Napi szénhidrátfogyasztás: ennyi legyen a maximum, ha diétázol
Tudd meg, étrended hány százalékát tehetik ki a szénhidrátok!
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Nap mint nap fogyasztott táplálékaid alapvetően három csoportra bonthatók: szénhidrátokra, zsírokra és fehérjékre.
Amennyiben szeretnél megszabadulni néhány felesleges kilótól, érdemes tisztában lenned azzal, hogy pontosan mennyit is szabad fogyasztanod ezekből, illetve a tápanyagcsoportok milyen arányban legyenek egymással.
Energiát adó szénhidrátok
A szénhidrátokból - glükózból, fruktózból, keményítőből - a szervezet energiát nyer, elraktározva pedig gyorsan mozgósítható készletet jelentenek.
Amikor testednek fizikai vagy szellemi munkához van szüksége többletenergiára, ezekhez a tartalékokhoz nyúl. Ha azonban testednek nincs szüksége annyi energiára, mint amennyi szénhidrátot fogyasztasz, azok zsírpárnákká alakulnak, túlsúlyhoz vezethetnek.
Fehérjék az erős izomzatért
Fehérjében gazdag táplálékok a húsok, valamint a tejtermékek. Az állati eredetű élelmiszereken mellett azonban a hüvelyesek is remek fehérjeforrásnak bizonyulnak. A fehérjék emberi szervezetben betöltött szerepe igen szerteágazó: egyfelől az izmok legfontosabb építőkövei, másfelől különböző hormonoknak és immunanyagoknak is fontos részét képezik.
Védelmet és energiát adó zsírok
A tápanyagok közül a zsírok bírnak a legmagasabb energiatartalommal, vagyis kiváló energiaforrások. Nélkülözhetetlenek a zsírban oldódó vitaminok - például az A- és a D-vitamin - felszívódásához. A raktározott zsírok óvják továbbá a szervezetet a lehűléstől, valamint védelmet nyújtanak a szervek számára a mechanikai sérülésekkel szemben.
Mennyi legyen a napi szénhidrátfogyasztás?
Ha szeretnél komolyabb fogyókúrába kezdeni, érdemes úgy alakítanod az étrendedet, hogy az valóban a súlyvesztést segítse elő. Ennek érdekében napi étrended legfeljebb 45%-át tehetik ki a szénhidrátok, 30%-át a zsírok és 25%-át a fehérjék. Ezen kívül naponta 30 gramm rostnak is legyen helye az étrendedben.
Csökkentened kell a zsírban gazdag húsfélék fogyasztását, valamint vissza kell szorítanod a szénhidrátok - a fehér lisztből készült pékáruk, a cukorban gazdag táplálékok - fogyasztását. Helyettük egyél rostban gazdag teljes kiőrlésű kenyeret, tésztaféléket, barna rizst, ha pedig édességre vágysz, a tejcsokoládé helyett válaszd a magas kakaótartalommal bíró étcsokikat, valamint a rostban és vitaminokban gazdag gyümölcsöket.
Mennyi legyen a napi kalóriaadag?
Ami a kalóriabevitelt illeti, egy átlagos felnőtt női szervezetnek napi 2000 kalória energiára van szüksége. Ha fogyni szeretnél, ezt a mennyiséget csökkentheted legfeljebb 500 kalóriával.
OLVASD EL EZT IS!

- kenyér
- függőség
Megvan az ok, miért nem bírsz ki kenyér nélkül egy napot sem

- has
- szénhidrát
Úszógumi ellen: így szabadulj meg a hasi zsírtól 2 lépésben

- szénhidrát
- fogyasztó praktikák