4 betegség, ami állatról emberre is terjed: van, amelyik influenzaszerű tüneteket okoz
A zoonózis, azaz állatról emberre terjedő betegségek Magyarországon is nagy problémákat okoznak.

- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
A zoonotikus betegségek állatról emberre is terjedhetnek, ez pedig különösen nagy népegészségügyi problémák forrása lehet. A fertőzés pedig sokszor egészen alattomos, mivel a kórokozót hordozó állaton esetenként még csak árulkodó tünetek sem jelennek meg.
A történelem folyamán rengeteg áldozatot követelő járványok jelentős része zoonózis volt. Az egyik legnagyobb halálozási rátával járó Ebola-vírus például majmokat és repülőkutyákat is fertőz, míg a bubópestist a patkánybolha csípése terjesztette legintenzívebben.
De ma sem ritka, hogy az állatok között terjedő vírusoknál olyan mutációk alakulnak ki, amelyek emberekre is veszélyesek lehetnek, a SARS-CoV-2 vírus hátterében is ezt sejtik a kutatók. Az állatokat fertőző vírusok mutációi sosem látott kihívások elé állíthatják az emberiséget a jövőben is.
Q-láz
A gyakran tünetmentesen vagy influenzaszerű tünetekkel fellépő Q-lázat az 1930-as években észlelték először egy ausztrál vágóhíd munkásai között. A betegséget a Coxiella burnetii nevű kórokozó fertőzése okozza. Az ember többek közt úgy fertőződhet meg, ha a haszon- vagy háziállatról - marháról, kecskéről, lóról, kutyáról, macskáról, rágcsálóról -, főként annak ürülékéből a bőrre, a nyálkahártyára vagy a tápcsatornába kerül, de kullancs csípése is magában hordozza a veszélyt.

Legtöbbször enyhe lefolyással jár, köhögéssel, lázzal, fejfájással, hányással, izomfájdalmakkal, gyengeséggel, de ritkán, ha szervi érintettség van, például a tüdőben vagy májban, járhat súlyosabb tünetekkel, gyulladással is.
Zika-vírus
A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, valamint Lyme-kór sokak által ismert, ám tudni kell, hogy egyes szúnyogtípusok is fertőzések forrásai lehetnek. A Zika-vírus emberekre is veszélyes, és főként a trópusi fajok csípése útján kapható, ezek azonban a klímaváltozás következményeként egyre inkább előfordulnak Magyarországon is.
A vírus fertőzése Zika-lázzal jár, és legtöbbször enyhe lefolyású, terhesség esetén viszont különösen veszélyes, a magzatnál ugyanis kisfejűséget vagy Guillain–Barré-szindrómát okozhat. Hasonló tünetei miatt nehéz megkülönböztetni más, szúnyogok által terjesztett betegségektől, így a sárgaláztól vagy a dengue-láztól.
Toxoplazmózis
A toxoplazmózis betegség nagyon gyakori embereknél is, de a legtöbbször tünetmentesen vagy enyhe, influenzaszerű tünetekkel jelentkezik. Igazán akkor veszélyes, ha a kismama először fertőződik meg a Toxoplasma gondii nevű parazitával, immunválasza káros hatással lehet a magzatra. Továbbá a legyengült immunrendszerűekre, így HIV-fertőzöttekre is rendkívül veszélyes lehet, náluk szív- és májkárosodást, agyvelőgyulladást okozhat.

A kórokozó az állandó testhőmérséklettel rendelkező emlősállatokat, madarakat, macskákat és az embert fertőzi meg, a legfőbb forrás a nem megfelelően átsütött hús és az ürülék.
Yersiniózis
A yersiniózis egyes Enterobacteriaceae baktériumcsaládba tartozó kórokozók fertőzéséből ered, gyomor-bélrendszeri gyulladásos megbetegedésekért tehető felelőssé. Terjedhet a fertőzött víz és élelmiszerek útján, de az állat-ember kontaktus során is.

A hidegtűrő baktériumok okozta betegség jellemző tünetei közé tartozik a véres hasmenés és a láz. A megfelelő higiéniai és élelmiszer-kezelésre vonatkozó szabályok betartásával, a nyers hús kerülésével és az állatokkal történő érintkezés utáni kézmosással minimálisra csökkenthető a fertőzés kockázata.
Koronavírusok a denevérekben
A Covid-19-et okozó Sars-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust azonosítottak a kutatók egy kelet-thaiföldi vadrezervátum denevérjeiben.
(Képek: Getty Images.)
OLVASD EL EZT IS!

- jótékonyság
- adomány