Csepegő vizelet, kellemetlen szagok
Elég egy tüsszentés ahhoz, hogy elveszítsd az uralmat hólyagod fölött?
A vizelettartási probléma egyike a várandósság alatt jelentkező húsz leggyakoribb panasznak - egy, a közelmúltban készült felmérés szerint a terhes nők mintegy 40%-át érinti.
Mégis kevés szó esik erről a természetes, ám annál kínosabb jelenségről, mivel a kismamák nagy része szégyellnivalónak tartja, pedig a terhességi inkontinencia egyszerűen orvosolható. Tudd meg, miként nyerheted vissza az uralmat hólyagod fölött.
Mi okozza?
A terhesség során a szervezetben lejátszódó hormonális folyamatoknak köszönhetően a medencefenék szövetei és izmai megnyúlnak, emellett a húgyhólyagot záró izom is meggyengülhet. Mindez nagymértékben megnehezíti a vizelet megtartását, különösen akkor, ha nevetés, köhögés, tüsszentés vagy akár csak egy hirtelen mozdulat következtében nagyobb nyomás éri a hólyagot.
Az inkontinencia különösen kellemetlen lehet az első és utolsó trimeszterben. Előbbi esetben a méh tágulása és növekedése tovább fokozza a húgyhólyagra nehezedő nyomást. A várandósság utolsó hónapjaiban pedig megnő a szervezet vizeletkiválasztása, így még nagyobb teher hárul a hólyagra. Ráadásul ekkor már a baba, a magzatvíz és a méhlepény korántsem elhanyagolható súlya is ránehezedik erre a szervre.
Előfordulhat úgynevezett késztetéses inkontinencia is, amelynek a hátterében valamilyen betegség, például hólyaggyulladás áll. Ez esetben gyógyszeres kezelésre van szükség.
Így kezeld!
Első lépésben ki kell zárni, hogy a problémát betegség okozza, ezért győzd le magadban a szégyenérzetet, és fordulj szakemberhez. Ha a vizsgálatok szerint nem késztetéses inkontinenciáról van szó, már csak elhatározás kérdése, hogy felülkerekedhess a problémán.
Sokat, de apránként igyál!
Sokan kevesebbet isznak, mondván, hogy így nem lesz, ami szivárogjon vagy csöpögjön - ami még látszatmegoldásnak is rossz, hiszen a terhesség alatt különösen fontos a bőséges folyadékbevitel.
Napi két-két és fél liter vizet, frissen facsart gyümölcslét vagy stimuláló vegyületektől mentes teát feltétlenül juttass be a szervezetedbe. Ne igyál sokat egyszerre, mert így megint csak nagy nyomás kerül a hólyagra, inkább folyamatosan kortyolgass.
Ezt ne fogyaszd!
Tartózkodj viszont a koffeintartalmú teáktól, a kávétól, valamint a citrusfélékből készült vagy szénsavas italoktól, ezek ugyanis irritálják a hólyagot. Hasonló okból kerüld a fűszeres ételeket is.
Menj többször vécére!
A feltétlenül szükségesnél többször menj vécére, hogy a hólyagod ne teljen meg egészen. A vécén ülve ne hajolj előre, ebben a helyzetben ugyanis nem tud tökéletesen kiürülni a hólyag. Mindez azért is fontos, mert a pangó vizeletben lévő baktériumok különféle húgyúti fertőzéseket, például hólyaghurutot okozhatnak.
Ha vizelettartási problémáid vannak, ne szégyelj segítséget kérni! Látogass el erre a honlapra, és kérdezd a szakembert, akinek felteheted kínosnak vélt kérdéseidet!
Ügyelj a súlyodra!
Várandósság alatt természetesen nincs helye a fogyókúrának, ám érdemes ügyelned arra, hogy az ésszerűség határain belül minél kevesebb pluszkiló szaladjon fel rád, mivel a hólyagra nehezedő túlsúly fokozhatja a tüneteket.
Ez vár rád a szülőszobában
Sok leendő anyuka számára ijesztő lehet a szülőszoba, holott minden a baba és a mama biztonságát szolgálja. Videónkból alaposabban is megismerheted.
Ismerd meg a Kegel-tornát
Az Arnold Kegel amerikai szülész-nőgyógyász professzor által kidolgozott torna megerősíti a kinyúlt izmokat. Ízelítőül bemutatunk két különösen hatásos gyakorlatot.
Ülj kényelmesen, kissé széttárt térdekkel, majd szorítsd össze a végbél záróizmait, egyidejűleg pedig billentsd felfelé őket. Fontos, hogy eközben se a farizmok, se a lábizmoknak ne mozogjanak. Érezni fogod, ahogy a bőröd megfeszül, és kissé eltávolodik a végbéltől. Tartsd meg ezt a helyzetet öt másodpercig, majd lassan lazítsd el az izmokat. Ismételd meg a gyakorlatot ötször. Majd végezz ugyanennyi gyors összehúzást - ez esetben a lehető legrövidebb időn belül húzd össze, majd lazítsd el az izmokat.
Ezután képzeld el, hogy pisilsz, és eközben megpróbálod megállítani a vizeletedet. Végezz el ebből is öt lassú, majd öt gyors sorozatot.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A sorozatokat napjában legalább 25-ször ismételd meg, lehetőleg különböző napszakokban és testhelyzetekben. Nem kell külön időt szánnod rá, hiszen a Kegel-torna számos más tevékenység - olvasás, tévézés, netezés - mellett is minden további nélkül végezhető. A Kegel-tornáról bőséges irodalom áll rendelkezésre mind nyomtatott, mind elektronikus formában, így akár bővítheted is a repertoárodat.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- kismama
Toxémia, fertőzés, vérzés
- baba
- táplálkozás