Az autizmus korai jelei

Hogyan ismerhető fel kisgyermekkorban?

Az első jelek kevésbé szembetűnőek, pedig az időben megkezdett terápia nagyban javíthatja az életminőséget.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az autizmus egyes szociális, kommunikációs és kognitív képességek minőségi fejlődési károsodását jelenti. A súlyos biológiai és neurológiai változásokat fedő zavar élethosszig tart, és jelenleg nem tudják gyógyítani, ám az érintettek életminősége javítható.

Minél hamarabb derül fény a problémára, illetve kezdődik meg a speciális nevelés és terápia, annál jobbak a beteg kisgyerek kilátásai. Ugyanakkor az autizmus első jelei nem mindig kifejezettek, így megesik, hogy nemcsak a szülő, hanem akár a pedagógus vagy a gyerekorvos is elsiklik felettük.

Így vedd észre!

Amerikai Pszichiátriai Társaság szerint az autizmus már hároméves kor előtt, sőt, akár csecsemőkorban is felismerhető. Az érintett kicsiknél ugyanis kisebb vagy nagyobb mértékű kóros működés figyelhető meg vagy a társas interakció, vagy a nyelv, vagy a viselkedés terén.

Társas interakció

Az egészséges csecsemő vagy kisgyerek a maga módján igyekszik kapcsolatba kerülni a környezetével. Gyanúra ad tehát okot, ha a kisbaba nem mutat különösebb érdeklődést a körülötte lévők iránt - nem keresi a szemkontaktust szüleivel vagy testvéreivel, közeledésükre nem reagál, esetleg elhárítani igyekszik a fizikai érintkezést. Intő jel lehet a mimika hiánya is.

Ami pedig a későbbieket illeti, az autista kicsi nem érez késztetést környezete megismerésére, nemcsak a személyek, hanem a tárgyak, így a játékok is hidegen hagyják. Nem próbálja utánozni szüleit, testvéreit, ami pedig meghatározó lépése lenne a fejlődésnek, hiszen az apróságok főként oly módon tanulnak.

14 csábító, de annál károsabb édesség

Nézegess képeket!

Elolvasom

Láthatóan nincs tisztával azzal sem, hogy azok mikor örülnek, mikor szomorúak. A közös tevékenységek nem hozzák különösebb lázba, nem kezdeményez ilyet, és lehetőség szerint nem is vesz részt benne. Jellemző még a kötődés kialakulásának hiánya, de az ellenkezőjére is akad példa: némelyik autista kisgyerek képtelen elszakadni az édesanyjától vagy az édesapjától.

Kommunikáció

Autizmusra utalhat továbbá, ha a kicsi kommunikációval kapcsolatos képességei nem fejlődnek megfelelőképpen, ami verbális és nonverbális szinten egyaránt megmutatkozhat. Fogj gyanút, ha a kisbaba egyéves kora körül nem gagyog, másfél évesen egyetlen szót sem mond ki, illetve kétévesen nem alkot egyszerű, kétszavas mondatokat, vagy ha már beszélt ugyan valamennyit, de aztán elfelejtette. Az autizmus tünete lehet az is, ha a gyermek gesztusok révén sem próbál kommunikálni.

Kisgyerekkorban a kommunikációs fejlődés visszamaradása egyre nyilvánvalóbbá válik. A kicsi nehezen érti meg, amit mondanak neki, válasz helyett inkább csak az utoljára hallott szót vagy szavakat ismétli, és nem figyel a nevére. Előfordulhat, hogy használja ugyan a nyelvet, ám meglehetősen szokatlan módon - lényegében egy saját kódrendszert alakít ki. Jellemző még a hiányos nonverbális kommunikáció.

Viselkedés

Az autista gyermekek nagy része ragaszkodik bizonyos fix pontokhoz, amelyek a kívülálló szemében talán elhanyagolhatók, ám a kicsi életében annál nagyobb jelentőséggel bírnak. Ilyenek lehetnek bizonyos szokások - például a gyerek mindig egy bizonyos sorrendben helyezi el bizonyos tárgyakat, vagy a nap egy adott időpontjában mindig ugyanazt a cselekvést hajtja végre -, de lehet, hogy egy tárgyhoz - egy játékhoz, egy evőeszközhöz vagy akár csak a cumijához - ragaszkodik már-már kényszeresen.

Ha az általa kialakított rendben valamiféle változás áll be, idegessé és zaklatottá válik, esetleg agresszióval reagál, ami éppúgy irányulhat önmaga, mint a környezete ellen.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gyakran megfigyelhetők különféle ismétlődő viselkedésminták, mint valamely testrész vagy az egész test ritmikus mozgatása. A szakemberek a tipikus tünetek közé sorolják a tapsolást, a bólogatást vagy a himbálózást. Némely kisgyerek mozgása vagy testtartása is eltér a normálistól - akadnak, akik lábujjhegyen járnak, míg mások rendre különös helyzeteket vesznek fel.

Ezt is szeretjük