékekben, kenyérben is vannak természetes módon előforduló cukrok. Ezzel szemben a hozzáadott cukrok olyan cukrok, szirupok, melyeket a feldolgozás vagy az előkészítés során adnak az élelmiszerekhez. Az élelmiszercímkén a következőket érdemes figyelni: barna cukor, kukoricaszirup, szőlőcukor, fruktóz, glükóz, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, méz, laktóz, malátaszirup, malátacukor, melasz, nyerscukor és szacharóz. A kisgyerekek étrendjében a legtöbb hozzáadott cukrot a joghurtitalok, gyümölcsitalok- és desszertek, csokoládé és édes pékáruk tartalmazzák.
8 étel, ami tiltólistás a baba számára: dietetikus szakemberek sorolták fel őket
Különböző ételek lehetnek veszélyesek a babákra nézve, egyesek enyhe, mások súlyos tüneteket okoznak.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gyerek
- hozzátáplálás