Több ezer magyar gyermek érintett a betegségben
Hogy előzd meg, hogy gyermekednél kialakuljon?
A cukorbetegség - 2012-es statisztikák szerint - 371 millió embert sújt világszerte. Kétféle típusa létezik, az 1-es típus sajnos autoimmun-betegség, ami ellen nemigen lehet védekezni, ám a 2-es kialakulásának hátterében olyan életmódbeli tényezők állnak, mint a helytelen táplálkozás vagy a mozgásszegény életmód.
Ha édesanya vagy, jó darabig nemcsak a saját, de csemetéd egészsége, valamint jövője is a te kezedben van. Mit tehetsz, hogy ne legyen cukorbeteg a gyermeked?
Az inzulin szerepe a szervezetben
Az inzulin nevű hormont a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta sejtjei termelik. Elsődleges szerepe van az anyagcsere-szabályozásában: segít felvenni a sejteknek a cukrot a vérből. Amennyiben nem termelődik elegendő belőle, a cukor a vérben marad, a szervezet anyagcseréje felborul, idővel kialakul a diabétesz - más néven cukorbetegség.
A cukorbetegség két típusa
Az 1-es típusú - más néven inzulinfüggő - diabéteszt leggyakrabban gyermek-, illetve kamaszkorban diagnosztizálják.
Az autoimmun-betegséget a hasnyálmirigy béta sejtjeinek pusztulása okozza, aminek eredményeképpen az inzulintermelés teljesen leáll.
A 2-es típusú - vagy nem inzulinfüggő - diabétesz általában későbbi életkorokban alakul ki. Hátterében egyfelől az áll, hogy a sejtek inzulin iránti érzékenysége csökken.
Ilyenkor a szervezet egy darabig fokozott inzulintermeléssel igyekszik kompenzálni a problémát, ám a hasnyálmirigy idővel kimerül, és nem képes elegendő hormont termelni. A betegség 2-es típusának kialakulásában a cukorban gazdag étrend és a mozgás hiánya játszik elsődleges szerepet. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a betegségről.
Cukorbeteg gyerekek Magyarországon
Hazánkban jelenleg körülbelül 3500 1-es és két-háromszáz 2-es típusú cukorbeteg gyermek él. Mint a fentiekben említettük, sajnos előbbi autoimmun-betegség, ami ellen jelenleg nincs megfelelő megelőzési mód, ám a 2-es típus gyermek-, illetve felnőttkori kialakulása nagyon is elkerülhető. Ebben anyaként óriási szereped van.
Így előzd meg a cukorbetegséget!
Súlyos esetben a 2-es típusú diabétesz már gyermekkorban kialakul, ám legtöbbször a csak felnőttkorban diagnosztizálják a bajt - ami a gyermek, illetve fiatalkori egészségtelen életmód eredménye.
Mennyi cukrot egyen a gyerek?
A kérdésre a megfelelő válasz: minél kevesebbet. Természetesen nem maradhat ki életéből a cukorka, csokoládé, de egyfelől fontos, hogy minél később szokjon rá - hároméves kor alatt lehetőleg minél kevesebbet egyen -, másfelől legyenek meghúzva a határok.
Napi egy szelet csokoládé, sütemény vagy egy szem cukorka még nem a világ vége, ám semmiképp ne éhgyomorra egye a gyerek, inkább ebéd utáni desszertként.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos, hogy kerüljétek a cukros üdítőket is: tartsd észben, hogy a gyerek még nem szokott hozzá, így nagyrészt rajtad múlik, hogy része lesz-e az étrendjének a hizlaló, diabétesz kialakulását elősegítő italféleség.
De nemcsak a cukorra kell ügyelni, a túlságosan feldolgozott, finomított szénhidrátban gazdag ételek bevitelét is érdemes csökkenteni. Lehetőleg minél kevesebb fehér liszttel készült pékárut, tésztafélét, illetve chipset fogyasszon a gyerek.
A felnőtteknek szóló OÉTI-ajánlások szerint hetente kétszer nyugodtan lehet édességet enni, gyereknek pedig ennél többször is - hiszen az övék fejlődő szervezet, és többet mozognak.
Hogy iktasd be az édességet az étrendbe?
Az édességfogyasztás keretei is lényegesek: ügyelj rá, hogy a csokoládé, sütemény ne jutalom legyen, amire a gyerek hőn áhítozik. Nyugodtan válhat a mindennapok részéve, de te kontrolláld a mennyiséget, ne egyen meg a gyerkőc egy fél tábla csokoládét! Emellett az sem mindegy, milyen minőségű az édesség. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz erről. A süteményekkel kicsit egyszerűbb a helyzet: érdemes házi készítésűt fogyasztania a kicsinek, hiszen arról pontosan tudod, mennyi cukor van benne.
Mennyi mozogjon?
Szakértők ajánlása szerint a kisgyerekeknek napi kettő-négy óra aktív mozgásra van szükségük. Ez nemcsak az izmok és a csontrendszer fejlődéséhez elengedhetetlen, hanem az egészséges pszichés működéshez, valamint a megfelelő anyagcseréhez is. A mozgás ráadásul javítja a sejtek inzulin iránti érzékenységét, ezen kívül túlsúly esetén a sport hatására bekövetkező fogyás ugyancsak jó hatással van a szénhidrát-anyagcserére.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- meddőség
Alattomos kór a meddőség hátterében: inzulinrezisztencia - Megelőzés, kezelés
- cukorbetegség
- túlsúly
Te veszélyben vagy? Egy egyszerű ok az infarktus és a cukorbetegség mögött
- tudomány
- cukorbetegség