Ma is élő állatok óriási elődjei: a szitakötők apró muslicák az ősiekhez képest

Sok ma élő állatnak hatalmas őse volt, csupán egyre kisebbé váltak az idők során.

Mai állatok óriás ősei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Különleges szerencse, amikor egy vízparti séta közben felfedezünk egy szitakötőt. Ilyenkor szívesen gyönyörködünk zöldes színben pompázó szárnyaiban, kecsességében.

A szitakötők azonban nem voltak mindig ilyen törékeny termetűek: őseik mérete a mai példányok sokszorosa volt, hozzájuk viszonyítva az általunk ismertek muslicaméretűek. Az élővilágban nem egyedi eset az övék. Számos olyan faj van, amelynek ősei néhány 10 ezer, vagy akár sok millió éve valóságos óriások voltak a mai egyedekhez képest. Idővel, a környezeti változásoknak köszönhetően ezek az állatok egyre és egyre kisebbek lettek, amit a tudomány a Föld oxigénkészletének csökkenésével magyaráz. Kisebb testmérettel kevesebb oxigénbevétel is elegendő volt a számukra, így a természet, túlélésük érdekében, úgymond, gondoskodott az összezsugorodásukról.

8 ma is élő állat óriási őse

Nézegess képeket olyan fajokról, melyek az általunk ismert és látott méretüknél jóval gigászibbak voltak egykor: szitakötőktől a vidrákon és mókusokon át egészen a gepárdig!

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Ezt is szeretjük