Ilyenek voltak a ballagási ünnepségek a ’70-es, ’80-as években: azóta sok minden változott

Repülj vissza velünk az időbe, és nézd meg, hogyan ballagtak a diákok évtizedekkel ezelőtt.

Ballagási ünnepségek régen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A középiskolai ballagási ünnepség meghatározó mérföldkő egy diák életében, hiszen egy korszak lezárását és egy új élet kezdetét jelenti. A végzősöknek nem csak az iskolájuktól, kedvelt tanáraiktól és osztálytársaiktól kell búcsút venniük, a ballagás egyben a gyermekkor végét és a felnőtté válás kezdetét is jelképezi.

Bizonyára mindenki élénken emlékszik a saját középiskolai, sőt van, aki még az általános iskolai vagy óvodai ballagására is. Az ünnepség napján a tanulók szépen felöltözve, virágcsokorral és általában sóval, pogácsával, aprópénzzel, valamint egy kis földdel megrakott tarisznyával vonultak végig az utcákon és az osztálytermeken a zászlóvívőt követve, miközben olyan népszerű ballagási énekeket énekeltek, mint a Gaudeamus igitur vagy az Elmegyek, elmegyek kezdetű magyar népdal. 

Ballagás régen

Magyarországon a szokás az 1870-es években indult útjára Selmecbányán, amikor a Bányászati és Erdészeti Akadémia végzős tanulói búcsúzóul a Ballag már a vén diák kezdetű, ma már mindenki által ismert dalt énekelték. Az 1950-es években ideiglenesen betiltották a ballagási ceremóniákat, majd a 20. század második felében újra szárnyra kapott, aminek - ideiglenesen - a pandémia vetett véget. 

Most kicsit hátrahagyva a jelent, repülj vissza velünk az időben a hetvenes, nyolcvanas évekbeli ballagási ünnepélyekre! Régi fotókat mutatunk.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük