3 rémisztő terhességi tünet

Amikor jogosan aggódsz

Az állandó hányingernél és a hátfájásnál ijesztőbb tünetekkel is találkozhatsz a terhesség alatt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A terhesség során számos furcsa tünet jelentkezik, ami elsőre akár ijesztő is lehet. Az idő előrehaladtával azonban a kismamák számára megszokottá válik, hogy a legjobb illatoktól is hányingerük lehet, illetve furcsa foltok, csíkok jelentkezhetnek a bőrükön. Az egyre terebélyesebb pocakot is nehéz cipelni, ami hátfájással járhat, de legalább ennyire kellemetlen a terhességi visszér is.

Bár ezek a tünetek önmagukban természetesek, és nem érdemes aggódnod miattuk, az sem előnyös, ha ezentúl minden különös dolgot zavartalan nyugalommal fogadsz, mondván, hogy ez is csak a terhesség normális velejárója.

Nem minden szokatlan dolog természetes ugyanis a várandósság alatt: néhány különös jelenség azonnali odafigyelést igényel. Ha az alábbi tüneteket tapasztalod, minél hamarabb fordulj orvoshoz, hiszen a babával a pocakodban nem árt az óvatosság!

Erős, nem múló duzzanat

A kellemetlen lábdagadást szinte minden várandós nő megtapasztalja a terhesség második-harmadik harmadában. Az ödémával nem is kell rögtön orvoshoz sietni, elég, ha felpolcolod és pihenteted a lábaidat, illetve rugalmas harisnyát húzol, hogy elkerülhesd a kellemetlenségeket. Komolyabb bajra utalhat azonban, ha nem csupán a bokád, de az arcod is bedagad, és ez a duzzanat nem is akar megszűnni 12 óra pihenés után sem.

Ha ezt a jelenséget a terhesség 20. hete után tapasztalod, előfordulhat, hogy preeklampsziád van, ami nem annyira veszélytelen, mint egy ödéma, úgyhogy érdemes minél hamarabb felkeresned egy orvost. Akkor áll fenn a terhességi magas vérnyomás, ha a kismamánál 140/90 fölötti értéket mérnek, pedig azelőtt sosem volt hasonló gondja. A dagadás a hipertónia miatt megnövekedett vízvisszatartás következménye, ezzel együtt pedig a vizeletbe is fehérje kerül.

15 enyhítő tipp a kellemetlen terhességi tünetekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezen a ponton még nincs komoly veszélynek kitéve a baba és az anya, de nem szabad megvárni, hogy a vérnyomás 160/110 legyen. Ekkor ugyanis zavartság, láz is felléphet, ami veszélybe sodorja a pocaklakót és a kismamát egyaránt. Ha idejében orvoshoz fordulsz, a folyamatos kontroll mellett valószínűleg különösebb gond nélkül kihordhatod gyermekedet, feltéve, ha betartod a szakember utasításait a diétát vagy éppen a szigorú pihenést illetően.

Ha többet szeretnél megtudni a terhességi magas vérnyomásról, illetve arról, milyen hatással lehet a magzatra, illetve hogyan kezelhető, olvasd el cikkünket!

Erős jobboldali hasfájás

A hasfájás mindenképpen az egyik legijesztőbb tünet lehet a terhesség alatt, de sokszor a puffasztó ételek is okozhatnak kellemetlen perceket, amitől nem érdemes megijedned. Amennyiben azonban a pocakod a jobb bordaív alatt nagyon érzékeny, és élesen fáj, valamint az egész tested viszket, a legjobb, ha a telefon után nyúlsz.

Ezek a tünetek ugyanis a HELLP-szindrómára utalhatnak, különösen, ha rossz közérzettel, émelygéssel, hányással és fejfájással párosulnak. A betegség súlyos máj- és vérlemezke-rendellenességgel jár, emiatt válhat érzékennyé az egész test, különösen a jobb oldalon a has. A kór előfordulása nagy kockázatot jelenthet, hiszen folyamatosan károsítja az anya idegrendszerét és szerveit, de mindeközben a baba sincs biztonságban.

Bár a HELLP-szindróma leggyakrabban a preeklampsziával együtt szokott előfordulni, akkor is keresd fel az orvost, ha nincs ugyan terhességi magas vérnyomásod, de aggasztó tüneteket tapasztalsz. Ha a kór jelentkezik, az anya állapotát magnézium-szulfáttal stabilizálják, teljes ágynyugalmat rendelnek el neki, és folyamatosan megfigyelik a magzatot, hogy amint elég érett ahhoz, hogy megszülethessen, világra segíthessék.

Ha többet szeretnél megtudni a HELLP-szindrómáról, annak tüneteiről és a lehetséges gyógymódokról, olvasd el cikkünket!

Fájdalommentes vérzés

A vérzés hátterében állhat a méhnyak vérbősége, különösen, ha szeretkezés után jelentkezik, és hamarosan abba is marad. Ebben az esetben nincs okod aggodalomra, amennyiben azonban folyamatosabban tapasztalod a vörös váladékot, lehet, hogy többről van szó. Ha a méh az ideális hátsó helyzet helyett elöl található, ráadásul közel a méhszájhoz, megvan a veszélye, hogy a szülés alatt elzárja a magzat útját, ezért császármetszésre van szükség. Amikor a terhesség 28. hete környékén a placenta leválik a méh megnyúló alsó részéről, akkor jelentkezik a fájdalommentes vérzés, ami lehet enyhe vagy erős, de mindenképpen élénkpiros színű.

Bár hasonló helyzetben a baba nincs életveszélyben, mindenképpen fordulj orvoshoz, hiszen ágynyugalomra lehet szükséged annak érdekében, hogy a későbbiekben se legyen gond.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha nőgyógyászod azt javasolja, tartózkodj a terhesség hátralévő részében a nemi együttlétektől is. Erős vérzés esetén kórházi kezelésre lehet szükség, de miután a baba és a kismama állapota is stabil, a szülésig elegendő az ágynyugalom.

Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az a 9 hónap - Útmutató leendő anyáknak és apáknak című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük