Lúgosító, zsírégető, salaktalanító

Mi az?

Nem kell, hogy a pénztárcád veled diétázzon: a konyhakert zöldségei hatásosabbak minden drága csodaszernél.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kevés étel vált ki olyan ellentétes érzelmeket, mint a spenót: a tökfőzelékkel együtt az egyik legutáltabb menzai ebéd volt, viszont az is kétségtelen, hogy nagyon egészséges, és ma már nem hiányozhat a divatos éttermek étlapjáról sem. Popeye, a rajzfilmfigura sokat tett eme zöldségféle népszerűsítéséért, ami, bár sajnos nem ad emberfeletti erőt, megakadályozhatja számos betegség, közöttük a rákos sejtek kialakulását is.

A spenótról

A spenót őshazája feltehetően valahol a perzsa-arab térségben van. Az arabok hozták magukkal az Ibériai-félszigetre, és onnan vált az európai konyha részévé. A 16. században Medici Katalin vitte Firenzéből a francia udvarba ezt a zöldségfélét, ő honosította meg a konyhai felhasználását is. A spenótágyon tálalt ételek jelzője ma is a firenzei módra.

A spenót szezonja márciustól novemberig tart, a március-áprilisban kapható téli spenót levele azonban vastagabb, míg a tavaszi spenót zsenge. Ha piacon vásárolsz, akkor vigyázz a mennyiséggel, hiszen egy szatyornyi spenótból tisztítás után maximum két adagot főzhetsz. A friss spenótot ne tárold egy napnál tovább, mert hamar megfonnyad, és veszít vitamintartalmából, míg a fagyasztott spenótban nagyjából hasonló mennyiségű értékes anyag lesz, mint a frissben.

Az emésztésért

A spenóttal aktivizálhatod bélrendszeredet. A benne található ballasztanyagok balzsamként hatnak a bélrendszerre, serkentik annak tevékenységét, így megakadályozzák a székrekedést, és hozzájárulnak az egészséges bélflóra kialakulásához. A benne található nagy mennyiségű B-vitaminnak köszönhetően pedig segít az elfogyasztott táplálék felszívódásában és hasznosításában, a zsír és szénhidrát megemésztésében. A spenót friss leve pedig tisztítja a vastagbelet is.

Fáradtság ellen

Számos olyan vitamin és ásványi anyag található a spenótban, mellyel elkerülheted a fáradtságot. Már napi 50 gramm spenót fedezi magnéziumszükségletedet. Ez az ásványi anyag erősíti a szívet és az érrendszert, aktivizálja az anyagcserét, segítségével jobban tudsz koncentrálni, és az éjszaka jelentkező lábszárgörcsök is elkerülhetőek.

20 extra hatékony zsírégető zöldség

Nézegess képeket!

Elolvasom

A másik nélkülözhetetlen ásványi anyag, ami megtalálható a parajban, az a vas, ami elengedhetetlen a vérképződéshez és oxigénszállításhoz, hiszen hiányában csökken az izmok terhelhetősége. Érdemes a menstruáció miatti vérveszteség ellensúlyozására is fogyasztani. A B-vitaminok az idegek működéséhez fontosak, míg a C-vitamin az immunrendszer erejét növeli.

Tudtad?
A spenót elengedhetetlen a várandós anyák számára is, mivel sok folsavat tartalmaz, ami fontos ásványi anyag a magzat egészséges fejlődéséhez. Másrészt idegnyugtató hatású, ezért hiperaktív kisgyerekek is kezelhetőek frissen facsart spenótlével.

Fogyj és méregteleníts spenóttal!

A szervezet optimális működéséhez elengedhetetlen, hogy a savak és bázisok - lúgok - meghatározott egyensúlyban legyenek. Ez az egyensúly azonban gyakran felborul, hiszen például a cukor, a vörös húsok, a finomított zsírok túlzott elsavasodáshoz vezetnek, mely számos betegség előidézője. Ezt az egyensúlyt helyreállíthatod a spenót fogyasztásával, hiszen lúgosító étel. Másrészt nagy mennyiségű káliumot tartalmaz, ami vízhajtó hatású. Azért is hatásos lehet a fogyókúrában, mivel 100 gramm spenót mindössze 15 kalóriát tartalmaz, hisz nagy része víz, zsírtartalma pedig elhanyagolható.

Joghurtos spenótleves

Szeretnéd kihasználni a spenót előnyös tulajdonságait, de unod a klasszikus, menzai fokhagymás spenótot? Próbáld ki receptünket, és ismerd meg a zöldség sokoldalú felhasználási lehetőségeit!

Hozzávalók 2 személyre:

  • 250 g mélyhűtött leveles spenót
  • 5 dl szárnyashúsleves-alaplé
  • fél fej vöröshagyma
  • egy evőkanál vaj
  • őrölt bors
  • 250 g joghurt
  • egy evőkanál liszt
  • 2 tojássárgája
  • 2 kávéskanál citromlé

A mélyhűtött spenótot a húslevesben lassan olvaszd ki. Vedd ki a leveleket, majd nyomkodd ki őket, hagyd kissé hűlni, és vágd apróra. A hagymát tisztítsd meg, vágd kockára, majd vajon párold üvegesre. Öntsd fel a levessel, add hozzá a spenótot, sózd és borsozd. Fedő alatt főzd 10 percig. Tálkában keverd simára a joghurtot, a citromlevet, a tojássárgáját és a lisztet, és szűrőn keresztül add a leveshez. Takaréklángon főzd tovább 10 percig.

Cikkünk Dr. Siegfried Schlett A 100 legfontosabb élelmiszer című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

sparga
  • diéta a tartós fogyásért
  • mintaétrend a tartós fogyásért

5 kiló mínusz éhezés nélkül - Tartható, zsírbontó diéta

Ezt is szeretjük