Ez változik az agyban szülés után: tudósok jöttek rá
A tudomány szerint is létezik az „anyaagy”.
Bizonyára rengeteg anya tapasztalta már, hogy a gyermeke érkezését követően – sőt már a várandósság idején is – a gondolkodása némiképp megváltozik. Sokan érzik úgy, hogy feledékenyebbé, vagy éppen érzelgősebbé váltak. Nem pusztán szubjektív észlelésről van szó: ennek nyomát a tudósok is látják az agyi képalkotó vizsgálatokban.
Ez változik az agyban szülés után
Az anyasággal mintha együtt járna némi szétszórtság, szórakozottság, könnyebb elérzékenyülés. Sok anya tapasztalja, hogy a gyermekek szenvedéséről szóló hírek erősen megviselik, de akár egy megható reklámtól is könnyek szöknek a szemébe. Nos, a gyermekvállalás nem csupán a nők testalkatára, de az agyműködésére is hatással van. És bár sokan a kezdeti kialvatlanságot okolják a változásokért, úgy tűnik, valójában nem csak erről van szó.
Az oxitocin segít felejteni
Ezeknek a változásoknak egy részéért az oxitocin felel. Ez a hormon jelentős szerepet tölt be szülés, illetve szoptatás idején: elősegíti a méhizomzat összehúzódását, illetve segíti a tejelválasztást. Kutatók szerint azonban mindezeken túl az oxitocin a központi idegrendszer működését is befolyásolja, hatással van a memóriaműködésre. Ez segít abban, hogy a kezdeti nehézségeket, negatív tapasztalatokat elfelejtsék az anyák, és a csecsemőgondozással kapcsolatban a „csak a szépre emlékezem” elve érvényesüljön. Az anyai memória ilyen jellegű romlásának egész egyszerűen evolúciós oka van: lehetővé teszi a későbbiekben az újabb gyermek(ek) vállalását. Az átvirrasztott éjszakák és a szoptatási nehézségek emléke elhomályosodik, helyettük sokkal inkább a fotókon is megörökített boldog percek maradnak meg a kisbabás létből.
Megkönnyítik a csecsemőgondozást
A Barcelonai Autonomous Egyetem kutatásai szerint a szülést követően a női agyban tartós, legalább két éven át fennmaradó változások következnek be. Ezeknek a változásoknak a szerepe, hogy az anyák jobban megértsék gyermekeik szükségleteit, érzelmeit, ezáltal könnyebbé váljon a csecsemő-, illetve gyermekgondozás.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az apák agya is változik
De mielőtt még azt gondolnánk, hogy mindezen változásoknak előfeltétele a szülés, úgy tűnik, hogy nem így van. A gyermek érkezését követő agyműködést érintő változások az apáknál – és vélhetően az örökbe fogadó szülők esetében – is megfigyelhetőek.
Kutatók az apák esetében agyi képalkotó vizsgálatok során fokozott amigdalaműködést tapasztaltak. Az amigdalának elsődleges szerepe van az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában. A vizsgálatok során kiderült, hogy minél jobban részt vettek az apák a csecsemőik gondozásában, annál jobban hasonlított az amigdalatevékenységük az anyákéhoz. Tehát pusztán a gyermek körüli teendők végzése is előidézhet bizonyos fokú változást az agyi működésben.
Nem gondoltuk, hogy ezt teszi velünk az anyaság: 3 személyiségbeli változás, ami felkészületlenül ért
Milyen irányban változtunk anyaként?
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)