Bizarr módszerrel jutottak friss levegőhöz a gyerekek a múltban: a babaketrecet még Eleanor Roosevelt is használta

A 20. század egyik legfurcsább találmányát a babák „szellőztetésére” alkalmazták.

Babaketrec története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos furcsa találmány volt a múltban, amik közül sokat továbbfejlesztve még ma is használunk, ám vannak olyanok is, amik örökre a feledés homályába merültek - nem véletlenül. Ilyen volt a babaketrec is, ami egy időben nagyon népszerű volt az anyák körében.

A 20. század elején jelentős városiasodási folyamat indult el a fejlett országokban, ez pedig azt eredményezte, hogy a családok a tágas, kertes otthonaikat szűkebb, sokszor emeleti lakásokra cserélték. Ekkor már komolyan foglalkoztak azzal a problémával, hogy a lakásokban nem jutnak a gyerekek elég friss levegőhöz, így egy igazán különös megoldást találtak ki.

Bizarr látvány az épület oldaláról kilógó gyerek

A babaketrec főként Nagy-Britanniában aratott nagy sikert, aminek lényege az volt, hogy egy ketrecet akasztottak az ablakra, amiből a gyerek bármikor ki-be mászhat, így pedig nemcsak a lakásban játszik, hanem a szabadban is van. Az ablakágynak is nevezett szerkezet más miatt is hasznos volt: az anyáknak nem kellett megszakítaniuk napi teendőiket azzal, hogy kiviszik gyermeküket a játszótérre, hanem úgy is a levegőn lehettek a gyerekek, hogy közben a nők végezhették a ház körüli munkákat. Az elképzelést sokan támogatták, és nem csak a gyakorló szülők köreiben, hiszen városi tanácsok és gyermekgondozó szervezetek is bátorították az embereket a babaketrecek használatára. 

babaketrec2
Fotó: Fox Photos / Getty Images Hungary

Az ablakágyak népszerűségének jót tett Luther Emmett Holt 1884-ben az édesanyáknak írt útmutató könyve is, ami igazi kuriózumnak számított akkoriban, hiszen csak kevés mű foglalkozott a gyermekekkel kapcsolatos tanácsadással. Az író ebben leírta, hogy a fejlődő szervezet számára nagyon fontos a friss levegő, ami segít megtisztítani és megújítani a vért, ez pedig elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez. Holt azt is hozzátette, hogy a szellőztetés javítja a gyermek étvágyát, gyorsítja az emésztést, és általánosságban egészségesebb lesz tőle a baba.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt a tanácsot nagyon komolyan vették, így elkezdtek terjedni a dróthálóból készült ketrecek, amiket egy erősebb váz tartott, és az ablakkeretre lehetett rögzíteni. A ketrecek alját általában valamilyen puhább anyaggal bélelték ki, sokszor pedig játékokat is raktak ide, hogy jobban érezze magát a gyerek. Az anyák nem láttak semmi meghökkentőt abban, hogy gyermekük a semmi felett tölti az idejét, sőt sok londoni lakást egyenesen úgy hirdettek, hogy még babaketrec is jár az otthonhoz.

Eleanor Roosevelt is használta

Az Egyesült Államok egyik legjelentősebb first ladyje, Eleanor Roosevelt mindig igazi mintaanya képében jelent meg a sajtóban, hiszen hat gyermekét nagyon körültekintően és szeretetben nevelte. Éppen ezért váltott ki heves indulatokat, amikor 1906-ban egy babaketrecben levegőztette lányát, Annát New Yorkban. A kislány hangosan sírt a ketrecben, amire felfigyeltek a szomszédok is, és azzal fenyegetőztek, hogy feljelentik a gyermekvédelmi szerveknél bántalmazás miatt. A first lady később bevallotta, hogy sokkoló volt számára ez a lépés, hiszen úgy  gondolta, hogy egy modern anya, aki csak naprakészen szeretné nevelni gyerekeit.

babaketrec1
Fotó: Reg Speller / Getty Images Hungary

A babaketrecek népszerűsége a II. világháború éveiben jelentősen lecsökkent, és bár az 1950-es években még néhányan alkalmazták, ezután már teljesen a feledés homályába merült. Bár nincs információ egyetlen ehhez köthető sérülésről vagy halálesetről, a szülők egyre kevésbé találták biztonságosnak, valamint elég meggyőző tudományos bizonyíték sem született pozitív egészségügyi hatásairól, így már nem terjedt tovább, és inkább újra a játszótérre vagy a kertbe vitték gyermekeiket az anyák.

Furcsa dolgokat használtak régen pelenka helyett

Egyes törzseknél a pelenkahasználat máig szinte ismeretlen fogalom.

Furcsa dolgokat használtak régen pelenka helyett: a homokzsáktól az eldobható mohapelusig

Egyes törzseknél a pelenkahasználat máig szinte ismeretlen fogalom.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük